Konspekt lekcji rysunku (grupa młodsza) na temat: Podsumowanie GCD do rysowania w drugiej grupie juniorów „Biedronka. Podsumowanie lekcji „Biedronka” w drugiej grupie juniorów

Konspekt lekcji rysunku (grupa młodsza) na temat: Podsumowanie GCD do rysowania w drugiej grupie juniorów „Biedronka.  Podsumowanie lekcji „Biedronka” w drugiej grupie juniorów
Konspekt lekcji rysunku (grupa młodsza) na temat: Podsumowanie GCD do rysowania w drugiej grupie juniorów „Biedronka. Podsumowanie lekcji „Biedronka” w drugiej grupie juniorów

Elena Goryacheva
Podsumowanie lekcji rysunku w grupie juniorów „ Biedronka»

Podsumowanie lekcji rysunku w młodszej grupie.

« Biedronka»

Składający się: Nauczycielka Elena Viktorovna Goryacheva, przedszkole nr 2577.

Lekcja rysunku dla młodszej grupy

Temat: « Biedronka»

Cel:

Uczyć dzieci narysuj biedronkę;

Wzmocnij umiejętności dzieci rysuj kółka, linie i punkty;

Ucząc się umiejętności prawidłowego i ostrożnego używania farb, zanurz w nich czubek pędzla;

Kontynuuj prawidłowe użytkowanie szczotka: przytrzymaj pędzel;

Nauka poruszania się po kartce papieru;

Rozwój poczucia koloru;

Rozwój umiejętności motorycznych;

Rozwój mowy;

Zapoznanie się z otaczającym światem.

Sprzęt:

Zabawka « Biedronka» ;

Gwasz czerwony i czarny;

Pędzle, waciki bawełniane;

Arkusze papieru wycięte w kształcie liścia i zabarwione na zielono;

Ceraty na stoły;

Słoiki – kubki niekapki z wodą;

Serwetki do bibuły, chusteczki nawilżane do rąk.

Treść programu:

Uczyć dzieci farba wyrazisty obraz owad;

Kontynuuj naukę tworzenia kompozycji na bazie zielonego liścia;

Popraw swoją technikę malowanie gwaszem, możliwość połączenia dwóch instrumentów rysunek– pędzel i wacik;

Rozwijaj poczucie kształtu i koloru, zainteresowanie owadami;

Wywołaj u dzieci emocjonalną reakcję na treść wiersza o biedronka;

Kultywowanie umiejętności dostrzegania piękna przyrody, rozumienia jej kruchości i wzbudzania chęci jej ochrony.

Prace wstępne: Obserwacja biedronka;

Nauka rymowanek:

Biedronka,

czarna głowa,

Leć do nieba, przynieś nam chleb,

Czarny i biały

Po prostu nie spalony.

Dzieci stoją wokół nauczyciela na placu zabaw grupy.

Chłopaki, spójrzcie, kto jest dzisiaj naszym gościem. (Pokaz zabawek). Czy rozpoznajesz? Ten biedronka. Często się spotykaliśmy biedronki podczas spaceru. Powiedz mi, jacy oni są biedronki? Czy lubisz ich? Dlaczego?

Posłuchaj wiersza napisanego przez Swietłanę Aleksandrowną Antoniuk.

Wiersz o biedronka

Błąd niszczy mszyce,

Co psuje liście?

Nosi czerwoną kurtkę

Do czarnego punktu.

I nazywa się to bardzo głośno,

Może ktoś nie wie?

Ten - Biedronka,

Pomaga liściom!

Antonyuk S.A.

1. Co je? biedronka?

2. Czy dobrze radzi sobie z tępieniem mszyc? Dlaczego?

3. Jakiego koloru kurtkę nosi?

4. Komu to pomaga? Biedronka?

Jestem pewien, że nikt z was nigdy nie obrazi mały błąd.

I chroń je.

Nauczyciel sadza dzieci przy stołach.

Porysujmy Dziewczyny Biedronkiżeby miała się z kim bawić. Czy sie zgadzasz? Następnie przygotujmy palce do pracy.

Gimnastyka palców « biedronki» .

Przychodzi tata Biedronki. Wszystkie palce prawej strony

ręce "krok" na stole.

Mama podąża za tatą. Wszystkie palce lewej strony

ręce "krok" na stole.

Dzieci podążają za mamą, "Krok" obiema rękami.

Podążając za nimi, wędrują maluchy.

Noszą czerwone garnitury. Potrząśnij do siebie

dłonie, zaciśnięte palce

do siebie

Garnitury w czarne kropki. Pukanie

palce wskazujące

na stole.

