Quiz z wizytą w bajkowej szkole podstawowej. Zwiedzanie bajki (quiz bajkowy). I Konkurs „Baśniowe Kłopoty”

Quiz z wizytą w bajkowej szkole podstawowej. Zwiedzanie bajki (quiz bajkowy). I Konkurs „Baśniowe Kłopoty”

Cel: podsumować wiedzę uczniów na temat „Bajki”, wykorzystując dzieła pisarzy rosyjskich, radzieckich i zagranicznych, a także rosyjski folklor.

Zadania: rozwój spójnej mowy, tworzenia słów, uwagi słuchowej i wzrokowej; utrwalić wiedzę o jednym i liczby dwucyfrowe; wzbudzić zainteresowanie konkurencyjne gry; rozwój umiejętności pracy w zespole; łagodzenie stresu emocjonalnego; korekta lęków.

Materiały: tablica magnetyczna, ilustracje do bajek, 4 kosze, kostki, zabawka lisek, drewniane grzybki, arkusze z konturami malin (kolorowanki), kolorowe wycinane obrazki do bajek lub dużych puzzli, cukierki do leczenia dzieci.

Prace wstępne: wspólne czytanie bajek, zajęcia teatralne na podstawie bajek.

Scenariusz:

Dzieci wchodzą do sali przy dźwiękach piosenki „Zwiedzanie bajki”. Siadają na krzesłach.

Wchodzi nauczyciel z chłopcem Iwanuszką.

  • Cześć chłopaki! Dzisiaj odwiedził nas brat Iwanuszka i potrzebuje naszej pomocy. Powiedz mi, Iwanuszko, co się stało?
  • Baba Jaga oczarowała moją siostrę Alyonuszkę i nie może odnaleźć się w swojej bajce. Czy wiesz z jakiej bajki pochodzę? Jakie bajki są Twoimi ulubionymi? Dlaczego?

Odpowiedzi dzieci.

Pedagog: Bajka może nas wiele nauczyć, może zmusić, może po prostu rozbawić, stworzyć dobry humor, bo w baśniach dobro zawsze zwycięża zło. Cóż, chłopaki, pomóżmy Iwanuszce?

Dzieci: - Tak! Tak!

– Aby to zrobić, musisz udać się w podróż przez baśnie i stawić czoła wszystkim wyzwaniom, które napotkasz po drodze! Znajdziesz tu także zdradzieckie pytania przygotowane przez Babę Jagę. Jeśli znajdziesz na nie odpowiedzi, czary znikną, a Alyonushka wróci do Iwanuszki! Jesteś gotowy? Podzielmy się na 2 drużyny i zorganizujmy konkurs: pierwsza drużyna to „Dobra robota”, a druga to „Odważniki”. Pierwsza konkurencja to rozgrzewka. Tylko umówmy się, że ekipa której zadaję pytanie odpowie a nie będzie krzyczeć!!! Więc rozgrzej się.....

Gra dydaktyczna „Odgadnij bajkę”

Babcia bardzo kochała dziewczynę.

Dałem jej czerwoną czapkę.

Dziewczyna zapomniała, jak się nazywa.

Cóż, powiedz mi jej imię. (Czerwony Kapturek.)

Zmieszane ze śmietaną,

Za oknem zimno,

Strona okrągła, strona rumiana

Walcowane... (Kolobok.)

Mój ojciec miał dziwnego chłopca,

Niezwykłe - drewniane.

Ale ojciec kochał swojego syna.

Co za dziwny

Drewniany mężczyzna

Na lądzie i pod wodą

Szukasz złotego klucza?

Wtyka wszędzie swój długi nos.

Kto to jest?.. (Pinokio.)

Stopy Kopciuszka

upadł przez przypadek.

Nie była prosta,

i kryształ... (pantofelek.)

Czekaliśmy na mamę z mlekiem,

I wpuścili wilka do domu.

Kim byli ci

Małe dziecko? (Dzieci z bajki „Wilk i siedem małych koźląt”).

Blisko lasu, na skraju

Trójka z nich mieszka w chatce.

Są trzy krzesła i trzy kubki.

Trzy łóżka, trzy poduszki.

Zgadnij bez podpowiedzi

Kim są bohaterowie tej bajki? (Trzy niedźwiedzie.)

Nos jest okrągły, z pyskiem,

Wygodnie jest im grzebać w ziemi,

Mały szydełkowy ogon

Zamiast butów - kopyta.

Trzy z nich – i w jakim stopniu?

Przyjaźni bracia wyglądają podobnie.

Zgadnij bez podpowiedzi

Kim są bohaterowie tej bajki? (Trzy prosiaki.)

Leczy małe dzieci

Leczy ptaki i zwierzęta

Patrzy przez okulary

Dobry lekarz... (Aibolit.)

  • A droga jest daleka

A kosz nie jest łatwy

Chciałbym usiąść na pniu drzewa,

Chciałbym zjeść ciasto.

(Masza i Niedźwiedź)

  • Nie ma rzeki, nie ma stawu -

Gdzie mogę napić się wody?

Bardzo smaczna woda -

W dziurze pod kopytem!

(Siostra Alyonushka i brat Iwanuszka.)

Zespół, który wygra zawody, otrzymuje kostkę, którą wrzucamy do koszyka. Kto ma najwięcej kostek, wygrywa.

1 konkurs."Wróżka"

Pedagog: A teraz zapraszam po jednej osobie z każdego zespołu.

Dzieci stoją po obu stronach lidera, lider ma wyciągniętą dłoń, a na niej znajduje się sześcian. Wyjaśnienie zadania. Prezenter czyta krótki fragment bajki, dzieci szybko zapamiętują, co to za bajka, a ten, kto pierwszy przypomni, szybko zabiera kostkę z dłoni prezentera. Rywalizacja jest kontynuowana dwa lub trzy razy. Nauczyciel czyta kilka fragmentów bajek.

