3-4 yoshli bolalar uchun Tiko naqshlari. Bolalar bog'chasida Tiko modellashtirish. Darslarning shakllari va tartibi

3-4 yoshli bolalar uchun Tiko naqshlari. Bolalar bog'chasida Tiko modellashtirish. Darslarning shakllari va tartibi

Mavzu: "Zimushka-qishga tashrif."

Kirillova N.K., o'qituvchi-logoped MADOU "Bolalarni rivojlantirish markazi-bolalar bog'chasi № 2 "Oltin baliq", Staraya Russa, Novgorod viloyati.

Dars maqsadlari:

  • qish va uning belgilari haqidagi g'oyalarni mustahkamlash;
  • "Qish" mavzusidagi lug'atni aniqlashtirish, kengaytirish va faollashtirish;
  • nutqning grammatik tuzilishini takomillashtirish (sifatlarni jinsi va soni bo'yicha otlar bilan muvofiqlashtirish, ot va sifatlarni shakllantirish. kamaytirgichlar qo'shimchalar);
  • bir xil ildizli so'zlarni tanlashni o'rganish;
  • dialogik nutqni rivojlantirish;
  • vizual e'tibor va idrok, xotira, fikrlashni rivojlantirish;
  • mustaqillik, tashabbuskorlik va hamkorlik ko'nikmalarini tarbiyalash.

Uskunalar:

magnit doska, "Qish" mavzusidagi mavzu va mavzu rasmlari, magnitlar, qor parchalari, o'qlari bo'lgan chiziq, ko'rgazmali kardan odam, qordan odamning tekis qismlari bo'lgan konvertlar, qordan odamning qismlari tasvirlangan karta, magnitafon.

Darsning borishi.

1. Salomlashish. Tashkiliy vaqt.

Bolalar umumiy kesilgan syujet rasmini yig'adilar.
- Bugun darsda nima haqida gaplashamiz deb o'ylaysiz?
Dars mavzusi haqida xabar bering.
- Bugun biz Zimushka-qishki ziyoratiga boramiz.

2. "Rassomlar" o'yini.

- Qish nima? Tasavvur qilaylik, biz rassommiz va qishki rasmni "bo'yaymiz".
Stolda qishga oid mavzu va mavzu rasmlari (qor parchasi, Santa Klaus, qor odam va boshqalar) mavjud. Bolalar tanlangan rasmni magnit doskaga mahkamlaydi va u haqida gapiradi.

3. “Kim eng ko‘p so‘z topa oladi?” o‘yini.

- Bolalar, nimasiz qish bo'lmaydi?

Qanday qor bor?
O'ylab ko'ring, qo'ng'iroq qiling.
Tezroq fikringizni bildiring
Qor parchasi bilan nishonlang!

Sifatlarni nomlashda har bir bola doskaga qor parchasini tiqadi. (Oq, mayin, yumshoq, quruq, ho'l, yopishqoq, g'ichirlagan, uchqun, uchqun, sovuq, iflos va boshqalar)

Qor nima qiladi?
Aytishga harakat qiling.
Barcha o'qlar harakatlardir
Yurish.

Doskada strelkalar osilgan tasma bor. Har bir bola harakat so'zini nomlab, magnitni yo'l bo'ylab harakatga keltiradi (tushadi, porlaydi, uchqunlaydi, aylanadi, uchqunlaydi, eriydi, g'ijirlaydi va hokazo).

4.Antonim so‘zlar.

- Keling, sayrga kiyinamiz va "Gapni tugat" o'yinini o'ynaymiz.

Mening katta qo'lqoplarim bor, sizda esa kichkina.
Uzun etiklar
Yupqa sviter
Keng sharf
Qora kigiz etik
Quruq qo'lqoplar

5. Jismoniy mashqlar.

Musiqiy-nutq o'yini "Bir shabada uchdi" (G. Vyaxirev musiqasi).

Shamol keldi
Bir kunga keldi.
Bizni qo‘li bilan mehr bilan silab qo‘ydi.
Atrofga qaradi
Tabassum qildi va birdan
Noxush raqsga tushdi.

Va biz chang'ilarimizni kiydik
Va ular konkida uchishni boshladilar.
Keling, o'ynaymiz, o'ynaymiz
Yumshoq qor to'plarida.

6. “Qismlarga bo‘lib aniqlang” mashqi.

Kardan odamning qismlari tasvirlangan karta terish tuvaliga osilgan.
- Sizningcha, bu qismlarni to'g'ri birlashtirsangiz nima bo'ladi?