Rodzina taty w przedszkole ik prowadzi, wszystkimi palcami obu

Po będzie miał zajęcia w domu. ręce "krok" na stole.

Nauczyciel pokazuje zabawkę « Biedronka» . Takie piękne biedronka, będziemy farba. Nauczyciel pozwala dzieciom obejrzeć i dotknąć zabawki.

Patrz co główny szczegół Na Biedronka? Nauczyciel wskazuje palcem na tułów Biedronka.

Odpowiedź dzieci - (tułów).

Jakiego koloru jest ten przedmiot?

Odpowiedź dzieci - (czerwony)

Jakiego kształtu jest ta część? Nauczyciel przesuwa palcem po ciele.

Odpowiedź dzieci - (okrągły)

Jakie inne szczegóły widzisz? Nauczyciel wskazuje palcem na jego głowę Biedronka.

Odpowiedź dzieci - (głowa)

Jakiego koloru jest głowa?

Odpowiedź dzieci - (czarny)

Jaki kształt ma głowa?

Odpowiedź dzieci - (okrągły)

Spójrz, głowa jest mała (porównanie z ciałem).

I również Biedronka na głowie znajdują się dwie anteny. Nauczyciel wskazuje i śledzi palcem czułki.

U Biedronka ma łapki. Nauczyciel wskazuje i śledzi palcem łapy.

Takie piękne biedronka, będziemy z Tobą farba.

Słuchajcie, pokażę wam teraz, jak to zrobić farba. Dzieci stoją w półkolu wokół stołu nauczyciela. Najpierw rysuję ciało biedronka(To Okrągły kształt) . Rysuję okrąg na środku liścia. Biorę czerwony gwasz i zanurzam w nim tylko ogon pędzla. (czapka pozostaje czysta). Czy wiesz jak zanurzyć pędzel w farbie? Opieram ogon pędzla o kartkę papieru, a pędzel podąża za jej końcem po okręgu. Przyniosłem ogon pędzla do miejsca, w którym zacząłem. Czy rozumiesz jak powinien działać pędzel? Teraz maluję okrąg (korpus, poruszam pędzlem tylko w jednym kierunku (od ściany do ściany, staram się nie przekraczać granic). Czy wy, dzieci, rozumiecie, jak się malować?

Teraz dokładnie opłuczę pędzel w wodzie i zanurzę włosie pędzla na serwetce (farba gwaszowa nie lubi Nadmiar wody) .

Potem narysuję głowę Biedronka(okrągły kształt, tylko mały. Biorę czarną farbę, zanurzam w niej tylko ogon pędzla (czapka pozostaje czysta). Przystawiam ogon pędzla do krawędzi czerwonego koła i przesuwam ogon pędzla za koniec pędzla, rysując małe kółko obok dużego koła. Maluję to (z jednej strony na drugą, nie wykraczam poza ograniczenia). Na mojej głowie Biedronka ma dwie czułki, teraz je narysuję. Zanurzam ogon pędzla (czapka pozostaje czysta) czarną farbą i najpierw narysuj jedną linię (mały) od strony czarnego koła, a następnie druga linia (mały) po drugiej stronie czarnego koła. Czy rozumiesz gdzie rysować linie? Następnie narysuję nasze łapy Biedronka. Zanurzam ogon pędzla (czapka pozostaje czysta) czarną farbą i najpierw narysuj jedną linię (mała), drugą i trzecią linię (małą, po stronie czerwonego koła, a następnie po drugiej stronie czerwonego koła narysuj trzy małe). Krótkie linie(łapy). Czy rozumiesz gdzie rysować linie? Teraz będę narysuj czarne kropki dla biedronki, ale nie pędzlem, ale wacikiem. Biorę wacik, zanurzam go w czarnej farbie, tak aby farba dostała się tylko na wacik, a patyczek (Plastikowy) pozostał czysty. Czy wiesz, jak używać wacika? Rysuję czarne kropki na czerwonym kółku (z powrotem biedronka) .

Część II – Główna (niezależna praca dzieci):

Następnie dzieci siadają na swoich miejscach. Dzieci otrzymują ulotkę materiał: cerata na stole; gruba kartka papieru, barwiona (zielona, ​​​​przycięta w kształcie liścia; gwasz w dwóch kolorach (słoiki są otwarte); szczotka; wacik; słoik z wodą; serwetka do wycierania pochwy; wytrzeć na mokro ręce. Nauczyciel zaprasza dzieci do rozpoczęcia farba. W miarę postępu pracy nauczyciel ponownie mówi o kolejności pracy. Dziecko mające trudności można pokazać indywidualnie, ale na osobnej kartce. Nauczyciel zachęca i chwali dzieci. Można zaoferować te dzieci, którym udało się to wcześniej niż innym narysuj oczy, krople rosy lub jeszcze jedna biedronka, tylko mały.

