Yuqori o'simliklar mavzusi bo'yicha reja tuzing. Yuqori o'simliklar podsholigining umumiy xususiyatlarining qisqacha mazmuni. Yuqori o'simliklarning umumiy tuzilish xususiyatlari

Yuqori o'simliklar mavzusi bo'yicha reja tuzing. Yuqori o'simliklar podsholigining umumiy xususiyatlarining qisqacha mazmuni. Yuqori o'simliklarning umumiy tuzilish xususiyatlari

Dars maqsadlari:


  • oliy o'simliklarni tashkil etishning o'ziga xos xususiyatlari bilan tanishish;

  • ko'rib chiqing umumiy belgilar oliy o'simliklarning asosiy bo'limlari;

  • suvo'tlarga nisbatan yuqori o'simliklarni tashkil etishning murakkabligini ko'rsatish;

  • mikroskop bilan ishlash ko'nikmalarini rivojlantirishni davom ettiring.
Dars jihozlari: tirik o'simliklar; yuqori o'simliklarning gerbariy namunalari; jadvallar; darslik va boshqa kitoblardan moxlar, moxlar, otlar, gimnospermlar va gulli o'simliklar tasvirlangan rasmlar; o'simlik to'qimalarining mikropreparatlari va mikroskoplar.

Darsning asosiy tamoyillari.


  • Yuqori o'simliklarda yaxshi aniqlangan to'qimalarning mavjudligi,
    tuzilishi bajariladigan funktsiyalarga mos keladigan (o'quv, integumental, o'tkazuvchi, mexanik, asosiy, saqlash va boshqalar).

  • Yuqori o'simliklarning xarakterli xususiyati vegetativ (ildiz, poya, barg) va reproduktiv (sporangiya, gullar, mevalar) bo'lingan organlardir.
* Yuqori oʻsimliklarning individual rivojlanishi ikki davrga boʻlinadi: embrional (embrional) va postembrional (postembrional).

* Yuqori o'simliklar podshohligi ikkita katta guruhni o'z ichiga oladi - spora va urug'li o'simliklar.

* Sporalarning asosiy farqlovchi belgilari to‘qimalarning zaif ixtisoslashuvi, sporalar yordamida jinssiz ko‘payish va jinsiy ko‘payishning suvga bog‘liqligidir.

* Urug'li o'simliklar urug'lar yordamida jinsiy ko'payish (suvdan mustaqil), to'qimalarning yuqori ixtisoslashuvi va vegetativ jinssiz ko'payish bilan tavsiflanadi.

* Talabalarning e'tiborini yuqori o'simliklardagi to'qimalarning xilma-xilligiga qaratish, ularning tuzilishining murakkabligini va o'simliklarning evolyutsiya jarayonida yangi, yanada qattiqroq, quruqlikdagi yashash sharoitlariga moslashishi natijasi ekanligini ta'kidlash.

* Mavjud bilimlardan foydalanib, talabalarni yuqori o'simliklarning vegetativ generativ organlarining tuzilishi va faoliyatining xususiyatlarini ko'rib chiqishga taklif qiling.

* Yuqori oʻsimliklarda vegetativ organlarning paydo boʻlishi evolyutsiya jarayonida aromorfozlar natijasida sodir boʻlganligiga oʻquvchilar eʼtiborini qaratish: dastlab ular mayda boʻlib, oʻsimlikning bargi va ildizi boʻlmagan, vilkali shoxlangan poya shaklida boʻlgan; keyin poyada barglarga o'xshash yupqa po'stloq o'simtalar paydo bo'ldi , keyinchalik haqiqiy ildizlar va hujayralarning ko'p qatlamlaridan iborat haqiqiy barglar rivojlangan.

* Talabalarni suvo'tlardagi jinsiy va aseksual avlodlarning almashinishini eslashga taklif qiling va yuqori o'simliklarda avlodlar almashuvi mavjudligini ta'kidlang: diploid sporofit va haploid gametofit.

* Talabalarning jadvallar, chizmalar, diagrammalar bilan ishlashini tashkil qiling va ular davomida asosiysini ta'kidlang o'ziga xos xususiyatlar sporali o'simliklar va urug'li o'simliklar (jinsiy va jinssiz ko'payish xususiyatlari, to'qimalarning ixtisoslashuvi va boshqalar).

Muhokama uchun savollar.

