Dramatyzacja bajki w drugiej grupie juniorów. „Leśny Teremok” (Inscenizacja teatralna bajki dla dzieci II grupy juniorskiej, grupa z pogłębionym naciskiem na zajęcia teatralne)

Dramatyzacja bajki w drugiej grupie juniorów. „Leśny Teremok” (Inscenizacja teatralna bajki dla dzieci II grupy juniorskiej, grupa z pogłębionym naciskiem na zajęcia teatralne)

Scenariusz bajki do inscenizacji dla dzieci w wieku 3-4 lat „Opowieść o kurce z pisklętami i kotku z kociętami”.

Kryuchkova Svetlana Nikolaevna, dyrektor muzyczny przedszkolnej placówki oświatowej Przedszkole Nr 127 „Północna opowieść” Pietrozawodsk

Zamiar: Materiał może zainteresować dyrektorów muzycznych, nauczycieli 2. klasy grupa juniorska.

Cel: pielęgnowanie miłości i szacunku do bliskich

Zadania:
-naprawić zasady dobre zachowanie
-rozwijać Umiejętności twórcze
- nauczyć się odgrywać role proponowanych postaci, przekazując pożądany wizerunek

Drodzy koledzy, zwracam uwagę na autorską bajkę „Opowieść o kocie z kociętami i kurze z kociętami”. Można go włączyć do programu poranku poświęconego 8 marca lub Dniu Matki. Grupę dzieci dzielimy na 2 podgrupy – jedna wciela się w kury, druga – w kocięta. Nauczyciele wcielają się w role Kota i Kurczaka.

Prowadzący:
Przy odległym lesie
Na jasnym brzegu
Stał obok siebie
Dwie piękne chaty.

W pierwszej chatce
Po prawej stronie przy krawędzi
Mieszkał Kurczak z dziećmi,
Żółte kurczaki.

Kurczak chodził po podwórku,
Nauczyłem kury szukać robaków.
Kurczaki dziobały ziarno
I śpiewałam piosenki z mamą.

Piosenka „Kurczaki”

Chłopcy mieszkali tu razem
Kurczaki z mamą kurą.
Nie denerwowali matki,
Mamie zawsze pomagano.

A w innej chatce
Po lewej stronie na krawędzi
Z dziećmi mieszkał kot
Puszyste kocięta.


Kot spokojnie chodził po podwórku,
Nauczyła myszy łapać kocięta.
Kocięta biegały i bawiły się
Tańczyliśmy z Matką Kotką.

„Taniec kociąt”

Kocięta uwielbiały swoją mamę,
Ale często się obrażała.
Często nie słuchali mamy,
Kocięta były uparte.


Pod wesoła muzyka kocięta biegają i bawią się. Kot, przykładając dłonie do policzków, kręci głową.

Prowadzący:
Kot się obraził i tak...
Idzie odwiedzić Matkę Kwokę.

Kot:
Witaj kuro - jestem Kotem,
Może pójdziemy na mały spacer?
Od hałaśliwych kociąt o poranku
Biedna głowa mnie boli.
Kura(do piskląt):
Moi drodzy,
Ulubione pisklęta.
Pójdę trochę na spacer
I wyjrzyj za okno!

(Kot i Kurczak idą na spacer w rytm muzyki)

Prowadzący:
Kocięta z pisklętami,
Co jeśli ty
Upiecz ciasta dla swoich przyjaciół
Drogie matki?

Pośpieszmy się
Przejdźmy do rzeczy
Aby matki wróciły -
I udało Ci się zrobić wszystko!

Kurczaki to dostały
Naczynia, mąka.
Sól, cukier, dżem -
Tu będzie ciasto.


(kurczaki „pieczą” ciasto i śpiewają piosenkę „Upieczmy ciasto” )

Prowadzący:
Kocięta stały się
Rób hałas, baw się dobrze.
Och, mama wróci -
Znowu będzie zdenerwowany!