Część III – Część końcowa (przegląd, analiza, ocena pracy):

Kiedy dzieci skończą farba, wszystkie prace należy zawiesić na sztaludze tak, aby wszystkie dzieci mogły je zobaczyć. Dzieci stoją wokół sztalugi i przyglądają się swojej pracy. Nauczyciel pyta dzieci:

Chłopaki, co dzisiaj robicie? namalowany?

Odpowiedź dzieci (biedronka)

Każdemu dziecku możesz zadać pytanie indywidualnie nku:

Jaki kształt narysował ciało?

Jaki kształt narysował głowę?

Jak narysował czarne kropki?

Jaki kształt narysował czułki i nogi?

Jaki kolor narysował ciało?

Jaki kolor narysował głowę?

Tyle, ile jesteś narysowaliśmy nasze biedronkowe dziewczyny, będą się teraz dobrze bawić. Takie piękne Masz biedronki, Chłopaki. Jak prawdziwy, żywy biedronki. Dobrze zrobiony!

Olga Szuwaikina

Treść programu- Naucz dzieci rysować jasne, wyraziste obrazy owadów. Pokaż możliwość stworzenia kompozycji na bazie zielonego liścia wyciętego z papieru przez nauczyciela. Wywołaj emocjonalną reakcję na piękne, naturalne przedmioty. Udoskonal swoją technikę malowania.

Rozwijaj poczucie kształtu i koloru.

Materiały, sprzęt - Zielone liście, gwasz maluje na czerwono i czarno. pędzle, waciki, słoiczki z wodą, pędzle, serwetki. Zdjęcie biedronki.

Metody, techniki- Werbalne: rozmowa, wyjaśnienie.

Wizualny: oglądanie, pokazywanie.

Praktyczny: niezależna praca.

Hazard: gra dydaktyczna.

Ruch GCD:

1

Czas organizacji:

Chłopaki! Czy pamiętasz, jaka jest teraz pora roku? (Lato). Właśnie, lato. A latem lata i pełza wiele owadów.

Proszę, powiedz mi, jakie znasz owady? (Odpowiedzi)

(Dzieci nazywają owady na czele kręgu kwiatowego)

Wcale nie jestem żółwiem

Nie krowa! Jestem błędem.

Czerwony dom nade mną

Jak skorupa za plecami.

To są skrzydła

Wszystko jest w kropki i malowane.

Jeśli nie chcę się czołgać

Wezmę to i polecę!

R. Zajcewa

O kim jest mowa w wierszu? Poprawnie, co do biedronki

Kochani, ktoś nas odwiedził (pojawia się zabawkowa biedronka).

Nauczyli? Kto to jest? (biedronka) .

2.

Chłopaki, powiedzcie mi, co to za biedronka (okrągła, czerwona, piękna, z czułkami).

Czy ją lubisz? Dlaczego? (odpowiedzi dzieci).

A może latamy jak biedronki?

3.

Gra plenerowa „Biedronki”.

(Dzieci biegną w grupie za nauczycielem, machając rękami - „latając”).

Biedronka zmęczyła się i usiadła na pięknej polanie.

Oj, biedronka nie chce odlecieć, pewnie nudzi się sama. Sprawmy radość naszej biedronce i narysujmy dla niej maluszki lub przyjaciół. Tylko faceci powinni być tacy jak ona

Udekorujmy biedronki. Czy sie zgadzasz? Następnie przygotujmy palce do pracy.

4.

Gimnastyka palców „Przyjaźń”.

W naszej grupie chłopcy i dziewczęta są przyjaciółmi

(rytmicznie palce w „zamku”)

Ty i ja zaprzyjaźnimy się z małymi paluszkami

Jeden dwa trzy cztery pięć

Jeden dwa trzy cztery pięć

5

Pokaz techniki rysunkowej.

Chłopaki, teraz będziemy dekorować biedronkę. Jak ten. (Pokazuje ukończony przykładowy rysunek).

Jaki kształt ma grzbiet biedronki? Okrągły. Jaki kolor? Czerwony. Wygodnie jest pomalować czerwony tył pędzlem.

Malując tył pamiętaj, aby poruszać pędzlem lekko, tylko w jedną stronę.

Następnie dokładnie opłucz pędzel w jednej wodzie,

spłucz w innym i zanurz włosie pędzla na serwetce. Rysujemy farba gwaszowa i nie lubi nadmiaru wody. Teraz zanurz włosie pędzla w czarnej farbie i narysuj głowę biedronki - półkole. Pomaluj to.