1. To‘qimalarga ta’rif bering va yuqori o‘simliklarning to‘qimalar turlarini sanab bering.

2. Supero'tkazuvchi, mexanik, integumentar to'qimalar qanday vazifalarni bajaradi? Nima uchun ular o'simliklar evolyutsiyasi jarayonida paydo bo'lgan?

3. Taqqoslash tashqi tuzilishi suv o'tlari va yuqori o'simliklar tanasi. Qanday farqlar bor?

4. Qaysi organlar vegetativ, qaysilari ko‘payish organlari deb ataladi?

5. O'simliklarning individual rivojlanishi qanday davrlarga bo'linadi?

6. Sporali o’simliklarning asosiy farqlovchi belgilarini sanab bering.

7. Urug'li o'simliklar to'qimalarining ixtisoslashuvi sporali o'simliklarga nisbatan ayniqsa uzoqqa ketganligini isbotlang.

Materialni tuzatish.

Yuqori o'simliklarning o'ziga xos xususiyatlarini sanab o'ting.

Urug'li va sporali o'simliklarning bo'linmalarini sanab o'ting.

Shohlik ________________

Subkingdom Oliy o'simliklar _______________

____________Spora _______________________Urug' ______

Bo'limlar:_______________ Bo'limlar:________________
Yuqori o'simliklar bilan oziq-ovqat zanjirini yarating.
Lug'at. Ta'lim to'qimalari, to'qimali, o'tkazuvchi, mexanik, tayanch, ajratuvchi, sekretor, asosiy, saqlash, vegetativ organlar, ko'payish organlari, sporangiya, embrion davr, postembrion, sporali o'simliklar, urug'li o'simliklar.

Uy vazifasi. Yuqori o'simliklar haqidagi darslik materialini o'rganing, quyi o'simliklarning umumiy xususiyatlarini takrorlang. Ijodiy vazifa. “Yosunlar va.” mavzusida dramatizatsiya tayyorlang yuqori o'simliklar" Qora quti o'yini uchun uchta savol tayyorlang.

OLIY O'SIMLARNING UMUMIY XUSUSIYATLARI

Mavzu: biologiya
Sinf: 7
Dars mavzusi: umumiy xususiyatlar Oliy o'simliklarning kichik qirolliklari.
Dars turi: birlashtirilgan.
Dars maqsadlari:
oliy o'simliklarni tashkil etishning o'ziga xos xususiyatlari bilan tanishish;
yuqori o'simliklarning asosiy bo'linmalarining umumiy xususiyatlarini ko'rib chiqing;
suvo'tlarga nisbatan yuqori o'simliklarni tashkil etishning murakkabligini ko'rsating.

Rejalashtirilgan natijalar:
Mavzu natijalari:
– rinofitlarning strukturaviy xususiyatlari va hayotiy funktsiyalarini tushuntirish qobiliyatini rivojlantirish;
- Oliy o'simliklarning kichik shohligini tavsiflash qobiliyatini rivojlantirish;
- Oliy o'simliklar sub-shohligi vakillarini ilgari o'rganilgan suv o'tlaridan ajrata olish qobiliyatini rivojlantirish.

Meta-mavzu va shaxsiy natijalar:
Normativ UUD
Mustaqil ravishda kashf qilish va shakllantirish qobiliyatini rivojlantirish ta'lim muammosi, o'quv faoliyatining maqsadini aniqlang (dars savolini shakllantirish).
O'qituvchi bilan muloqotda mustaqil ishlab chiqilgan baholash mezonlarini takomillashtirish qobiliyatini rivojlantirish.
Rejaga muvofiq ishlash qobiliyatini rivojlantirish.
Kognitiv UUD
Axborotni bir turdan ikkinchisiga (videodan matnga) aylantirish qobiliyatini rivojlantirish.
Kommunikativ UUD
Juftlikda ta'lim o'zaro ta'sirini mustaqil ravishda tashkil etish qobiliyatini rivojlantirish.

Uskunalar: ekran, proyektor, kompyuter, dinamiklar, taqdimot, "Bu dunyo qanday go'zal" videosi, ushbu mavzu bo'yicha video, varaqlar mantiqiy zanjir.

Darsning borishi.
Tashkiliy moment.

Tanaffus paytida "Bu dunyo qanday ajoyib" qo'shig'iga videoni o'ynang.
Qo'ng'iroq chalinsa, dars boshlanadi.
- Salom bolalar. Oʻtiring. O'zgarish qanday o'tgani sizga yoqdimi? Ha, haqiqatan ham, bu dunyo naqadar go'zal! Slayd 1.