(kotki wykonują taniec
„Zabawny trening”

a po tańcu kocięta bawią się i słuchają wesołej muzyki)

Wracają Matka - Kurczak i Matka - Kot.
Prowadzący:
No dobrze, a co z nadzieniem?
Wyprodukowane z białej mąki.
Pokażmy mamom
Twoje własne ciasta.


Kurczak:
Kurczaki, jesteście świetne!
Wszystko zostało posprzątane,
(smakuje kawałek ciasta)
Pyszne ciasto jego
Zadowolona mama.

Moi drodzy chłopcy,
Moje żółte kury
Dziękuję za ciasto
Bardzo cię kocham!

Kot:
A wy, kociaki, wstydzcie się -
Wszędzie brud i śmieci.
Rozsypałeś mąkę
Naczynia się zabrudziły.
(Kot siada i płacze)
Kocięta(obok mamy):
Wybacz nam
Mama-Kot,
Trochę się pobawiliśmy.
Teraz usuniemy śmieci
A my upieczemy Ci ciasto!

Prowadzący:
Kocięta zmieniły zdanie
Uspokoić się
Zabrałem się do pracy -
I wszystko się udało.
(kocięta sprzątają bałagan i pieczą ciasta)

Kot:
Moje kocięta są nie do poznania -
Wszędzie wokół jest taka łaska.
Czystość, wygoda, spokój....

(smakuje kawałek ciasta)

Twoje ciasto jest pyszne

Kocięta:

Musisz szanować swoją matkę
Nie możesz obrażać swojej matki.

Kurczaki:
Mimo wszystko droższa od matki
Nie na całym świecie
Prowadzący:
Zawsze o tym pamiętaj
Drogie dzieci!

Piosenka „Kochana mamusia”

Jewgienija Alajewa

Niedawno byliśmy dziećmi i właśnie przyszliśmy do przedszkola. A teraz już występujemy i pokazujemy gościom i rodzicom naszą pierwszą bajkę! To nasze pierwsze doświadczenie! Oto co otrzymaliśmy!


Cel: rozwijanie zainteresowań zabawami teatralnymi, rozwijanie umiejętności odgrywania spektakli na podstawie znanych utworów.

Zadania: rozwijać zainteresowanie działaniami teatralnymi, dramatyzacją znanych dzieł, uczyć się wykonywania ruchów zgodnie z tekstem, przekazywać działania bohaterów, pielęgnować zamiłowanie do sztuki ludowej.

Materiał: maski warzywne (buraki, kapusta, marchew, rzepa, jeże, babcia, dziadek i wnuczka.

Sceneria: dom, grządki warzywne.

Bajka „Pyk” (białoruska opowieść ludowa).

Dawno, dawno temu żył dziadek, babcia i wnuczka Alenka. I mieli ogródek warzywny. W ogrodzie rosła kapusta, buraki, marchew i żółta rzepa.

Któregoś dnia mój dziadek chciał zjeść rzepę. Wyszedł do ogrodu. Chodzi i spaceruje, a w ogrodzie jest gorąco i cicho, tylko brzęczą pszczoły i dzwonią komary.

Dziadek minął grządkę kapusty i buraków. Przeszedłem przez grządkę marchewkową... A tu rośnie rzepa.

Pochylił się, żeby wyrwać rzepę, a ktoś z ogrodu syknął do niego:

Pssh-pp-y-hh! Pssh-pp-y-hh! Czy to nie ty, dziadku? Nie przyszedłeś po rzepę?

Dziadek przestraszył się i uciekł. On biegnie obok marchewki, my biegniemy obok buraków... Jego obcasy już błyszczą. Ledwo dotarłem do chaty. Usiadł na ławce i nie mógł złapać oddechu.

Cóż, dziadku, przyniosłeś rzepę?

Och, babciu, siedzi tam taka straszna bestia, że ​​ledwo straciłam nogi!

Wystarczy, dziadku! Sam pójdę, pewnie przyniosę rzepę...

A babcia poszła do ogrodu, a w ogrodzie było gorąco i cicho, tylko bzyczały pszczoły i dzwoniły komary.