Czarną linią podziel tył biedronki na pół. Narysuj linię samym czubkiem włosia pędzla.

Jakiego koloru są kropki na biedronce? Czarny? Ile tu tego jest? Sześć.

Narysuj trzy kropki po jednej stronie i trzy po drugiej.

6

Kochani, spójrzcie jaką mamy piękną, magiczną łąkę, rozłóżmy nasze biedronki na naszej magicznej łące.

Jakie cudowne biedronki stworzyłaś, teraz wyglądają jak ich mama - czerwone skrzydełka i czarne kropki!

Publikacje na ten temat:

Cel: doskonalenie umiejętności wyrywania małych kawałków plasteliny z całości, ćwiczenie toczenia kulek i dociskania palcem wskazującym.

Podsumowanie zintegrowanej lekcji kreatywności artystycznej dla dzieci z młodszej grupy „Biedronka” Podsumowanie zintegrowanej lekcji nt kreatywność artystyczna dla dzieci grupa juniorska. Temat: „Biedronka”. Podsumowanie zintegrowane.

Kierunek kształcenia: Rozwój artystyczny i estetyczny (modelowanie reliefowe) Cel: Rozbudzenie zainteresowania tworzeniem wizerunku „biedronki”.

Streszczenie NWD do niekonwencjonalnego rysunku „Biedronka” Podsumowanie NWD za niekonwencjonalny rysunek Autora „Biedronki”. Andryuszczenko Elena Władimirowna Wychowawca Centralnej Regionalnej Instytucji Oświatowej nr 2, Kropotkin.

Cel: Wzbogacić relacje rodzic-dziecko o doświadczenie wspólnego kreatywna praca Cele: Edukacyjne: nauczenie dzieci tworzenia wyrazistego.

Podsumowanie zajęć edukacyjnych w II grupie juniorów „Biedronka na liściu” Samodzielne Przedszkole Miejskie oświatowe instytucja - dziecięca ogród typ kombinowany Nr 3 „Tęcza” w mieście Asino w obwodzie tomskim.

Podsumowanie NWD za rzeźbę „Biedronka”

Zemlyanskaya Galina Aleksandrovna, nauczycielka, szkoła średnia nr 1, wspólne przedszkole nr 27 „Firefly”, Czapajewsk, obwód samarski

Komplementarność obszary edukacyjne: „Rozwój poznawczy”, „Rozwój artystyczny i estetyczny”. „Rozwój społeczno-komunikacyjny”, „ Rozwój fizyczny„, „Rozwój mowy”.

Rozwój artystyczny i estetyczny:

Kontynuuj nauczanie dzieci, jak ściskać małe kawałki plasteliny z kawałka i zwijać je w kulki, naciskać palcem wskazującym kulkę plasteliny, mocując ją do podstawy;

zainteresować się pracą z plasteliną, rozwijać umiejętności motoryczne ręce

Rozwijaj zainteresowanie muzyką, chęć jej słuchania i wspólnego śpiewania.

Rozwój poznawczy:

Pobudzenie zainteresowania dzieci wiedzą o biedronce.

Kultywowanie umiejętności dostrzegania piękna przyrody, rozumienia jej kruchości i wzbudzania chęci jej ochrony.

Wywołaj reakcję emocjonalną u dzieci na treść wiersza o biedronce.

Kontynuuj rozwijanie umiejętności motorycznych.

„Rozwój społeczny i komunikacyjny”

Kształtowanie u dzieci doświadczeń zachowań wśród rówieśników, kultywowanie poczucia współczucia dla nich.

Wyrób sobie nawyk (najpierw pod okiem osoby dorosłej, a następnie samodzielnie) mycia rąk po pracy z plasteliną, wycierając ręce do sucha osobistym ręcznikiem.

„Rozwój fizyczny”

Rozwijanie u dzieci chęci do wspólnej zabawy z nauczycielem gry na świeżym powietrzu z prostą treścią;

Naucz się chodzić i biegać bez wpadania na siebie4, aby rozwinąć umiejętność utrzymywania stabilnej pozycji ciała i prawidłowej postawy.

„Rozwój mowy”

Ćwicz prawidłowe odtwarzanie onomatopei, słów i prostych wyrażeń (2-4 słowa);

Rozwijaj rozumienie mowy i aktywuj słownictwo;

Promuj rozwój mowy jako środka komunikacji.

Prace wstępne: dzień wcześniej dzieci rozmawiają o biedronce, oglądają zdjęcia i ilustracje.

Przygotowanie do zajęć

Dla nauczyciela: zabawka – biedronka, odtwarzacz audio.

Dla dzieci: pusta kartka papieru z biedronką (aplikacją) według liczby dzieci; czarna plastelina.