Bilimlarni yangilash.

Nima uchun bizning dunyomiz go'zal, sizningcha? Bolalar javoblari.
- To'g'ri, bizning dunyomiz go'zal, ayniqsa kuzda. Nega? Ranglar dunyosi gullab-yashnamoqda. Biz hamma joyda kamalak ranglarini ko'ramiz. Bu ranglar qayerda? Bolalar javoblari.
- Rozi. O'simliklar, butalar, daraxtlar ustida.
- Xo'sh, bolalar, biz qaysi shohlikni o'rganyapmiz? (o'simliklar) 2-slayd.
- U podshohliklarga bo'linganmi? (pastki, yuqori) 3-slayd.
- Bugungi dars mavzusi Yoki kimdir dars mavzusini shakllantirishi mumkinmi?
- Bugungi darsning mavzusi "Yuqori o'simliklarning kichik shohligi". Slayd 4.
- Oldimizda qanday vazifalar turibdi, nima qilishimiz kerak, xarakterlashimiz kerak?
- Bugungi dars uchun topshiriqlar 5-slayd (slayddan o'qish).
- Bugun sinfda bizda 6-slayd (slayddan o'qish).

Oldin o'rganilgan narsalarni takrorlash.

Ammo yangi materialni o'rganishni boshlashdan oldin, biz allaqachon bilgan narsalarni eslaylik. Slayd 7.
- Ko'rib chiqish uchun bir necha daqiqa uy-ro'zg'or materiali.
- masalalar bo'yicha frontal so'rov. Qo'shimcha savollar uchun darslikning 34-betidagi topshiriqni ko'ring.

Yangi materialni o'rganish.

Xo'sh, unda uy vazifasi takrorlanadi. Yangi bilimlarni olish vaqti keldi. Videoni tomosha qilishni tavsiya etaman yangi mavzu. Juda diqqat bilan qarang. Slayd 8.

Shunday qilib, keling, xulosa qilaylik.
- Eng qadimiy o'simliklar - bir hujayrali suvo'tlar. Slayd 9.
- O'simlik dunyosi qanday podshohliklarga bo'lingan? Slayd 10.
- Eng qadimiy quruqlik o'simliklari - 11-slayd, 12-slayd.
- Psilofitlarning belgilari. Slayd 13.
- Juda qoyil. Savollarimga yaxshi javob berildi.

O'rganilgan materialni birlashtirish.

Endi 34-betdagi o‘quv qo‘llanmasi bilan ishlash vaqti keldi. Slayd 14.
- Stollaringizda tugallanmagan mantiqiy zanjirli varaqlar bor. Ushbu varaqlardagi bo'sh joylarni qalam bilan to'ldirishingiz kerak.

Keling, nima borligini tekshirib ko'raylik. Agar biror narsa hech kim uchun ishlamasa, biz uni to'g'ridan-to'g'ri ushbu varaqlarga yozamiz. Bolalar bo'sh joylarni to'ldirish variantlarini o'qiydilar.
- Yaxshi, ishni yaxshi bajardingiz. Biz bu varaqlarni biologiya daftarimizga joylashtiramiz.

Uy vazifasi.
- Uy vazifangizni yozish vaqti keldi. Slayd 15.

Reflektsiya.
- Va dars oxirida biz o'zimizni baholaymiz ta'lim faoliyati. Slayd 16.

Federal davlat ta'lim standarti. 7-sinfda biologiya darsi "Oliy o'simliklarning kichik shohligi" mavzusida.

Rejalashtirilgan natijalar:

Mavzu natijalari:

Oliy o'simliklarning kichik shohligini tavsiflash qobiliyatini rivojlantirish;

Gerbariylarda, chizmalarda, jadvallarda kichik shohlik vakillarini tanib olish qobiliyatini rivojlantirish Oliy o'simliklar.

Meta-mavzu natijalari:

Normativ UUD

Ta'lim muammosini mustaqil ravishda aniqlash va shakllantirish, o'quv faoliyatining maqsadini aniqlash qobiliyatini rivojlantirish;

Rejaga muvofiq ishlash qobiliyatini rivojlantirish.

Kommunikativ UUD

Juftlikda ta'lim o'zaro ta'sirini tashkil qilish qobiliyatini rivojlantirish;

Muloqot va rejalashtirish qobiliyatini rivojlantirish ta'lim sohasidagi hamkorlik o'qituvchi va tengdoshlar bilan.