Babcia przyjdzie, spieszy się...

A oto rzepa. Babcia schyliła się, żeby wyciągnąć rzepę, a z bruzdy ktoś do niej syknął:

Pssh-pp-y-hh! Pssh-pp-y-hh! Czy to nie ty, babciu? Czy nie przyszedłeś właśnie po rzepę?

Babcia przestraszyła się i uciekła.

Biegła i biegła obok marchewek, obok buraków, biegała obok kapusty. Ledwo dotarłem do chaty. Usiadła na ławce, oddychając ciężko, nie mogąc złapać oddechu.

Och, dziadku, masz rację! Ktoś tam siedzi pod krzakiem, taki straszny i sapiąc. Ledwo straciłem nogi!

Wnuczka Alenka spojrzała na dziadków, współczuła im i powiedziała:

Przyniosę rzepę!

Alenka poszła do ogrodu. A w ogrodzie jest gorąco i cicho, tylko brzęczą pszczoły i dzwonią komary.

Szła i szła, aż doszła do miejsca, gdzie rosła rzepa.

I kiedy pochyliła się, żeby wyciągnąć rzepę, ktoś syknął z ogrodowej grządki:

Pssh-pp-y-hh! Pssh-pp-y-hh! Czy to nie Alenka? Czy nie przyszedłeś właśnie po rzepę?

Alenka roześmiała się i krzyknęła dźwięcznym głosem:

Więc! To ja, Alenka! Babcia i Dziadek przyszli po rzepę.

A w ogrodzie ktoś znowu zaczyna sapać:

Pssh-pp-y-hh! Pssh-pp-y-hh!

Alenka pochyliła się nad grządką, żeby zobaczyć, kto tam tak strasznie siedzi, i nagle zobaczyła: jakąś kłującą kulkę leżącą na grządce, z paciorkowatymi oczami błyszczącymi i sapiącymi:

Pssh-pp-y-hh! Pssh-pp-y-hh!

Dziewczyna się roześmiała:

Och, jeżu, kłujący jeżu! Czy przestraszyłeś swoich dziadków? Odwiozłeś ich do domu?

A jeż wyciągnął swój ostry pysk w górę i znowu:

Pssh-pp-y-hh! Pssh-pp-y-hh!

Alyonushka pociągnął rzepę raz, pociągnął drugi i trzeci raz i wyciągnął rzepę. Tak, taki duży, okrągły i żółty. Słodki. Alenka wzięła rzepę, włożyła jeża w fartuch i poszła do domu. Biegałem obok marchewek, biegałem obok buraków, biegałem obok kapusty. Biegła szybko i szybko! I natychmiast pobiegła do swojej chaty. A jej dziadek i babcia wyszli jej na spotkanie. I pytają:

Gdzie jest rzepa?

A oto rzepa dla Ciebie!

Dziadek i babcia byli tutaj szczęśliwi:

No i mamy wnuczkę! Cóż, Alenkuszka! Brawo dziewczyno!

Ale co z tą bestią – strasznym Puffem? Nie boisz się go?

Alenka rozpięła swój fartuch tutaj:

A oto Pyk!

Starsi ludzie roześmiali się:

Brawo Alenka! Cóż za odważna dziewczyna!

Publikacje na ten temat:

Dramatyzacja bajki „Ryaba Hen” w pierwszej grupie juniorów Cel: rozwinięcie zainteresowania zabawą teatralną. Cele: -dalsze nauczanie wykonywania ruchów odtwórczych zgodnie z tekstem; -uczyć się.

Zbliża się do nas Jesienny czas. To czas nie tylko opadania złotych liści, ale także żniw. I oczywiście rzepa rośnie jesienią. Jest to.

Inscenizacja bajki w grupie seniorów „Pod Grzybem” na tydzień teatralny Cel: rozwinięcie umiejętności odgrywania prostych przedstawień na podstawie znajomych.