TECHNIKI MODELOWANIA: Szczypanie, rolowanie, ściskanie.

Bezpośrednia działalność edukacyjna.

Część I.

1 Ciekawe techniki.

Nauczyciel odtwarza nagranie „Lot trzmiela”.

Dzieci idą na dywan, na którym wiszą kolorowe kwiaty.

P: Chłopaki, jakiego koloru są nasze kwiaty?

D: Czerwony, żółty.

P: Poprawnie.

Nauczyciel odtwarza nagranie „Lot trzmiela”

P: Chłopaki, czy słyszycie, jak ktoś brzęczy?

D: Odpowiedzi dzieci.

P: Zobaczmy. Kto to może być? Nauczyciel i dzieci chodzą po grupie i znajdują biedronkę na stole pod kwiatkiem w pomieszczeniu.

P: Kim są ci goście?

Dzieci odpowiadają: Biedronka (jeśli dzieciom sprawia to trudność, nauczyciel im pomaga).

Nauczyciel podnosi zabawkę i czyta w jej imieniu wiersz:

Biedronka,

czarna głowa,

Leć do nieba

Przynieś nam chleb

Czarny i biały

Po prostu nie spalony.

Biedronka

Siedzi na liściu.

Na plecach

Małe czarne kropki.

2. Ustalenie celu lekcji.

Dziś wyrzeźbimy taką biedronkę.

3. Rozważanie.

Spójrzmy na to

Wychowawca: Jakiego koloru są jej plecy?

Odpowiedź dzieci: Czerwony.

Wychowawca: Zgadza się.

Pedagog: Jakiego koloru są plamy?

Dzieci: Czarne.

Wychowawca: Jakiego koloru jest jej głowa?

Dzieci: Czarne.

Pedagog: Co jeszcze ma biedronka?

Dzieci: Wąsy, ma też nogi i brzuszek.

Wychowawca: Zgadza się.

Wyjaśniam cel dzieciom.

Wyrzeźbisz biedronkę.

4. Pokaż z wyjaśnieniem.

Do sztalugi dla dzieci dołączony jest blankiet z wizerunkiem biedronki.

– Spójrz, na zdjęciu też mamy biedronkę.

„Po prostu czegoś jej brakuje”.

-Zgadłeś? Zgadza się, czarne plamy na plecach. Zróbmy plamy!

Jak zrobimy plamy: odrywając małe kawałki

plastelina kciukiem i palcem wskazującym prawa ręka, rozwiń

te piłki. Następnie przyczepiamy kulki do tyłu biedronki,

metodą ciśnieniową. Pomóż dzieciom rozpocząć wykonywanie zadania i monitoruj jego wykonanie.

5 Przypomnienie.

Rozpoczynając pracę, nie zapomnij, że musisz rzeźbić na desce, nie zapomnij uszczypnąć małych kawałków z dużego kawałka.

Część II lekcji. Techniki Praca indywidualna z dziećmi.

Poproś dzieci, aby samodzielnie wykonały 2–4 kulki i przyczepiły je do tyłu biedronki. Jeśli dzieciom sprawia to trudność, można narysować kropki w miejscach, w których należy przykleić kulki, aby ułatwić poruszanie się.

Część III. Analiza twórczości dzieci.

Jakie piękne biedronki zrobiłaś! Dobrze zrobiony!

Teraz weźmy nasze biedronki i pozwólmy im latać.

Gra plenerowa „Chrząszcze”

Cel: nauczyć dzieci biegać we wszystkich kierunkach, zabierać dom na sygnał i być uważnym.

Przebieg gry: Dziecięce „chrząszcze” siedzą w swoich domkach (na ławce) i mówią: „Jestem chrząszczem, jestem chrząszczem, tu mieszkam, brzęczę, brzęczę: zh-zh-zh”.

Na sygnał nauczyciela „robaki” lecą na polanę, wygrzewają się w słońcu i brzęczą, a na sygnał „deszcz” wracają do domów.

Nauczyciel opowiada rymowankę i pokazuje ruchy. Dzieci powtarzają za nim.

Biedronka, Rytmicznie potrząsają dłońmi.

Leć do nieba Wykonuj fale skrzyżowanymi rękami

Przynieś nam chleb Machają rękami do siebie.

Czarny i biały Klaszczą rytmicznie w dłonie.

Tylko nie spalony! Grożą palcami wskazującymi.

3. Biedronka jest zamrożona i nie może latać. Ogrzejmy ją naszym oddechem.

Dzieci oddychają na dłoniach.

Biedronka się rozgrzała, zdmuchnijmy ją z dłoni.