„Przynieśli mleko, jajka, twarożek i zaczęli karmić lisa. A lis prosi, żeby w nagrodę dostał kurczaka.” („Śnieżna dziewica i lis”).

„...Kot usłyszał... Kot przybiegł... Jego grzbiet jest wygięty w łuk, ogon przypomina fajkę, jego oczy płoną, jego pazury są wyciągnięte. Cóż, podrap lisa! Lis walczył i walczył, ale kogut puścił.” („Kot i kogut”).

. ... Wilk rozejrzał się, chciał zawołać lisa na pomoc, ale nie było po niej śladu - uciekła. Wilk całą noc grzebał wokół lodowej dziury - nie mógł wysunąć ogona...

(„Lis i wilk”).

Teraz nadeszła mroźna zima, zaczęły wkradać się mrozy; Baran - nie ma co robić - podchodzi do byka: „Pozwól mi się rozgrzać, bracie”. - „Nie, baranie, twoje futro jest ciepłe; i tak przeżyjesz zimę. Nie wpuszczę cię!” („Zimowe kwatery zwierząt”).

2 konkurencja.„Grzyby dla kurek”

Rozlega się pukanie do drzwi (pomaga w tym jeden z dorosłych).

Wychowawca: Ktoś nas odwiedza. Otwiera drzwi, wchodzi lis w kostiumie lub wyciągamy zabawkowego lisa i pytają ją: „Dlaczego przybiegłeś do nas, lisie?”

„Tak, biegła przez las ze swoim pudełkiem,

a w pudełku były leśne grzyby, potknęła się, upadła i rozrzuciła grzyby.”

Prezenter rozdaje kosze jednej z uczestniczących drużyn i rozsypuje grzyby (można wyciąć kolorowe grzyby z papieru i rozrzucić je po podłodze, kto szybciej zbierze ich więcej w koszyku) liczy, podaje kostkę, a lis z grzybami jest eskortowany na zewnątrz.

3 konkurencja.„Jagody dla niedźwiedzia”

Wychowawca: Chłopaki, wszyscy kiedykolwiek poszliście do lasu z dorosłymi (podkreślcie, że oczywiście nie możecie iść do lasu sami), ale jedna dziewczyna poszła zbierać jagody i zgubiła się, natrafiła na chatę w lesie . (Pamiętaj, jaka to bajka, jak ma na imię dziewczyna, która mieszkała w chacie - bajka „Masza i Niedźwiedź”).

Wychowawca: Czy wiesz, że niedźwiedź był zły na Maszę, ponieważ udało jej się go oszukać? Uspokójmy niedźwiedzia, żeby się nie złościł i nie obraził, dajmy Miszy smakołyk.

Znów wychodzi jedna z drużyn, prezenter oferuje pokolorowanie jagód, które Misha tak bardzo kocha, a który najprawdopodobniej pokoloruje (użyj konturów jagód na kartkach papieru przymocowanych do tablicy magnetycznej). Zwycięzca otrzymuje kostkę.

Pauza dynamiczna „Bajka da nam odpocząć”

Bajka pozwoli nam odpocząć.

Odpocznijmy i w drogę ponownie!

Malwina radzi nam:

- Talia stanie się osiką,

Jeśli się pochylimy

W lewo i w prawo dziesięć razy.

Oto słowa Calineczki:

- Aby Twoje plecy były proste,

Wstań na palcach

To tak, jakbyś sięgał po kwiaty.

Jeden dwa trzy cztery pięć.

Rady Czerwonego Kapturka:

- Jeśli skoczysz, biegnij,

Będziesz żył wiele lat.

Jeden dwa trzy cztery pięć.

Powiedz to jeszcze raz:

Jeden dwa trzy cztery pięć.

Bajka dała nam odpocząć!

Czy odpocząłeś?

Znowu w drodze!

(Dzieci powtarzają opisane ruchy.)

4 konkurs."Poprawiać błędy"

Pedagog: W nazwach poniższych bajek są błędy. Znajdź je. Każdą drużynę będę po kolei nazywać odmieńcami. Bądź ostrożny.

* „Kogucik Ryaba” - „Kurczak Ryaba”.

* „Dasha i Niedźwiedź” - „Masza i Niedźwiedź”.

* „Wilk i siedem owiec” - „Wilk i siedem małych dzieci”.

* „Kogucik i ziarno grochu” - „Kogucik i ziarno fasoli”.

* „Kaczki-łabędzie” – „Gęsi-łabędzie”.

* „Lis z rondelkiem” - „Lis z wałkiem do ciasta”.

* „Na rozkaz ryby” - „Na rozkaz szczupaka”.

* „Dom Zayushkina” - „Chata Zayushkina”.

5 konkurencji.„Zbierz zdjęcie”

Na tacach znajdują się wycinane obrazki do bajek. Zgłaszam po jednym dziecku z zespołu, dzieci muszą ułożyć puzzle i nazwać zaszyfrowaną na obrazku bajkę.

Wychowawca: Dobra robota, chłopaki! Znasz dobrze bajki i pomogłeś siostrze Alyonuszce odnaleźć drogę do jej bajki i spotkać się z bratem. Dziękuję.

Iwanuszka dziękuje dzieciom i wychodzi na spotkanie z siostrą.

Podsumujmy teraz.

Liczymy kostki, ogłaszamy zwycięzcę i częstujemy dzieci cukierkami.

Dla dzieci z grupy przygotowawczej

Cele: Wzmocnij wiedzę dzieci na temat czytanych dzieł. Kontynuuj naukę pracy w zespole. Pielęgnuj troskliwe podejście do książek. Ucz dzieci słuchania i odpowiadania na pytania dotyczące dzieł literackich, ucz odgadywania zagadek, określania i motywowania swojego stosunku do bohaterów, formułowania kryteriów oceny moralnej, rozwijania mowy i pielęgnowania zamiłowania do ustnej sztuki ludowej.