Dramatyzacja baśni O. Suteeva „Kto powiedział „Miau”? w drugiej grupie juniorów Muzyka brzmi z odgłosami natury. Szczeniak śpi w pobliżu swojej budy. Budzi się i wybiega na polanę. Piosenka o szczeniaku. Sh: Jestem wesołym szczeniakiem.

Podsumowanie zajęć wychowania fizycznego w drugiej grupie juniorów. Dramatyzacja rosyjskiej opowieści ludowej „Kołobok” Cel: stworzenie warunków dla wzmocnienia i ochrony zdrowia dzieci oraz systematyczne hartowanie organizmu, masaż stóp. Zadania: Formacje.

Podsumowanie zabawy dla drugiej młodszej grupy na podstawie bajki „Teremok” Cel: wyrażać emocje poprzez ruchy i mimikę; utrwalić wiedzę na temat bajki „Teremok”; zachęcaj do aktywnego, ekspresyjnego udziału w opowieści.

Treść programu:

Cele edukacyjne

1. Wywołuj reakcję emocjonalną u dzieci, kiedy niezależne wykonanie role znanych postaci.

2. Kontynuuj poznawanie świata zewnętrznego (zwierzęta leśne).

3. Kontynuuj naukę uważnego słuchania znanej bajki, aby w miarę możliwości brać udział w dramatyzacji bohaterów.

Zadania rozwojowe

Kontynuuj rozwój pamięci, myślenia, wyobraźni, zdolności artystycznych.

Zadania edukacyjne

Kontynuuj kultywowanie miłości do rosyjskich opowieści ludowych i przyjaznych stosunków.

Technika metodyczna: Badanie ilustracji, rozmowa, dramatyzacja bajki, muzyka. akompaniament, p/i „Dogonienie Miszki”

Analiza lekcji.

Prace wstępne: czytanie bajki „Teremok”, oglądanie ilustracji, p/i „Dogonić Miszkę”, zabawy z onomatopei.

Indywidualnie zróżnicowane podejście:

Zachęcaj dzieci, aby były bardziej wysoki poziom rozwój do udziału w dramatyzacji baśni.

Dzieci z więcej niski poziom rozwój obejmujący oglądanie ilustracji.

Postęp lekcji.

Wychowawca: Dziś, chłopaki, wspólnie opowiemy i pokażemy znaną bajkę. Teraz pokażę ci książkę z jasnymi ilustracjami znanych postaci, a ty powiesz mi, jak nazywa się ta bajka? - pokazywać.

Na stronach tej książki

Żaba, króliczek i mysz ukryły się.

Mieszkają w małej rezydencji,

Chłopaki czekają na twoją wizytę.

Dzieci rozpoznają i nazywają go „Teremok”. Dobra robota chłopaki, to prawda. I Wasia zgadła, a Krystyna rozpoznała mysz i żabę. A Alina zobaczyła lisa i króliczka. Ale spójrz, kim jest ten niezdarny mężczyzna o maczugowatych nogach, który kocha miód i ssie łapę (Mishka) - zgadza się, Egorka. OK, dobra robota.

Teraz już wszyscy wygodnie usiedliśmy, będziemy słuchać i oglądać bajkę (po założeniu czapek bohaterów na głowy dzieci).

Pedagog: Na polu jest wieża, wieża. Nie jest niski, nie wysoki, nie wysoki. Tutaj, przez pole, przez pole, biegnie mysz (kieruje dziecko do wieży). Zatrzymała się pod drzwiami i zapukała.

Dziecko puka i mówi: pik-pik-pik, kto mieszka w dworku?

Wychowawca: W rezydencji nie ma nikogo, nikt nie odpowiada myszy. Mysz wspięła się do małej posiadłości, zaczęła tam mieszkać i śpiewać piosenki:

Jakby żaba skakała przez pole, przez pole (kierując dziecko do wieży), zatrzymała się przy drzwiach i krzyknęła.

Dziecko: Kva-kva-kva. Kto mieszka w małym domku?

Dziecko: Jestem małą myszką, a ty kim jesteś?

Dziecko: A ja jestem żabą, żabą.