Dzieci biorą kilka głębokich wdechów przez nos i wydychają ustami. Podczas wydechu rozciągnij usta rurką i umieść dłonie pod strumieniami powietrza.

4. – A teraz, chłopaki, sami zamieńmy się w biedronki.

Zakręciliśmy się wokół siebie i zamieniliśmy w biedronki.

Biedronki pokazują głowy, nosy, usta, skrzydła -

Ręce, nogi, brzuchy. Pokaż nazwane części ciała.

Biedronki odwracają głowy w prawo,

Biedronki odwracają głowy w lewo,

Tupnij nogami, machaj skrzydłami

Odwrócili się do siebie i uśmiechnęli się słodko.

- Jak owady odleciały,

Usiedli spokojnie przy stołach.

- Niesamowity!

6. Podsumowanie lekcji. Wystawa rysunków dziecięcych. (Posadźmy nasze biedronki na polanie z kwiatami.)

Jakie piękne biedronki zrobiliście. Jak prawdziwe, żywe biedronki. Dobrze zrobiony!

Wychowawca: Zgadza się, nazywają to „Biedronką”, spójrz i powiedz mi, jakiego koloru są skrzydła i jakiego koloru są kropki na skrzydłach? Czy jest ich jeden czy wiele? Ma łapki, oczy i brzuszek. Czy masz te części ciała? (pokazywać). A teraz staniemy się tymi samymi robaczkami (zakładamy maski). Robaki potrafią brzęczeć, jak ten J-J-J-J, machać skrzydłami, a ich małe nóżki tak biegają.

Pozwólmy robakowi latać, otwórzcie dłonie, podnieście go, czy robak nie odleci? Biedronka jest zamarznięta i nie może latać. Ogrzejmy ją naszym oddechem.

Wychowawca: Biedronce bardzo się u nas podobało, zyskała wielu przyjaciół.

Już przyjechała i przyniosła nam chleb czarno-biały, ale nie spalony.

Chwila niespodzianki (pieczone biszkopty w kształcie owadów).

Tuż przed wykonaniem zabiegu należy dobrze umyć ręce.

Przy melodii piosenki „Biedronka” dzieci wychodzą z sali.

Streszczenie NEO dotyczące rozwoju artystycznego i estetycznego w drugiej grupie juniorów na temat: „Biedronka”

opracowane przez nauczyciela: Evlampieva O.V.

Cel: poszerzyć i wyjaśnić wiedzę dzieci na temat owadów.

Zadania:

  1. zwiększać leksykon dzieci na temat: owady.
  2. zaszczepić w dzieciach miłość do natury.
  3. rozwijać mowę, pamięć, uwagę, kreatywność.
  4. rozwijać umiejętności motoryczne ręki.

Integracja obszarów edukacyjnych: Rozwój społeczny i komunikacyjny, rozwój poznawczy, rozwój artystyczny i estetyczny, rozwój fizyczny.

Materiał:

Arkusze papieru z konturami biedronek, gwasz, pędzle, serwetki, waciki, kubki z wodą.

Prace wstępne:

  1. Oglądanie biedronki na spacerze. Rozmowa w kręgu z dziećmi, oglądanie zdjęć owadów. Czytanie zagadek.
  2. Nauka rymowanek:

Biedronka
Czarna głowa
Leć do nieba
Przynieś nam trochę chleba

Czarny i biały
Po prostu nie spalony.

Ruch GCD:

Moment organizacyjny: Spotkanie dzieci przy muzyce we wspólnym kręgu. Wykonywanie z dziećmi zadań orientacji przestrzennej. Podnieś ręce do góry, ramiona na boki, za plecami, zatrzymaj się, zrób krok do przodu, krok do tyłu, krok w prawo, krok w lewo. Następnie nauczyciel mówi: trzymajmy się za ręce i uśmiechajmy się do siebie.

Wychowawca: Chłopaki! Powiem ci teraz zagadkę. Czerwona, mała bryła z kilkoma kropkami na grzbiecie, nie krzyczy i nie śpiewa, ale pełza po liściu. (Biedronka)

Dzieci: Biedronka.

Pedagog: Zgadza się, dobra robota! Proszę, powiedz mi, jakie znasz owady? Wychowawca: podajmy kwiat w kółko i nazwijmy owady. Dzieci na zmianę nazywają owady (Odpowiedzi dzieci) motyl, mrówka, konik polny, ważka, pszczoła. Wychowawca: zgadza się, dobra robota chłopaki!

Pedagog:

A teraz sugeruję, żebyście zrobili to razem gimnastyka palców o biedronce.