Zadania:
- Podsumuj wiedzę dzieci na temat bajek, pielęgnuj dobrą wolę, umiejętność pracy w zespole, doskonalj komunikacyjne funkcje mowy, aktywuj potencjał twórczy dzieci i dorosłych.
- Pokazać umiejętności, formy i metody pracy dzieci z bajką.
- Stwórz pozytywny nastrój emocjonalny dla wszystkich uczestników.
- Stwórz zasób literackich wrażeń artystycznych, stanowisko osobiste zarówno w odbiorze bajek, jak i w procesie twórczym.
- Rozwijaj formy wyobraźni oparte na interpretacji obraz literacki; rozwijać indywidualne preferencje literackie, zaszczepiać nieformalne postrzeganie baśni i rozwijać poczucie humoru.
Prace wstępne: czytanie fikcja, dramatyzacja baśni, nawiązanie do motywów baśniowych.

Wymagane materiały i sprzęt: materiał tekstowy z baśni; płyty audio lub CD z piosenkami z filmów opartych na baśniach; wybór przedmiotów; materiały wideo, audio, ilustracyjne; projektor multimedialny; tablica magnetyczna z magnesami, nagrody dla drużyn.

Prowadzący. Dzień dobry Miło nam powitać Państwa w tej sali. Zebraliśmy się dzisiaj, aby świętować zaradność i pomysłowość, rywalizację i wzajemną pomoc. Razem pojedziemy do zabawna podróż do krainy kreatywności, fantazji i baśni.

Chłopaki, podzielmy się na dwie drużyny: 1. zespół dziewcząt, 2. zespół chłopców. Aby nadać im imiona, musisz rozwiązać zagadki:

1. Dziewczynka
Wysoki jak paznokieć.
Zrodzony z nasienia
Dom jest jej kwiatem.

2. Długonosy, drewniany

Nasz bohater jest bardzo zabawny

Kochał tatę Carlo

Dawał radość dzieciom.

Tak więc drużyna dziewcząt nazywa się „Calineczka”, a drużyna chłopców nazywa się „Pinokio”.

Która drużyna zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa! (Po każdym pytaniu na tablicy magnetycznej umieszcza się magnes podzielony na dwie części dla każdej prawidłowej odpowiedzi.)

Konkurs nr 1.„Zgadnij, co to za bajka”

Przysłowia z bajek odczytywane są kolejno do 4 dla każdej drużyny:

1. „Siedzę wysoko, patrzę daleko, widzę wszystko.” ("Masza i Niedźwiedź".)

2. „Nie pij z kopyt, bo staniesz się kozą”. („Siostra Alyonushka i brat Iwanuszka.”)

3. „A teraz pędzle, pędzle zaczęły trzaskać jak grzechotki…”. („Moidodyr”)

4. „Pociągnij za sznurek, kochanie, a drzwi się otworzą!” ("Czerwony Kapturek".)

5. „Pielęgniarki, przygotujcie się, przygotujcie się, upieczcie mi rano chleb, taki jaki jadłam od mojego kochanego ojca.” („Księżniczka Żaba”).

6. „Koń biegnie, ziemia się trzęsie, z jego nozdrzy wydobywa się dym, a z uszu płoną płomienie.” („Siwka-burka”).

7. „Łów ryby małe i duże…” („Lisia siostra i szary wilk”).

8. „Jak tylko wyskoczę, gdy tylko wyskoczę, resztki pójdą bocznymi uliczkami”. („Chata Zayushkiny”).

Konkurs nr 2

Prowadzący. Chłopaki, spójrzcie, co wam przyniosłem (przynosi „magiczną harfę samogud”). Teraz zaśpiewają różne piosenki, a Wy zgadniecie, z jakich bajek pochodzą (po trzy piosenki dla każdej drużyny). (Nagrania audio lub CD.)

1. „Nie boimy się szarego wilka…” („Trzy prosiaki”).

2. „Pieśń trubadurów”. („Muzycy z Bremy”).

3. „Do miasta Szmaragdów idziemy trudną drogą…” ("Czarnoksiężnik z krainy Oz".)

4. „W trawie siedział konik polny.” („Przygody Dunno”).

5. „Co za błękitne niebo…”. („Przygody Pinokia”).

6. „Jakimi nieszczęsnymi księżniczkami jesteśmy…” („Latający statek”).

Konkurs nr 3.„Odgadnij zagadkę”.

Każda drużyna po kolei otrzymuje zagadkę, odpowiedź wyświetla się na ekranie w formie obrazka, po tym jak dzieci odpowiedzą poprawnie.

1. „Gruby mieszka na dachu, ale leci wyżej niż wszyscy inni”. (Carlsona)

2. „Niedaleko lasu, na skraju lasu, trzech z nich mieszka w chatce. Są tam trzy krzesła i trzy kubki, trzy łóżka i poduszki”. (Trzy niedźwiedzie.)

3. „Wymieszane z kwaśną śmietaną, w oknie zimno, strona okrągła, strona rumiana, kto to jest?” (Kolobok.)

4. „Uciekli od brudnych patelni i garnków, ona ich woła, po drodze wylewa łzy”. (Fedora.)

5. „Idzie, jeździ na kuchence, zjada duże bułki”. (Emelia.)

6. „Jest milszy niż wszyscy lekarze, leczy ptaki i zwierzęta, patrzy przez okulary, kto to jest?” (Aibolit.)

7. „Poszedłem odwiedzić babcię, przyniosłem jej ciasta, szary wilk poszedł za nią, oszukał ją i połknął.” (Czerwony Kapturek.)

8. „Przychodzi do Prosiaczka, kocha miód, prosi o dżem, kto to jest, powiedz głośno, niedźwiadek…” (Kubuś Puchatek.)

Minuta wychowania fizycznego.

Dawno, dawno temu żył król groch

A rano zrobiłem ćwiczenia:

Odwrócił głowę

I tańczył w przysiadu.

Sięgnąłem ramionami do uszu

I pochylił się do tyłu,

Wzniósł ręce ku niebu,

Złapałem słońce.