Kognitiv UUD

Mikroskop va mikroslaydlar bilan ishlash qoidalarini ishlab chiqishda davom eting;

Ish natijalari bo'yicha xulosalar chiqarish qobiliyatini rivojlantirish.

Shaxsiy natijalar:

Tabiatga mas'uliyatli munosabatda bo'lish zarurligi haqida tushunchani shakllantirish.

Usullari: og'zaki (suhbat, dialog), vizual (gerbariylar bilan ishlash), amaliy (ma'lumot qidirish, jadval to'ldirish, mikropreparatlar bilan ishlash).

O‘quv qo‘llanmalari: “Biologiya. Tirik organizmlarning xilma-xilligi. 7-sinf”, oʻsimlik toʻqimalarining mikroskop va tayyor mikropreparatlari, oliy oʻsimliklar subshohligi vakillarining gerbariy namunalari, tarqatma material(yo'riqnomalar, testlar).

UMK N.I. Sonin

Dars bosqichlari

(ta'lim faoliyati tuzilishiga muvofiq)

Rejalashtirilgan talabalar faoliyati

O'qituvchi faoliyati

Rivojlangan (shakllangan) ta'lim faoliyati

mavzu

universal

Motivatsiyani tashkil etish, tarbiyaviy vazifalarni, maqsadlarni belgilash.

Bilimlarni yangilash.

Maqsadni belgilash.

Ular savollarga javob berishadi va "Yuqori o'simliklarning kichik shohligi" darsining mavzusini aniqlaydilar.

Yuqori o'simliklarning bo'linmalarini eslang.

Ular yuqori o'simliklarda organlar va to'qimalar borligini eslashadi.

Jadvalni to'ldiring va olingan natijalarni juftlikda muhokama qiling.

Jadvalni to'ldirishda ular o'z fikrlarini bildiradilar va qiyinchiliklarga duch kelishadi. Bilim va jaholat chegaralarini belgilang.

Talabalar o'qituvchi bilan birgalikda yoki mustaqil ravishda dars maqsadini tuzadilar va doskaga yozadilar: yuqori o'simliklarning tuzilishi va tuzilishidagi progressiv xususiyatlarni o'rganish.

Talabalarning faoliyatga motivatsiyasini tashkil qiladi. Suhbatni boshqaradi. Savollar: bu podshohlik vakillari birinchi bo'lib quruqlik-havo muhitini o'zlashtirdilar, ular birinchi bo'lib organlarni rivojlantirdilar. Bugungi darsda qaysi podshohlik haqida gaplashamiz?

Oliy o'simliklarning qanday bo'limlarini bilasiz?

Yuqori o'simliklar va pastki o'simliklar o'rtasidagi progressiv farqlar qanday?

Barchani jadvalni (1-ilova) alohida to'ldirishga va olingan natijalarni juftlikda muhokama qilishga taklif qiladi.

Talabalarning javoblarini tinglaydi, doskadagi jadvalni to‘ldiradi (barcha javoblar izohsiz).

Qidiruv suhbatini tashkil qiladi: jadvalni to'ldirishda qanday qiyinchiliklarga duch keldingiz? Muammo maydonini belgilaydi. Dars maqsadini shakllantirishni taklif qiladi.

Maqsadni stol yonidagi doskada tuzatadi.

Shaxsiy ma'no shakllanishi bilan bog'liq

Normativlar maqsadni belgilash bilan bog'liq: allaqachon ma'lum bo'lgan va hali ma'lum bo'lmagan narsalarning o'zaro bog'liqligiga asoslangan ta'lim vazifasini belgilash.

Muloqot qobiliyatlari tinglash va eshitish, o'z nuqtai nazarini ifodalash va juftlikda ishlash qobiliyati bilan bog'liq.

Kognitiv: umumiy ta'lim nutq bayonotini qurish qobiliyati bilan bog'liq.

Rejalashtirish.

Ular dars boshida to'ldirilgan jadval asosida rejaning bandlarini taklif qiladilar. Daftaringizga yozing:

    Yuqori o'simliklarning to'qimalari.

    Yuqori o'simliklarning organlari.

    Yuqori o'simliklarning ko'payishi va rivojlanishi.

    Vakillar.

Savollar berish orqali rejalashtirishni tashkil qiladi. Reja bandlarining ketma-ketligini aniqlaydi. Uni taxtada tuzatadi.

Normativlar faoliyatni rejalashtirish bilan bog'liq.