Biedronka,
czarna głowa, (zaciskaj i rozluźniaj pięści)
Leć do nieba (Podnieś ręce do góry)
Przynieś nam chleb (połóż ręce na klatce piersiowej)

Czarny i biały (na przemian zaciskaj pięści)
Po prostu nie spalony. (grozić palcem)

Wychowawca: Chłopaki, spójrzcie na zdjęcie i powiedzcie mi, która biedronka?

Odpowiedzi dzieci: (okrągły, czerwony, piękny, z wąsami).

Wychowawca: Może ktoś z Was ją widział?

(odpowiedzi dzieci) Tak, na spacerze.

Pedagog: Proponuję zagrać w grę: Ziemia, woda, powietrze. Nauczyciel wybiera kierowcę, a pozostali gracze stoją w kręgu. Kierowca zaczyna iść przed zawodnikami i dotykać dłonią każdego z dzieci. Jednocześnie mówi: Woda, ziemia, powietrze. Zatrzymuje się przed jakimś zawodnikiem. Jeśli kierowca zatrzyma się na słowie powietrze, gracz musi nazwać ptaka. Jeśli zatrzymasz się na słowie "Ziemia" następnie musisz nazwać zwierzę, jeśli "woda" albo ryba, albo stworzenie morskie żyjące w wodzie.

Wychowawca: Dobra robota, chłopaki! Dobrze się bawiliśmy grając. Teraz pokolorujmy biedronki w piękne, jasne stroje w czarne kropki. Czy sie zgadzasz?

Wychowawca: Przygotujmy nasze palce do pracy, bawmy się palcami.

Gimnastyka palców
Policzmy razem palce
Nazywamy owadami (uciśnij i rozluźnij)
Motyl, konik polny, ważka

To chrząszcz z zielonym brzuchem. (zginaj palce jeden po drugim w pięść)
Kto tu dzwoni? (obróć małym palcem)
Och, leci tu komar!
Ukrywać! (chowamy ręce za plecami).

Wychowawca: Chłopaki, teraz udekorujemy biedronkę. Jak ten. (Pokaż obraz). Jaki kształt ma grzbiet biedronki? Okrągły. Jaki kolor? Czerwony. Wygodnie jest pomalować czerwony tył pędzlem. Malując tył pamiętaj, aby poruszać pędzlem lekko, tylko w jedną stronę. Następnie dokładnie opłucz pędzel w jednej wodzie, opłucz w drugiej i zanurz włosie pędzla na serwetce. Teraz weźmy wacik, weźmy czarną farbę i narysuj kropki, a następnie głowę krowy - półkole, pomaluj czarną farbą. Czarną linią podziel tył biedronki na pół. Narysuj linię samym czubkiem włosia pędzla. I narysuj trawę zielonym gwaszem w prostych liniach.

Wychowawca: Odpocznijmy. Sugeruję, abyś stanął w kręgu i wykonał nasze ćwiczenia fizyczne. /Wykonaj czynności zgodne z treścią wiersza/

Nasze szkarłatne kwiaty otwierają płatki,
Wiatr trochę oddycha,
Płatki się kołyszą,
Nasze szkarłatne kwiaty zakrywają płatki,

Cicho zasypiam
Potrząsają głowami.

Wynik: Wychowawca: Chłopaki, jakie piękne biedronki wyhodowaliście, sugeruję udekorowanie naszym kącikiem rysunkowym swoimi pracami.

Treść programu:

Naucz dzieci rysować wyrazisty wizerunek owada.
Kontynuuj naukę tworzenia kompozycji na bazie zielonego liścia.
Udoskonalaj technikę malowania gwaszem, umiejętność łączenia dwóch narzędzi do rysowania - pędzla i wacika.
Rozwijaj poczucie kształtu i koloru, zainteresowanie owadami.
Wywołaj reakcję emocjonalną u dzieci na treść wiersza o biedronce.
Kultywowanie umiejętności dostrzegania piękna przyrody, rozumienia jej kruchości i wzbudzania chęci jej ochrony.

Sprzęt:

Zabawka „Biedronka” lub obrazek (zdjęcie) przedstawiający biedronkę.
Arkusze papieru wycięte w kształcie liścia i zabarwione na zielono.
Gwasz czerwony i czarny.
Pędzle i waciki bawełniane.
Arkusze podkładowe, pojemniki do polewania wodą, serwetki do bibułek.

Prace wstępne:

1. Oglądanie biedronki.
2. Nauka rymowanek:

Rymowanka dla dzieci „Biedronka”

Biedronka,
czarna głowa,
Leć do nieba
Przynieś nam chleb
Czarny i biały
Po prostu nie spalony.