(Ruchy wykonywane są zgodnie z tekstem.)

Konkurs nr 4.„Dodaj słowo”

Prezenter wymienia bohaterów bajek lub bajek, a dzieci muszą podać ich pseudonimy, tytuły lub imiona.

1. Mały (Khavroshechka).

2. Kurki (siostra).

3. Stara kobieta (Shopoklyak).

4. Ciastko (Kuzya).

5. Leć (Tsokotukha).

6. Kurczak (Ryaba).

7. Dziadek (Mróz).

8. Kościej (Nieśmiertelny).

9. Buty (Szybcy piechurzy).

10. Obrus ​​(do samodzielnego montażu).

11. Dywan (samolot).

12. Kapelusz (niewidzialny).

13. Listonosz (Pechkin).

14. Starzec (Hottabych).

16. Siostra (Alyonushka).

17. Baba (Jaga).

18. Iwanuszka (głupiec).

19. Tata (Carlo).

20. Chłopiec (mniej więcej wielkości palca).

Wynik quizu:

Podsumowanie i rozdanie nagród.

Gra quizowa „Zwiedzanie bajki”

Cel:

    zainteresować dzieci czytaniem książek;

    poszerzać swoje horyzonty i słownictwo;

    zaszczepić w dzieciach poczucie dobroci, sprawiedliwości i umiejętności kochania widoku piękna.

Sprzęt : emblematy drużyn, wystawa książek, rysunki postaci z bajek, bilety z zadaniami, karty z łamańcami językowymi, płyta CD z piosenkami, nagrody motywacyjne.

Warunki gry: w grze biorą udział młodsze dzieci wiek szkolny. Grają 2 drużyny. Za każdą poprawną odpowiedź - 1 punkt. Zespół, który zdobędzie bramkę, wygrywa największa liczba zwrotnica.

Postęp quizu.

Każdy człowiek od samego początku młodym wieku stara się być mądry, dociekliwy, bystry, wszechstronnie rozwinięty. Wszyscy chcemy być interesującymi rozmówcami i dużo wiedzieć. Ale może to zrobić tylko ktoś, kto kocha czytać. Nasze pierwsze prace to bajki. Już we wczesnym dzieciństwie poznajemy Rosjan ludowe opowieści. Przychodząc do szkoły, uczymy się opowieści literackie i ustne Sztuka ludowa. Czemu myślisz? (odpowiedzi dzieci) To prawda, bo dzięki bajce stajemy się bardziej wrażliwi na piękno, uczymy się potępiać zło i podziwiać dobroć.

Celem naszego dzisiejszego quizu jest zapamiętanie jak najwięcej , ich autorów i bohaterów, i jeszcze bardziej zaangażuj się w czytanie.

Prezentacja jury. Klasa zostaje podzielona na dwie drużyny, uczestnik udzielający odpowiedzi zdobywa punkt dla swojej drużyny. Jeśli przedstawiciel zespołu nie zna odpowiedzi, członek drugiego zespołu może odpowiedzieć, dając swojemu zespołowi punkt.

Zagrajmy!
Jeden dwa trzy cztery pięć…
Kto wygra quiz?
Oczywiście najlepszy polityk!
Nie mamy co do tego wątpliwości –
On będzie pierwszym, który odpowie.

Pierwszy konkurs „Zwroty baśniowe”.

Jest początek frazy z bajki, ale nie ma końca. Dokończ zdanie.

(zespoły odpowiadają po kolei)

    W jakimś królestwie... (w jakimś stanie).

    Na rozkaz szczupaka... (wg mojego pragnienia).

    Już niedługo bajka się opowie... (ale nie prędko to nastąpi).

    Lis mnie niesie...(do odległych lasów, bo szybkie rzeki dla gór wysokich).

    A ja tam byłam, kochanie, piłam piwo... (spłynęło mi po wąsach, ale nie dostało się do ust).

    Zaczęli żyć - żyć... (i nieźle zarabiać).

II konkurs „Odgadnij bajkę”.

(za każdą poprawną odpowiedź 1 punkt)

Pytania do pierwszego zespołu:

1. Rudowłosy oszust,
Przebiegły i zręczny.
Podeszła do domu i oszukała koguta.
Zabrała go do ciemnych lasów,
Na wysokie góry, na szybkie rzeki.
(Kogucik to złoty grzebień.)

2. W jakiej bajce bohaterowie zostają uratowani przed gonieniem gęsi nad rzeką z galaretowymi brzegami, jabłonią z plackami żytnimi?
(Gęsi łabędzie.)

3. W bajce gospodyni miała trzy córki: jednooką, dwuoką, trójoką?
(Malutka Chawroszeczka.)

4. „W pewnym królestwie, w pewnym państwie żyli król i królowa; miał trzech synów - wszyscy młodzi, samotni, takich śmiałków, których nie da się opowiedzieć w bajce ani opisać piórem…»
(Rosyjska opowieść ludowa. Żaba księżniczka.)

Pytania do drugiej drużyny:

1. Walony i waliony
Na talerzu z nosem,
Nic nie połknąłem
I został z nosem.

2. W której bajce dziewczyna ukrywała się w pudełku z ciastami niesionym przez niedźwiedzia, aby wrócić do domu z lasu?
(Masza i Niedźwiedź.)

3. W jakiej bajce główny bohater mówi te słowa:
Ku-ka-re-ku! Chodzę na nogach, w czerwonych butach.
Noszę kosę na ramionach: chcę lisa biczować!
Zejdź z pieca, lisie!
(Lis i zając.)

4. „Był sobie kiedyś stary człowiek, który miał trzech synów. Starsi zajmowali się domem, mieli nadwagę i wytworni, ale młodszy, Iwan, głupiec, był taki sobie – uwielbiał chodzić do lasu na grzyby, a w domu coraz częściej przesiadywał na kuchenka. Nadszedł czas, aby stary człowiek umarł…”
(Siwka-burka.)