Muloqot ko'nikmalari o'qituvchi va tengdoshlari bilan dialog o'tkazish va ta'lim sohasidagi hamkorlikni rejalashtirish qobiliyati bilan bog'liq.

Rejalashtirilgan rejani amalga oshirish, ta'lim muammosini hal qilish yo'llarini izlash.

Yo'riqnoma kartasi (2-ilova) bo'yicha topshiriqni bajarib, juftlik bilan ishlaydilar.

Jadvaldagi yozuvlarni to'ldiring.

Ular matn bilan ishlaydi va savolga javob beradi. Jadval yangi ma'lumotlar bilan to'ldiriladi yoki tuzatiladi.

Hikoya davom etar ekan, o'qituvchilar kerakli ma'lumotlarni jadvalga yozadilar.

Yuqori o'simliklarning vakillari bo'linmalarga bo'lingan.

Jadvaldagi yozuvlar ("vakillar" ustuni) tuzatiladi.

Ular xulosa chiqaradilar.

Har bir turdagi to'qimalarning strukturaviy xususiyatlarini bajarilgan funktsiyalar bilan bog'liq holda eslashni taklif qiladi.

Juftlikda ish yuzasidan hisobotlarni tinglaydi.

Yuqori o'simliklarning ko'payish va rivojlanish usullari haqida o'qituvchining hikoyasi.

U yuqori o'simliklar vakillarining gerbariy materiallari bilan individual ishlashni va ularni bo'limlarga ajratishni taklif qiladi.

Talabalar ishini tahlil qiladi. Spora va urug'li o'simliklar, ularning haqida suhbat elementlari bilan hikoya o'ziga xos xususiyatlar.

Yuqori o'simliklarning xilma-xilligi haqida xulosa beradi.

“Vegetativ va reproduktiv organlar”, “embrion va embriondan keyingi rivojlanish” biologik tushunchalarini chuqurlashtirish; yuqori va pastki o'simliklar o'rtasidagi progressiv farqlarni bilish.

Normativlar o'quv vazifasini qabul qilish, o'qituvchining ma'lumotlarini etarli darajada idrok etish, o'quv harakatlarini amalga oshirish - savollarga javob berish, maqsadga muvofiq vazifalarni bajarish bilan bog'liq.

Kognitiv: umumiy ta'lim zarur ma'lumotlarni qidirish va tanlash, mikronamuna va mikroskop bilan ishlash qoidalariga rioya qilish bilan bog'liq.

Muloqot ko'nikmalari juftlikda fikr almashish va o'z ishini tashkil etish qobiliyati bilan bog'liq.

Nazorat va baholash.

Ular dars boshida muammoli deb berilgan savolga javob beradilar.

Sinovni bajaring.

O'z-o'zini baholashni o'tkazing.

U savol beradi: yuqori o'simliklar va past o'simliklar o'rtasidagi progressiv farqlar qanday?

O'rganilgan materialni birlashtirish va test topshirishni taklif qiladi (3-ilova)

To'g'ri javoblar bilan kalit yordamida o'z-o'zini baholashni taklif qiladi.

Normativlar baholash bilan bog'liq - talabalar tomonidan allaqachon o'rganilgan va hali o'rganilishi kerak bo'lgan narsalarni ta'kidlash va xabardor qilish.

Reflektsiya.

Ko'zgu nishonini to'ldiring va xohlagancha ovoz bering.

Sektorlar bilan aks ettiruvchi maqsadni to'ldirishni taklif qiladi: darsdagi faolligim, ishdan qoniqishim, darsdagi kayfiyatim, materialni tushunishim, darsdagi qulaylik darajasi.

Uy vazifasi.

Uy vazifasini yozing.

Uy vazifasini tushuntirishlar bilan beradi: darslik matni p. 50-51 o'qing, daftardagi jadvaldagi materialni takrorlang; darslikdagi matndan foydalanib krossvord tuzing.

1-ilova.

Yuqori o'simliklarning xususiyatlari.

Vegetativ organlar

Generativ organlar

Rivojlanish

Vakillar

2-ilova.

Yo'riqnoma kartasi.

O'simlik to'qimalarining nomi __________________________________________

    Mikroslaydni ko'rib chiqing.

    To'qimalarda hujayralarning strukturaviy xususiyatlari qanday?

    Ushbu strukturaviy xususiyat qanday funktsiyalar bilan bog'liq?