Postęp lekcji:

Chłopaki, spójrzcie, kto jest dzisiaj naszym gościem. (Pokaż zdjęcie lub zabawkę). Czy rozpoznajesz? To jest biedronka. Podczas naszych spacerów często spotykaliśmy biedronki. Powiedz mi, co to za biedronki? Czy lubisz ich? Dlaczego? Jak należy się zachować w przypadku spotkania z tym owadem?
Niestety, nie wszyscy ludzie starają się chronić biedronki. Posłuchaj wiersza Andrieja Usaczewa. Opowiada historię jednej biedronki.

Biedronka

Biedronka spacerowała za miastem,
Zręcznie wspięła się na źdźbła trawy,
Patrzyłam jak chmury unoszą się na niebie...
I nagle zstąpiła Wielka Ręka.

I spokojnie chodząca biedronka
Włożyła go do pudełka zapałek.

Och, jak biedactwo było smutne w pudełku!
Marzyła o trawniku. I koniczyna i owsianka.
Czy naprawdę można pozostać w niewoli na zawsze?
Krowa postanowiła przygotować ucieczkę!

O mój Boże! – błagało nieszczęsne dziecko
I nagle zobaczyłem okno za zasłoną.
A tam za oknem wszystko jasne od słońca.
Ale szkło nie wpuszcza jej do światła.

Krowa jest jednak niezwykle uparta:
Znalazłem miejsca, w których rama nie była mocno zatrzaśnięta,
A potem wyskoczyła przez okno…
Brawo!
Wreszcie jest wolna!
(Andriej Usaczow)

1. Kto złapał biedronkę? Czy dobrze sobie poradził? Dlaczego?
2. Jak myślisz, jak czuła się biedronka, siedząc w pudełku? Próbujesz się uwolnić? Kiedy została zwolniona?
3. Dlaczego biedronka tak chciała uciec z pudełka i wrócić na trawnik?

Jestem pewien, chłopaki, że nikt z was nigdy nie skrzywdzi małego robaka. Przecież w porównaniu z nimi jesteście prawdziwymi gigantami. A duzi i silni powinni chronić małych i słabych, a nie obrażać.

Narysujmy lepiej biedronkę. Czy sie zgadzasz? Następnie przygotujmy palce do pracy.

Gimnastyka palców „Biedronki”

Przychodzi tata Biedronki.
(Idź po stole wszystkimi palcami prawej ręki)

Mama podąża za tatą.
(Idź po stole wszystkimi palcami lewej ręki)

Dzieci podążają za mamą,
(„Chodź” obiema rękami)

Podążając za nimi, wędrują maluchy.
Noszą czerwone garnitury.
(Uściśnij sobie dłonie, złącz palce)

Garnitury w czarne kropki.
(Uderz palcami wskazującymi w stół)

Tata zabiera rodzinę do przedszkola
Po zajęciach zabierze Cię do domu.
(Przejdź po stole wszystkimi palcami obu rąk)

Rysunek „Biedronka”

Chłopaki, teraz narysujemy biedronkę na tym zielonym liściu (pokaż liść). Jak ten. (Pokazuje ukończony przykładowy rysunek).

Jaki kształt ma tył Biedronki? Okrągły. Jaki kolor? Czerwony. Wygodnie jest pomalować czerwony tył pędzlem.

Malując tył pamiętaj, aby poruszać pędzlem lekko, tylko w jedną stronę.
Następnie dokładnie opłucz pędzel w jednej wodzie, opłucz w drugiej i zanurz włosie pędzla na serwetce. Malujemy farbą gwaszową, ale ona nie lubi nadmiaru wody.

Teraz zanurz włosie pędzla w czarnej farbie i narysuj głowę Biedronki - półkole. Pomaluj to.

Narysuj wąsy na głowie. Ile z nich? Dwie anteny - dwie małe linie proste.

Czarną linią podziel tył biedronki na pół. Narysuj linię samym czubkiem włosia pędzla.

Jakiego koloru są kropki na biedronce? Czarny? Ile tu tego jest? Sześć.
Co będzie wygodniejsze do rysowania kropek? Z wacikiem.
Narysuj trzy kropki po jednej stronie i trzy po drugiej.

Jakie piękne biedronki zrobiliście. Jak prawdziwe, żywe biedronki. Dobrze zrobiony!

O wszystkim na świecie:

W 1930 roku w Ameryce ukazał się film „The Rogue Song” o porwaniu dziewczynki na Kaukazie. Aktorzy Stan Laurel, Lawrence Tibbett i Oliver Hardy zagrali w tym filmie lokalnych oszustów. Co ciekawe, ci aktorzy są bardzo podobni do bohaterów...

Materiały sekcji

Lekcje dla młodszej grupy:

Zajęcia dla grupy środkowej.