Trzeci konkurs „Walka łamańców języka”.

Zacznijmy.
Niech ktoś szybko przemówi.
Pozostałych proszę o ciszę.
Kto trzy razy bez błędu
Zaraz powie na głos:
Dwa punkty dla Twojej drużyny
Na pewno to przyniesie.
Aby wymówić łamaniec językowy, wygrywa ten, który popełnia mniej błędów.

(Kapitanowie drużyn rywalizują).

Król jest orłem, orzeł jest królem.

Matka podała Romashę serwatkę z jogurtu.

Czwarty konkurs „Niewidzialni”.

Zagadki o bohaterach z bajek. (Zespoły odpowiadają po kolei)

Dostał pijawki
Sprzedałem Karabasu,
Cały zapach bagiennego błota,
Nazywał się...(Pinokio - Duremar).

Mieszkał w Prostokwaszynie
I przyjaźnił się z Matroskinem.
Był trochę naiwny.
Pies miał na imię... (Totoshka - Sharik).

Odważnie szedł przez las.
Ale lis zjadł bohatera.
Biedactwo zaśpiewało na pożegnanie.
Nazywał się... (Czeburaszka - Kołobok).

Biedne lalki są bite i torturowane,
Szuka magicznego klucza.
Wygląda okropnie
To jest lekarz... (Aibolit – Karabas).

I piękna i słodka,
Jest po prostu za mały!
Smukła sylwetka
A nazywa się... (Snegurochka - Calineczka).

Jakimś cudem zgubił ogon,
Ale goście go zwrócili.
Jest zrzędliwy jak stary człowiek
Ten smutny... (Prosiaczek - Kłapouchy).

Z niebieskimi włosami
I z wielkimi oczami,
Ta lalka jest aktorką
A ma na imię... (Alicja - Malwina).

Cóż to za bardzo dziwna rzecz
Drewniany człowiek?
Na lądzie i pod wodą
Szukasz złotego klucza.
Wtyka wszędzie swój długi nos. Kto to jest? (Pinokio).

Piąty konkurs „Niesamowite Przemiany”.

W kogo zamienili się lub w kogo zostali zaczarowani baśniowi bohaterowie?

Pytania do 1 zespołu:

Książę Guidon (w komara, w muchę, w trzmiela).
Brzydkie kaczątko (w łabędzia).
Potwór z bajki Aksakowa „Szkarłatny kwiat” (jak książę).

Pytania do zespołu 2:

Brat Iwanuszka (jako dziecko).
Wasylisa Piękna (w żabę).
Jedenastu braci – książąt z bajki G.H. „Dzikie łabędzie” Andersena (w łabędziach).

Szósty konkurs „Loteria”.

Aby zapał zabawy nie zniknął,
Aby czas płynął szybciej,
Kochani zapraszamy
Na konkurs - loteria.

Uczestnicy podchodzą do jury, biorą bilety, na których jest napisane, co mają zrobić: przeczytać wiersz, zaśpiewać piosenkę, wymienić kilka przysłów lub zagadek. Najlepszy wynik w tej konkurencji zapewnia drużynie 2 punkty.

Dobrze zrobiony! Kochani, wszyscy wykonaliście dzisiaj świetną robotę i wykonaliście wszystkie zadania. Znasz baśnie bardzo dobrze i potrafisz je dokładnie odgadnąć. Podsumowując, chciałbym powiedzieć: „Chłopaki, czytajcie bajki, one pomogą wam w życiu. Bajka jest kłamstwem, ale jest w niej podpowiedź, lekcja dla dobrych ludzi!”

Quiz „Zwiedzanie bajki”

Cele: dowiedzieć się, jakie bajki i postacie z baśni znają dzieci, wprowadzić nowe koncepcje baśni „ludowych” i „literackich”, wyłonić najlepszych znawców baśni; promować rozwój mowy, wyobraźni, myślenia, pamięci dzieci; pielęgnować miłość do czytania fikcji.

Prezenter wychodzi do muzyki „Zwiedzanie bajki”.

Prowadzący. Każdy kocha bajki

Dorośli i dzieci kochają

Uwielbiają słuchać i oglądać

Bajki potrafią rozgrzać duszę.

Student. Dzieją się w nich cuda

Ludzie znajdują sposób na szczęście

I oczywiście dobrze!

Student.

Na świecie jest wiele baśni

Smutne i zabawne

I żyć w świecie

Nie możemy bez nich żyć.

Prowadzący.

W bajce wszystko może się zdarzyć

Przed nami nasza bajka

Bajka puka do naszych drzwi,

Powiedzmy bajce: „wejdź”.

Usiądźmy wygodnie i polećmy do magicznej krainy baśni.

Usiedliśmy na dywanie i wlecieliśmy w bajkę.

Gra „Powiedz słowo”.

Powiem wam, chłopaki,

Bardzo trudne zagadki.

Zgadniesz, nie ziewaj,

Odpowiadajcie zgodnie!

Długo nieznany wielu,

Stał się przyjacielem wszystkich.

Ciekawa bajka dla każdego

Chłopiec z cebulą jest znajomy.

Bardzo proste, choć długie,

Nazywa się... (Cipollino).

On zawsze wszystkich kocha,

Ktokolwiek do niego przyszedł.

Zgadłeś? To jest Gena

To jest Gena... (Krokodyl).

Uspokój się, uspokój się, zła wiedźmo,

Nie rób sobie nadziei,

Spotkałem w lesie siedmiu krasnoludków -

Nasi zostaną ocaleni... (Królewna Śnieżka).

Jest milszy niż wszyscy inni na świecie,

Uzdrawia chore zwierzęta,

I pewnego dnia hipopotam

Wyciągnął go z bagna.

Jest sławny, sławny

To jest lekarz... (Aibolit).

Wróg ludzi i wróg zwierząt.

Zły bandyta... (Barmaley).

Uwielbia miód, spotyka się z przyjaciółmi

I układa narzekające historie.