    Jadvalni to'ldiring:

Hujayra tuzilishining xususiyatlari

Matoning vazifalari

Qanday shakllar

Maslahatlar: kichik hujayralar, katta, tirik, o'lik, cho'zilgan, qalin membranalar bilan; o'simliklarning o'sishi, nafas olishi, bug'lanishi, moddalarning o'tkazuvchanligi, tayanch, to'planishi ozuqa moddalari; tolalar, tomirlar; barg va meva pulpasi, yong'oq qobig'i, barg po'sti.

OLIY O'SIMLARNING UMUMIY XUSUSIYATLARI

Element: biologiya

Sinf: 7

Dars mavzusi: Oliy o'simliklar sub-shohligining umumiy xususiyatlari.

Dars turi: birlashtirilgan.

Dars maqsadlari:

    oliy o'simliklarni tashkil etishning o'ziga xos xususiyatlari bilan tanishish;

    yuqori o'simliklarning asosiy bo'linmalarining umumiy xususiyatlarini ko'rib chiqing;

    suvo'tlarga nisbatan yuqori o'simliklarni tashkil etishning murakkabligini ko'rsating.

Rejalashtirilgan natijalar:

    Mavzu natijalari:

rinofitlarning strukturaviy xususiyatlari va hayotiy funktsiyalarini tushuntirish qobiliyatini rivojlantirish;

Oliy o'simliklarning kichik shohligini tavsiflash qobiliyatini rivojlantirish;

Oliy o'simliklar sub-shohligi vakillarini ilgari o'rganilgan suv o'tlaridan farqlash qobiliyatini rivojlantirish.

    Meta-mavzu va shaxsiy natijalar:

    Normativ UUD

    O'quv muammosini mustaqil ravishda aniqlash va shakllantirish qobiliyatini rivojlantirish, o'quv faoliyatining maqsadini aniqlash (dars savolini shakllantirish).

    O'qituvchi bilan muloqotda mustaqil ishlab chiqilgan baholash mezonlarini takomillashtirish qobiliyatini rivojlantirish.

    Rejaga muvofiq ishlash qobiliyatini rivojlantirish.

    Kognitiv UUD

    Axborotni bir turdan ikkinchisiga (videodan matnga) aylantirish qobiliyatini rivojlantirish.

    Kommunikativ UUD

    Juftlikda ta'lim o'zaro ta'sirini mustaqil ravishda tashkil etish qobiliyatini rivojlantirish.

Uskunalar: ekran, proyektor, kompyuter, dinamiklar, taqdimot, "Bu dunyo qanday go'zal" videosi, ushbu mavzu bo'yicha video, mantiqiy zanjirli varaqlar.

Darsning borishi.

    Tashkiliy moment.

Tanaffus paytida "Bu dunyo qanday ajoyib" qo'shig'iga videoni o'ynang.

Qo'ng'iroq chalinsa, dars boshlanadi.

Salom bolalar. Oʻtiring. O'zgarish qanday o'tgani sizga yoqdimi? Ha, haqiqatan ham, bu dunyo naqadar go'zal! Slayd 1.

    Bilimlarni yangilash.

Nima uchun bizning dunyomiz go'zal, sizningcha? Bolalar javoblari.

To'g'ri, bizning dunyomiz go'zal va ayniqsa kuzda. Nega? Ranglar dunyosi gullab-yashnamoqda. Biz hamma joyda kamalak ranglarini ko'ramiz. Bu ranglar qayerda?Bolalar javoblari.

Rozi. O'simliklar, butalar, daraxtlar ustida.

Xo'sh, bolalar, biz qaysi shohlikni o'rganyapmiz? (o'simliklar) 2-slayd.

U kichik shohliklarga bo'linganmi? (pastki, yuqori) 3-slayd.

Bugungi dars mavzusi... Yoki kimdir dars mavzusini tuzib berishi mumkinmi?

Bugungi darsning mavzusi "Yuqori o'simliklarning kichik shohligi". Slayd 4.

Oldimizda qanday vazifalar turibdi, nima qilishimiz kerak, tavsiflashimiz kerak?

Bugungi dars uchun topshiriqlar... 5-slayd (slayddan o‘qish).

Bugun darsda biz ... 6-slayd (slayddan o'qish).

    Oldin o'rganilgan narsalarni takrorlash.

Ammo yangi materialni o'rganishni boshlashdan oldin, biz allaqachon bilgan narsalarni eslaylik. Slayd 7.

Uy vazifangizni ko'rib chiqish uchun bir necha daqiqa.

Muammolar bo'yicha frontal so'rov. Qo'shimcha savollar uchun darslikning 34-betidagi topshiriqni ko'ring.