Pedagog: Żaba wskoczyła do wieży. Zaczęli żyć, żyć i śpiewać piosenki.

Mały króliczek biegnie przez pole, przez pole, zatrzymuje się przed drzwiami i puka (kieruje dziecko do wieży).

Dziecko: Chuk-chuk-chuk, kto mieszka w tym małym domku?

Nauczyciel pomaga dzieciom:

Jestem małą myszką

Jestem żabą, żabą

I kim jesteś?

A ja jestem uciekającym króliczkiem!

Nauczyciel i dzieci: Przyjdź i zamieszkaj z nami!

A zajączek wskoczył do wieży.

Tutaj, przez pole, przez pole, biegnie lis, zatrzymuje się u drzwi i puka: - Kto mieszka w domku?

Nauczyciel powtarza dzieciom słowa:

I kim jesteś?

Dziecko: „Jestem lisią siostrą”

Pedagog: Przyjdź i zamieszkaj z nami. Cała czwórka zaczęła żyć. Mieszkamy już we czwórkę. Brat Wilk puka do domu.

Nauczyciel zwraca się do dzieci:

Powiedz Żeńce itp.

Dziecko: Jestem szarą beczką - wpuść mnie do małego dworku.

Wychowawca: Uprzejmie prosi, aby go wpuścić, biedni nie mają gdzie mieszkać. Wpuścili też wilka.

A potem wszedł niedźwiedź i zaczął ryczeć.

Dziecko: Kto mieszka w tym małym domku?

Dzieci przy pomocy nauczyciela odpowiadają: wejdź, niedźwiedziu, mamy duży dwór, jest wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich zwierząt.

Zwierzęta wychodzą z rezydencji, aby dogonić niedźwiedzia i zaprosić chłopaków.

Brawo dla naszych dzieci,

Zręcznie uciekli przed myszką.

Opowiedzieli nam bajkę

Układanie wszystkiego na swoim miejscu.

Staliśmy razem w okrągłym tańcu,

Ludzie tutaj są bardzo przyjaźni!

Dramatyzacja bajki „Kolobok”, nauczyciel Akopyan M.A.

W młodszej grupie.

Cel: wprowadzenie dzieci w sztukę teatralną poprzez wspólne działania teatralne.

Cele: nauczyć się wcielać ideę w rolę, reagować na sygnał w odpowiednim czasie i wchodzić w rolę; rozwijać umiejętność ekspresyjnego odgrywania roli i rozwijać umiejętność improwizacji.

Metody i techniki:

Rozmowa z dziećmi i rodzicami. Przygotowanie i ustawienie sceny. Teatralna adaptacja baśni. Praca ze słownictwem nad kształtowaniem poprawnej dykcji w wymowie zwrotów: „zarumieniona strona”, „wkrótce odejdę”, „połóż to w stodole, zeskrob z dna beczki”.

Etapy realizacji:

1.Praca z dziećmi: czytanie bajki „Kolobok”, opowiadanie bajki na nowo, wymyślanie nowego zakończenia bajki, teatr stołowy, odgrywanie odcinków bajki „Kolobok”

Praca z rodzicami: Rozmowa mająca na celu wyłonienie rodziców do odgrywania ról, wspólne poszukiwanie kostiumów do bajki.

2. Etap twórczy i eksploracyjny

(bezpośrednio Działania edukacyjne)

Współpraca z dziećmi na temat skomponowania zakończenia bajki „Kolobok” (komunikacja)

Podział ról i próby

Grać różne sytuacje

3. Etap skuteczny i praktyczny

Inscenizacja.

Tekst dramatu

(jest dom, choinki, choinki, dziadkowie, zając, wilk, niedźwiedź, bułka i lis).

Zza drzwi wychodzi dziecko przebrane za dziadka, z koszykiem w rękach i nic w nim nie ma.

Prezenter (nauczyciel): Dawno, dawno temu żył dziadek i kobieta. Dawno, dawno temu dziadek mówi do kobiety

Dziadek (dziecko): Hej babciu, chcę coś zjeść, szedłem przez las i nic nie znalazłem, upiecz mi koloboka.