A także sapanie, skandowanie, pociąganie nosem... Wow!

Zabawny niedźwiedź... (Kubuś Puchatek).

Mój ojciec miał dziwnego chłopca,

Ładny, drewniany,

A ojciec kochał swego syna -

Figlarny... (Pinokio).

Jest tak łatwa jak chodzenie po linie

Będzie chodzić po cienkiej linie.

Kiedyś mieszkała w kwiecie.

Cóż, ma na imię... ( Calineczka).

I umyłam to dla macochy,

I uporządkowałem groszek

Wieczorem przy świecach.

I spała przy piecu.

Piękne jak słońce.

Kto to jest? (Kopciuszek)

Galop konia nie jest łatwy,

Cudowna złota grzywa.

Niesie chłopca przez góry,

Ale to go nie zresetuje.

Koń ma syna

Niesamowity koń

Niesamowity koń

Pod pseudonimem... (Mały garbaty mężczyzna).

Konkurs „Magiczna torba”.

Chłopaki wyciągają to i dzwonią bohater bajki i tytuł opowieści.

    • Garnek miodu

      Słoik dżemu

      Garnek oleju

      Groszek

      złoty klucz

      Kulka nici

      szklany pantofelek

      Strzałka

      Szczupak.

      Topór.

      Czapka.

      Jabłko.

      Miecz.

Konkurs „Poznaj bajkę”

Konkurs „Znajdź bohatera”.

(praca z fanami)).

Wnuczka poszła do babci,

Przyniosłem jej ciasta.

Idąc ścieżką

Głośno śpiewa piosenkę.

Nagle podchodzi szary wilk,

On dużo wie o ścieżkach. (Czerwony Kapturek)

Psotny wesoły facet

Po prostu leci przez okno.

Przyszedł do domu Dzieciaka

I rozpoczął tam pogrom. (Carlsona)

Hlatać nad ziemią,

Potrzebuje moździerza i miotły. (Baba Jaga)

Pasażer jest trochę dziwny,

Drewniany mężczyzna.

Na lądzie i pod wodą

Szukasz złotego klucza.

Jego długi nos wystający wszędzie -

Kto to jest? (Pinokio)

Nie ma piękniejszej dziewczyny niż ta

Ta dziewczyna nie jest mądrzejsza.

A Pierrot, jej wielbiciel,

Śpiewa o niej cały dzień. (Malwina)

Babcia upiekła dla dziadka_

Dziadek został bez obiadu:

Chłopiec pobiegł do lasu.

Mam lisa na palcu . (Kołobok)

Mieszka w Prostokwaszynie

Tam prowadzona jest cała uprawa.

Nie znam dokładnego adresu

Ale nazwisko jest morskie. (Kocia Matroskin)

Tak, chłopaki, w tej książce

Dzieci żyją, dzieci.

I żyje jeden ekscentryk

Robi wszystko źle.

Uważany jest za osobę niekompetentną.

Kto go w naszym imieniu zawoła? (Nie wiem)

Konkurs muzyczny.

Praca domowa. Wykonanie i inscenizacja piosenek z baśni.

Konkurs telegramowy.

(Nauczyciel czyta telegramy, które przyniósł listonosz Peczkin. Uczniowie odgadują autora telegramu.)

Drodzy Goście, pomóżcie!

Zabij pająka złoczyńcę! (lata Tsekotukha)

Wszystko dobrze się skończyło

tylko ogon pozostał w dziurze . (Wilk)

Bardzo zdenerwowany.

Przez przypadek rozbiłem złote jajko. (Mysz)

Ratować! Zostaliśmy zjedzeni przez Szarego Wilka ! (Dzieci)

Pomóż mi znaleźć szklany pantofelek . (Kopciuszek)

Opuściłem dziadka, opuściłem babcię, wkrótce będę z tobą! (Kołobok)

Spokojnie, po prostu spokojnie. Zjadłem kolejny słoik dżemu. (Carlsona)

Nie siadaj na pniu, nie jedz ciasta. (Maszenka)

Konkurs „Znajdź bajkę”.

Dojrzały nowa gra

Nie jest to łatwe zadanie.

Nadszedł czas, abyś zabrał się do pracy

I wykaż się pracowitością.

(Uczniowie układają puzzle ilustrujące bajki.)

Konkurs „Wymień bajkę i bohatera bajki”.

Oto kolejna gra

Spodoba ci się.

Chcę zadać pytanie.

Twoim zadaniem jest odpowiedzieć.

Kto nie chciał pracować

Czy grałeś i śpiewałeś piosenki?

Do trzeciego brata później

Pobiegliśmy do nowego domu.

Uciekliśmy przed przebiegłym wilkiem,

Ale ogony trzęsły się przez długi czas.

Bajka znana jest każdemu dziecku

I to się nazywa... („Trzy małe świnki”, Nuf-Nuf, Naf-Naf, Nif-Nif)

Zimowy poranek babcia i dziadek

Wnuczka została stworzona ze śniegu.

Ale ten mały nie wiedział

Te kłopoty zagrażają jej latem.

(Snow Maiden z bajki „Snow Maiden”)

Przez las szła dziewczyna

I natknąłem się na dom.

Widzi, że nie ma właścicieli.

Na stole jest lunch.

Napiłem się z trzech filiżanek,

Leżała w trzech łóżkach.

(Masza z bajki „Trzy niedźwiedzie”).

Pinokio chroniony

A ona leczyła i uczyła,

Kiedy zaczął być złośliwy?

Musiała go ukarać.

(Malwina z bajki „Złoty klucz, czyli przygody Pinokia”)

Kapryśna księżniczka surowo rozkazała

Zimą przynieś kwiaty z lasu.

Komu udało się zebrać te kwiaty zimą?

Pamiętam tę dziewczynę! Pamiętasz?

(pasierbica z bajki „Dwanaście miesięcy”)

Pochodzi z kwiatu

Miała zaledwie cal wzrostu.

Kret chciał się z nią ożenić,

Ale Jaskółka odleciała.