    Yangi materialni o'rganish.

Xo'sh, biz uy vazifasini takrorladik. Yangi bilimlarni olish vaqti keldi. Men sizga yangi mavzu bo'yicha video tomosha qilishni taklif qilaman. Juda diqqat bilan qarang. Slayd 8.

Shunday qilib, keling, xulosa qilaylik.

Eng qadimgi o'simliklar - bir hujayrali suv o'tlari. Slayd 9.

O'simliklar shohligi qanday podshohliklarga bo'lingan? Slayd 10.

Eng qadimiy quruqlik o'simliklari - ... 11-slayd, 12-slayd.

Psilofitlarning belgilari... Slayd 13.

Juda qoyil. Savollarimga yaxshi javob berildi.

    O'rganilgan materialni birlashtirish.

Endi 34-betdagi o‘quv qo‘llanmasi bilan ishlash vaqti keldi. Slayd 14.

Stollaringizda tugallanmagan mantiqiy zanjirli varaqlar mavjud. Ushbu varaqlardagi bo'sh joylarni qalam bilan to'ldirishingiz kerak.

Keling, nima borligini tekshirib ko'raylik. Agar biror narsa hech kim uchun ishlamasa, biz uni to'g'ridan-to'g'ri ushbu varaqlarga yozamiz. Bolalar bo'sh joylarni to'ldirish variantlarini o'qiydilar.

Yaxshi, yaxshi ish qildingiz. Biz bu varaqlarni biologiya daftarimizga joylashtiramiz.

    Uy vazifasi.

Uy vazifangizni yozish vaqti keldi. Slayd 15.

    Reflektsiya.

- Dars oxirida esa o‘quv faoliyatimizni baholaymiz. Slayd 16.

7-sinfda biologiya darsi

Dars mavzusi: “Yuqori o'simliklar podsholigi.

Yuqori sporali o'simliklarning xususiyatlari"

Dars maqsadlari:

Tarbiyaviy: pastki o'simliklar sifatida suv o'tlari haqidagi bilimlarni yangilash; oliy o'simliklarning kelib chiqishi, yuqori sporali o'simliklarning xususiyatlari haqida bilimlarni shakllantirish;

Tarbiyaviy: tahlil qilish, sintez qilish, xulosa chiqarish, taqqoslash qobiliyatini rivojlantirish;

darslik bilan ishlash qobiliyatini oshirish; ko'nikmalarni rivojlantirish tadqiqot ishi, mantiqiy fikrlash va talabalarning monolog nutqi.

Tarbiyaviy: tabiatga, bizni o'rab turgan barcha tirik mavjudotlarga hurmat bilan munosabatda bo'lishni tarbiyalash; tirik organizmlarga hurmatni rivojlantirish.

Dars turi: yangi materialni o'rganish.

Ish shakllari: individual, guruh, frontal.

O'quv faoliyatini tashkil etish usullari: Og'zaki (hikoya, tushuntirish, suhbat, muhokama);

Vizual (chizmalar, jadvallar, yopiq o'simliklar);

Amaliy (test topshiriqlari, bilimlarni mustahkamlash uchun har xil turdagi topshiriqlarni echish, darslik bilan ishlash).

Texnologiyalar: sinf-dars tizimi, muammoli ta'lim, texnologiya rivojlanishi tanqidiy fikrlash, ta'lim tadqiqot faoliyati texnologiyasi, sog'liqni saqlash tejaydigan texnologiyalar.

Uskunalar: ish daftarlari, 7-sinf uchun darslik, yuqori o'simliklar tasvirlangan chizmalar va jadvallar, didaktik materiallar bilimlarni mustahkamlash, yopiq o'simliklar.

Asosiy tushunchalar va shartlar: yuqori o'simliklar, rinofitlar, sporofitlar, gametofitlar, sporangiyalar, sporalar, gametlar, urug'lanish, zigota.

Darsning borishi

I. Tashkiliy daqiqa, o‘quvchilar bilan salomlashish (1 min). Salom yigitlar! O'zingiznikini tekshiring ish joyi, ishga tayyorlaning.

II. Bilimlarni yangilash (3-4 daqiqa).

Aqliy hujum.

O'qituvchi: Keling, ko'p yillar davomida suv o'tlarining hayoti bilan Yerdagi qanday o'zgarishlar bog'liqligini eslaylik?