7. Nutq terapevti taxtaga kardan odamni qo'yadi.

"Qordan odam yasash" o'yini.

- Bolalar, stollaringizda konvertlar bor. O'zingizning kardan odamingizni yasashga harakat qiling.

8. "Katta va kichik" mashqi.

- Qordan odamlar qanday farq qiladi?
- Men katta kardan odamda nima borligini aytaman, siz esa kichkina qor odamning bir xil qismlari haqida gapirib, ularni mehr bilan chaqirasiz.

Katta kardan odamning qizil burni bor.
Kichkina kardan odamning qizil burni bor.
Qora ko'zlar
Shaggy supurgi
Yashil chelak
Uzun sharf.

9. "Bir so'z ayt" didaktik o'yini.

- Qishda atrofdagi hamma narsa oppoq momiq qor bilan qoplangan. Keling, bu so'z bilan o'ynaymiz. Didaktik o'yin"So'zni ayt." Nutq terapevti she'r o'qiydi va bolalar "qor" so'ziga tegishli so'zlarni qo'shadilar.

Tinch, sokin, tushdagi kabi,
Yerga tushadi... (Qor.)
Osmondan barcha paxmoqlar siljiydi -
Kumush... (Qor parchalari.)
Qishloqlarga, yaylovga
Hammasi kamayib bormoqda... (Qor to'pi.)
Yigitlar uchun qiziqarli narsalar -
Ko'proq va ko'proq ... (Qor.)
Hamma poygada yugurmoqda
Hamma o'ynashni xohlaydi ... (Qor to'plari.)
Oq pastki ko'ylagi kiygandek
Kiyingan... (Qor odam.)
Yaqin atrofda qor figurasi bor -
Bu qiz... (Qorqiz.)
Qorda, qarang -
Qizil ko'krak bilan ... (Bullfinches.)
Xuddi ertakdagi kabi, tushdagi kabi,
Butun yer yuzini bezatgan... (Qor.)

10. Darsning xulosasi, bolalar faoliyatini baholash.

Adabiyot.

  1. G.A. Kiseleva "Kitob - o'quv kitobi" - "Knigolyub" nashriyoti, 2008 yil
  2. N.V.Nishcheva “Kichik guruh eslatmalari nutq terapiyasi seanslari alohida ehtiyojli bolalar uchun bolalar bog'chasining katta guruhida" - "Childhood-Press" nashriyoti, 2009 yil
  3. E.V.Kuznetsova, I.A.Tixonova "5-6 yoshli bolalar nutqini rivojlantirish va tuzatish" - "Sfera" nashriyoti, 2006 yil.

Shahar hokimiyati maktabgacha ta'lim muassasasi ta'lim muassasasi №34

"Bolalar bog'chasi birlashtirilgan turi Nikolskoye"

Konsultatsiya

mavzusida:

"TIKO - modellashtirish bolalar bog'chasi»

Tayyorlagan shaxs:

T.A. Komarova o'qituvchisi

katta guruh

Nikolskoye

2017 yil

TIKO - modellashtirish

bolalar bog'chasida

O'qish imkoniyati dunyo mustaqil ravishda, lekin uyushgan rivojlanish muhiti doirasida va mavjudligida zarur ko'rsatmaoptimal sharoitlar maktabgacha yoshdagi bolaning rivojlanishi uchun.

TIKO dizayneri bilan ishlash orqali biz bir vaqtning o'zida bir nechta muammolarni hal qilamiz:

    Rivojlanish muhitini yaratish;

    Rivojlanish darslarini tashkil etish;

    Amalga oshirish loyiha faoliyati bolalar bog'chasida.

TIKO dizayner murabbiyidan foydalanish - samarali usul bolalar bilan ishlash maktabgacha yosh. Modellashtirish va loyihalash jarayoniga maftun bo'lgan bolalar o'yinda o'qituvchi tomonidan o'quv vazifalari qanday amalga oshirilayotganini sezmaydilar.