I uratowała dziewczynę

Od starego, ponurego Kreta.

(Calineczka z bajki „Calineczka”)

Przekonałem brata

Starsza siostra:

„Nie pij z kałuży

Mętna woda."

Chłopiec nie słuchał -

Zamienił się w dzieciaka.

(Alyonushka z bajki „Siostra Alyonushka i brat Iwanuszka”)

Turniej błyskawiczny. (Szybkie pytanie, szybka odpowiedź.)

Dom Baby Jagi.

Która z mieszkanek bagien została żoną Iwana Carewicza?

Urządzenie, na którym lata Baba Jaga.

Co stracił Kopciuszek?

Jakie kwiaty zerwała pasierbica w bajce „Dwanaście miesięcy”?

Wesoły cebulowy mężczyzna.

Bohater bajki podróżujący na kuchence.

Kto stworzył Pinokia?

Kim stało się brzydkie kaczątko?

Listonosz ze wsi Prostokvashino.

Krokodyl, przyjaciel Czeburaszki.

Żółw, który dał Pinokio Złoty Klucz.

Co złowił Wilk z bajki „Siostra Lis i Szary Wilk”?

W której bajce Ogr zamienia się w mysz, a kot ją zjada?

Kogo starzec i stara kobieta wyrzeźbili ze śniegu?

Wiadomość nauczyciela (opowieści ludowe, opowieści literackie, przykłady takich opowieści)

Wystawa książek (recenzja, rekomendacje nauczyciela)

Trzeci konkurs „Zabawny anagram”.

(Zadanie: odgadnąć postacie z bajek i kreskówek, za każdą poprawną odpowiedź - 1 punkt.)

    Chomokayvdu – Calineczka.

    Ovodnyai – wodnisty.

    Abba-gaja – Baba Jaga.

    Iboltai – Aibolit.

    Akshlyakop - Shapoklyak.

    Ahum-ukhatsokot – mucha Tsokotuha.

    Broninoza – Robinson.

    Beymaral-Barmaley.

    Kuchkinbresh – Dziadek do orzechów.

    Mały Ekkon - Mały Garbaty Koń.

    Rokol prowadził - Król Lew.

    Genialna - Królewna Śnieżka.

Podsumowując quiz.

Rozciągnij futra, akordeonie,
Ech, graj, baw się dobrze!
Śpiewaj ditties, babciu Yozhka,
Śpiewaj, nie mów!

Byłem pijany
I poleciał na miotle,
Choć sama w to nie wierzę
Te przesądy!

Szedłem skrajem lasu,
Diabeł mnie śledzi
Myślałam, że to mężczyzna
Co to do diabła jest!

Zawróciłem do domu
Diabeł znów po mnie przychodzi
Oplułem jego łysinę
I wysłała to do diabła!

Najbardziej szkodliwy z ludzi
Ten gawędziarz jest złoczyńcą,
Cóż to za zręczny kłamca,
Szkoda, że ​​nie smaczne!

Rozciągnij futra, akordeonie,
Ech, graj, baw się dobrze!
Śpiewaj ditties, babciu Yozhka,
Śpiewaj, nie mów!

GBOU „Specjalna szkoła z internatem w Usmanie”

Kartkówka

„Z wizytą w bajce”

Przygotowane przez:

nauczyciel

Guznaeva N.B.

Usmana, 2016

Quiz „Zwiedzanie bajki”

(dla uczniów klasy I)


Nauczycielka w grupie pozaszkolnej Miejskiej Placówki Oświatowej „Szkoła Średnia nr 1” w Valuiki, obwód białogorodski: Kochergina Anna Alekseevna
-- poszerzać wiedzę dzieci na temat gatunku artystycznego literatury dziecięcej - baśni;

Pielęgnuj zainteresowanie czytaniem i książkami;

Rozwijaj mowę, wyobraźnię, pamięć, logiczne myślenie;

Kultywowanie odwagi, uczciwości, prawdomówności, pozytywnego i negatywnego stosunku do postaci z bajek;

Wzmocnij wiedzę dzieci na temat bajek.

WYPOSAŻENIE: magiczna skrzynia, zagubione rzeczy z bajek, tamburyn, magiczna różdżka, kubki inny kolor, frytki, 2 kubki, 2 łyżki, 2 prześcieradła, 2 długopisy.


  1. Kochani dzisiaj będziemy podróżować po bajkach. Na koniec naszej podróży wyłonimy najlepszego znawcę baśni.
Zadam ci teraz pytania. Ci, którzy odpowiedzą poprawnie, otrzymają żetony. Ci, którzy mają więcej żetonów, przechodzą do drugiej rundy gry.

  1. Kto stał za babcią w bajce „Rzepa”?

  2. Na jakim ptaku latała Calineczka?

  3. Podaj imię przyjaciela Kubusia Puchatka.

  4. Kogo spotkał na drodze Czerwony Kapturek?

  5. Jakiego małego zwierzęcia użyto do wyciągnięcia rzepy?

  6. Jakie jajo zniosła kura Ryaba?

  7. Co Kłapouchy stracił?

  8. Z czego był zrobiony Pinokio?

  9. Jakiego koloru są włosy Malwiny?

  10. Jak miał na imię cebulowy chłopiec?

  11. Kto uratował muchę Tsokotukha?

  12. Kim jest Mowgli?

  13. Kim był Moidodyr?

  14. Kto zjadł Koloboka?

  15. Jak miała na imię dziewczyna, której Moroz Iwanowicz dał prezenty?

  16. Gdzie była śmierć Koszczeja?

  17. Co Kopciuszek zgubił na balu?

  18. Co miał na sobie lub miał na sobie bajkowy Kot?
RUNDA 2 GRY

WSPANIAŁY TRENING


  1. Jest milszy niż wszyscy inni na świecie.
Uzdrawia chore zwierzęta.

I pewnego dnia wyciągnął hipopotama

Pochodzi z bagien.