Babcia (dziewczynka) wygląda z domu: nie ma mąki do pieczenia.

Dziadek: Babciu, nie bądź leniwa, no dalej, zaznacz dno stodoły, może zeskrob i nabierz garść mąki.

Prezenter (nauczyciel): Babci nie zostało już nic, więc zrobiła tak: zamiatała stodołę, oskrobała dół drzewa, zebrała garść mąki, zagniotła ciasto, upiekła bułkę i położyła ją na okno do ochłodzenia.

Kolobok leżał i leżał, wstał i pobiegł.

Kolobok: Prawie wysuszyli w piekarniku,

A teraz postanowiliśmy to zjeść,

Nie zniosę tego dłużej,

Ucieknę z domu.

I bułka się potoczyła.

Potem wyszli dziadek z babcią i obejrzeli, ale koloboka nie było.

Babcia (dziewczynka): Dziadek, spójrz, uciekł!

Nawet się z nami nie pożegnał!

Dziadek (chłopiec): To wszystko ty - czekaj i czekaj, siedź i siedź (Dziadek machnął ręką i wszedł do domu, a babcia poszła za nim).

Bułka się zwija i śpiewa piosenkę:

Jestem bułką, bułką

Przebiegł przez stodołę,

Porysowane dno lufy

Zostawiłem babcię

Zostawiłem dziadka.

Bułka się toczy i Zając ją spotyka.

Zając (dziecko): Kolobok, Kolobok, zjem cię.

Kolobok (dziecko): Nie jedz mnie, Zając, ale posłuchaj mojej pieśni

Jestem bułką, bułką,

Przebiegł przez stodołę,

Porysowane dno lufy,

Zostawiłem dziadka

Zostawiłem babcię

I ja też cię opuszczę, zającu.

Bułka zaśpiewała i potoczyła się dalej.

Bułka się toczy i Wilk ją spotyka.

Wilk (dziecko w wilczej masce): Kolobok, Kolobok, zjem cię.

Kolobok: Nie jedz mnie, Wilku, ale posłuchaj mojej piosenki

Jestem bułką, bułką,

Przebiegł przez stodołę,

Porysowane dno lufy,

Zostawiłem dziadka

Zostawiłem babcię

I ja też cię opuszczę, wilku

Bułka się toczy i niedźwiedź ją spotyka.

Niedźwiedź (dziecko w niedźwiedziej masce): Kolobok, Kolobok, zjem cię.

Kolobok: Nie jedz mnie, misiu, ale posłuchaj mojej piosenki

Jestem bułką, bułką,

Przebiegł przez stodołę,

Porysowane dno lufy,

Zostawiłem dziadka

Zostawiłem babcię

I ja też cię opuszczę, misiu.

Bułka zaśpiewała i potoczyła się dalej

Bułka się toczyła, a lis podszedł do niej. Zobaczyła bułkę i była zachwycona.

Lis (dziewczyna w lisiej masce): Jak różowo, jak żółto, jak pysznie (głaska się po brzuchu).

Kołobok wg Podobało mi się, że lis go pochwalił i zaśpiewał piosenkę:

Jestem bułką, bułką,

Przebiegł przez stodołę,

Porysowane dno lufy,

Zostawiłem dziadka

Zostawiłem babcię

Zostawiłem zająca

Zostawiłem wilka

Zostawił niedźwiedzia

I ciebie też opuszczę, lisie.

Ale lis był przebiegły i powiedział do bułki.

Fox: Jestem stary i głuchy, podejdź bliżej i zaśpiewaj swoją piosenkę jeszcze raz.

Prezenter (nauczyciel): Ale bułka okazała się jeszcze bardziej przebiegła, powiedział lisowi.

Kolobok: zamknij oczy, lisie, a przyjdę do ciebie.

Lis tak właśnie zrobił, zamknął oczy, ale bułki nie było i uciekajmy. Lis otworzył oczy, ale bułki nie było.

W tym miejscu kończy się bajka.