Rivojlanish muhiti maktabgacha ta'lim muassasalari uchun zarur uyg'un rivojlanish Va muvaffaqiyatli tayyorgarlik bolalar birinchi sinfga boshlang'ich maktab. Bugungi kunda maktabgacha yoshdagi bolalar uchun rivojlanish muhiti TIKO uch o'lchovli modellashtirish uchun ta'lim konstruktori yordamida osongina tashkil etilishi mumkin. Bundan tashqari, konstruktor turli yo'nalishlarda ishlatilishi mumkin:

    Teatr burchagida TIKO qismlaridan ertaklar uchun sahna ko'rinishlari va qahramonlar quramiz;

    Jismoniy tarbiya burchagida - uchun sport o'yinlari va musobaqalarda biz TICO qismlaridan qurilgan turli atributlardan foydalanamiz;

    Mebel, gilam va boshqa uy-ro'zg'or anjomlari bilan jihozlangan qo'g'irchoq burchagi butunlay TICO kompaniyasidan qurilgan;

    Bilan burchaklarda rolli o'yinlar"Kasalxona", "Sartaroshxona", "Sayohat", "Pochta" - TICO qismlaridan ko'plab o'yin atributlari;

    Modellashtirish va badiiy faoliyat burchagida bolalar TIKOning rang-barang naqsh va bezaklarini estetik zavq bilan yasaydilar;

    O'qish burchagi Scrabble to'plamining katta qutisi bilan jihozlangan - bolalar u erdan harflarni olib, o'yinlar uchun kerakli so'zlarni tuzadilar;

    Matematik tafakkurga ega bo'lgan bolalar ko'pincha Geometriyani javondan olib, fantaziyani yig'adilar geometrik raqamlar, dizayn ikki tomonlama raqamlar, raqamli ifodalar"Arifmetik" to'plamidan foydalanib qo'shish va ayirish uchun;

    Qurilish burchagida biz TIKOdan uylar, ko'priklar, garajlar, robotlar, raketalar, samolyotlar, mashinalar, umuman, bizning tasavvurimiz qila oladigan barcha narsalarni quramiz.

Dizayner bilan ishlash bolalarning nozik motorli ko'nikmalari, tasavvurlari, estetik didi, fazoviy fikrlash, mantiq, aql va e'tiborni rivojlantiradi.

Ota-onalar va tarbiyachilarning vazifasi bolalarni shunday muhit va tizim bilan o'rab olishdir shaxslararo munosabatlar, bu eng xilma-xillikni rag'batlantiradi ijodiy faoliyat va asta-sekin bolalarda aynan kerakli vaqtda eng samarali rivojlanishiga qodir bo'lgan narsa rivojlanadi.

Bolalar bog'chasidagi rivojlanish faoliyati bolalarga yozish, o'qish, matematikani o'zlashtirishga yordam beradi va umuman hissa qo'shadi intellektual rivojlanish bolalar. Qurilishni matematika yoki savodxonlik darslari bilan birlashtirish bolalarning samarali intellektual va shaxsiy rivojlanishiga yordam beradi, ularni o'qishga undaydi va ularni o'ziga jalb qiladi. qiziqarli loyihalar. Bolalar faoliyatni o'yin sifatida qabul qiladilar va ular bilan katta zavq unga sho'ng'ing.

Sinflar davomida modellashtirish va dizayn jarayonida maktabgacha yoshdagi bolalar o'zlashtiradilar muhim ko'nikmalar ijodiy ish, tasavvurni bog'lang, fantaziya qilishni va fazoviy fikrlashni o'rganing.

Dizaynning ajralmas qismi o'qituvchi rahbarligida amalga oshiriladigan va o'z ichiga olgan dastlabki loyihadir. bosqichma-bosqich amalga oshirish ko'rsatmalar, buning natijasida bolalar berilgan modelni quradilar.

O'ziga xos xususiyat Darsni loyihalash bilan integratsiyalashgan holda, qat'iy chegaralar bilan cheklanmagan ijodiy muammolarni erkin hal qilish kiradi, bunda talabalar o'zlarining loyihalari asosida modellar yaratadilar va shu bilan muntazam bilim olish jarayonini qiziqarli o'yinga aylantiradilar.

TIKO konstruksiya to‘plami bilan o‘yinlar bola intellektining ijodiy tomonlarini rivojlantirish uchun o‘ziga xos mikroiqlim yaratish imkonini beradi. Ular turli xil intellektual fazilatlarni rivojlantiradilar: diqqat, xotira, bog'liqliklar va naqshlarni topish, materialni tasniflash va tizimlashtirish, qismlar va ob'ektlarni birlashtirish qobiliyati, xato va kamchiliklarni topish qobiliyati, fazoviy tasvir va tasavvur, natijalarni oldindan ko'rish qobiliyati. ularning harakatlaridan. Bu fazilatlar jamlanganda aql, zukkolik va ijodiy fikrlash deb ataladigan narsalarni tashkil qiladi.