To jest Doktor... (Aibolit)


  1. On zawsze wszystkich kocha,
Kto by do niego nie przyszedł?

Zgadłeś? To jest Gena!

To jest Gena... (Krokodyl)


  1. Jest wesoły i łagodny
Ten uroczy dziwak

Jest z nim chłopiec-właściciel Robin

I kumpel Prosiaczek.

Dla niego spacer to święto

I ma szczególny zmysł węchu dla miodu.

To pluszowy dowcipniś

Mały Miś... (Kubuś Puchatek)


  1. Długo nieznana dla wielu
Stał się przyjacielem wszystkich.

Ciekawa bajka dla każdego

Chłopiec z cebulą jest znajomy.

Bardzo proste i krótkie

Nazywa się...(Cippolino)


  1. Babcia bardzo kochała dziewczynę.
Dałem jej czerwoną czapkę.

Dziewczyna zapomniała, jak się nazywa.

No cóż, zgadnijcie jak miała na imię?

(Czerwony Kapturek)


  1. Drewniany mężczyzna
Na i pod wodą

Szukasz złotego klucza.

Wtyka wszędzie swój długi nos.

Kto to jest? (Pinokio)


  1. Pojawiła się dziewczyna
W filiżance kwiatu.

I była tam ta dziewczyna

Trochę większy od nagietka.

W skrócie

Dziewczyna spała.

To taki typ dziewczyny

Jaka ona jest mała.

Kto czytał taką książkę?

Zna małą dziewczynkę.

(Calineczka)


  1. Ktoś dla kogoś
Chwycił go mocno:

Och, nie mogę tego wyciągnąć!

Och, utknąłem mocno.

Ale wkrótce przybiegną kolejni pomocnicy.

Pokonałem upartego

Przyjazna wspólna praca.

Kto tak mocno usiadł

Może to jest...(rzepa)?


  1. Chodzenie do szkoły z książką ABC
Drewniany chłopiec.

Zamiast tego idzie do szkoły

W lnianej budce.

Jak nazywa się ta książka?

Jak ma na imię chłopiec?

(Pinokio)


  1. Porozmawiajmy teraz o innej książce -
Tu jest błękitne niebo

Oto brzeg morza...

Starzec wypłynął w morze

Zarzucił sieć...

Ktoś zostanie złapany

I o coś poprosi.

O chciwej staruszce

Historia idzie tutaj.

I chciwość, chłopaki,

To nie prowadzi do dobra.

I sprawa się zakończy

Wszystko to samo koryto,

Ale nie nowy

I stary, zepsuty.

QUIZ „Z JAKIEJ BAJKI”


  1. „Głowa olejowa,
Jedwabna broda,

Wyjrzyj przez okno

Dam ci trochę groszku…”

(„Kogucik, złoty grzebień”)


  1. „Najstarsza córka nazywała się jednooka.
Średni - dwuoki,

A trzeci jest trójoki”

(„Mała Chawroszeczka”)


  1. „Popijałem z najmniejszej łyżeczki.
Usiadłam na najmniejszym krześle.

Zasnąłem w najmniejszym łóżku.”

(„Trzy niedźwiedzie”)


  1. „Naszym zdaniem przemówiła.
Poprosiła o powrót do domu nad morze.

Zapłaciłem za to wysoką cenę”

(„Opowieść o złotej rybce”)


KONKURS „Biuro zagubione i znalezione”

Zwróć rzeczy właścicielom z bajek


  1. Złoty Klucz-Pinokio

  2. Złote jajko dla kury Ryaba

  3. Czerwony Kapturek dla dziewczynki

  4. Termometr do doktora Aibolita

  5. Orzechy dla wiewiórki

  6. Skorupa orzecha - Calineczka

  7. Arrow-Księżniczka-Żaba

  8. Księżniczka Pea

  9. Pióra-gęsi-łabędzie

  10. Drewniana łyżka dla misia
RUNDA 5

Rozlega się pukanie do drzwi. Listonosz przynosi telegramy:


  1. „Opuściłem babcię, zostawiłem dziadka… Niedługo będę z tobą!”
Kto to jest, chłopaki? (Kołobok)

  1. "Ratować! Szary wilk nas zje!”
Kogo zje? (7 dzieci)

  1. „Żyję bez chwały,
Wśród zielonych gajów dębowych,

U siedmiu bohaterów”…

Kto tam mieszka?


  1. „Tili, tili, bum,
Zapalił się dom kota

Kura biegnie z wiadrem,

Zalewa dom kota”.

Chłopaki, kotka ma kłopoty, musimy jej pomóc. Trzeba ugasić koci domek. Potrzebuję dwóch strażaków, po jednym z drużyny. Trzeba przelewać wodę z kubka do drugiego, tak aby się nie rozlało woda na podłodze. Ten, kto przyniesie najwięcej wody, zdobędzie punkt dla drużyny.

Teraz drużyny udadzą się na grzyby. Grzyby muchomor są trujące i nie należy ich spożywać. Ktokolwiek zbierze muchomory, odbierze punkty tej drużynie. Każdy grzyb ma swoje zadanie. Dzieci odgadują bajki. Za poprawną odpowiedź - punkt (żeton)

A droga jest daleka,

A kosz nie jest łatwy.

Chciałbym usiąść na pniu drzewa,

Chciałbym zjeść ciasto.

Piękna dziewczyna jest smutna

Ona nie lubi wiosny

Trudno jej w słońcu,

Biedactwo zalewa się łzami.

Małe kozy otworzyły drzwi,

I wszyscy gdzieś zniknęli!

Mój ojciec miał dziwnego chłopca,

Niezwykłe, drewniane,

Ale tata kochał swojego syna

Niegrzeczny chłopiec...(Pinokio)

Och, Petya, prostota,

Mam trochę

Nie posłuchałem kota

Wyjrzałem przez okno.

Nie ma rzeki, nie ma stawu,

Gdzie mogę napić się wody?

Bardzo smaczna woda