Talabalar: fotosintez natijasida ozon ekranining hosil bo'lishi, cho'kindi jinslar (masalan, diatomlar, ba'zi qizil suvo'tlar) shakllanishida ishtirok etish.

O'qituvchi: O'simliklar quruqlikka qachon yetib kelgan? (paleozoy erasining oxirida)

Muammoli savol:

Nima uchun o'simliklar quruqlikda yoki suv o'tlari bilan bir vaqtda paydo bo'lishi mumkin emas deb o'ylaysiz? Talabalar taxmin qiladilar: quruqlikda yashash uchun sharoit yo'qligi sababli, ya'ni ozon ekrani, ultrabinafsha nurlar ular barcha tirik mavjudotlarni o'ldirishdi, suv o'tlari suv omborlarida yashashi mumkin edi, chunki suv qatlami ularni bu nurlardan himoya qildi; Ozon qatlami hosil bo'lgandan so'ng, o'simliklarning quruqlikka etib borishi mumkin bo'ldi.

III. Yangi materialni o'rganish (muammoli taqdimot) (20-25 daqiqa).

1. Yuqori o'simliklar evolyutsiyasining xususiyatlari.

Muammoli vaziyat:

O'qituvchi: Sizningcha, suv organizmlari quruqlik-havo muhitini rivojlantirish jarayonida qanday muammolarga duch keldi?

Ushbu muammoli vaziyatni hal qilish uchun er-havo yashash muhitining xususiyatlari qanday ekanligini muhokama qilish kerak:

Pastroq zichlik;

Suv tanqisligi;

Haroratning keskin o'zgarishi.

Shunday qilib, o'simliklar kerak:

Quritishdan himoya qiling;

Tuproqqa mahkamlangan;

Tanani qo'llab-quvvatlash uchun yordam;

Suvni yutish uchun to'qimalarning rivojlanishi va minerallar tuproqdan.

Talabalar o'qituvchi nazorati ostida shunday xulosaga kelishadi: yuqori o'simliklarda erning rivojlanishi bilan to'qimalar paydo bo'ldi (masalan, integumentar - quritishdan himoya qilish, mexanik - qo'llab-quvvatlash funktsiyasi, o'tkazgich - moddalarni tashish uchun va boshqalar). va turli organlar (masalan, ildiz, poya, barglar va boshqalar).

Darslik bilan ishlash.

O'qituvchi: Bolalar, darslikdan (34-bet) foydalanib, menga birinchi quruqlikdagi o'simliklar qanday nomlanganligini ayting (rinofitlar), ularning strukturaviy xususiyatlari qanday?

2. O'simliklarni tasniflash xususiyatlari.

O'qituvchi: Shunday qilib, biz O'simliklar shohligi qaysi podshohliklarga bo'linganligini allaqachon bilamiz (talabalar podshohliklarni nomlaydi, quyi va yuqori o'simliklarga ta'rif beradi; o'qituvchi doskada diagramma yoki jadvalni to'ldiradi, spora va urug'li o'simliklar tushunchasi bilan tanishtiradi):

O'simliklar shohligi

Sub-shohlik

Haqiqiy dengiz o'tlari

Sub-shohlik

Bagryanka

Sub-shohlik

Yuqori o'simliklar

pastroq

(to'qimalar yoki organlar yo'q, tana - tallus)

yuqoriroq

(haqiqiylari ishlab chiqilgan

organlar va to'qimalar)

spora

urug'

3. Ko'zlar uchun jismoniy tarbiya.O'qituvchi: Keling, biroz dam olaylik (talabalardan biri jismoniy tarbiya bilan shug'ullanadi)

1. Tebranish harakatlari ko'zlar gorizontal ravishda o'ngdan chapga, keyin chapdan o'ngga.

2. Ko'zlarning harakatlari vertikal ravishda yuqoriga va pastga, keyin pastga va yuqoriga.

3. Ko'z qovoqlarini tez sur'atda kuchli siqish.

4. Doiraviy aylanish harakatlari ko'zlar chapdan o'ngga, keyin o'ngdan chapga.

5. Dumaloq aylanish harakatlari, yon tomonida yotgan 8 raqamini kuzatish.

6. Tez-tez miltillash, harakat qilmasdan.

4. Oliy sporali o'simliklarning xususiyatlari.

Talabalar bilan suhbat davomida o'qituvchi yuqori sporali o'simliklarning asosiy xususiyatlarini aniqlaydi, bolalar to'ldiradilar. qisqacha xulosa, yangi atamalar kiritiladi (daftarga yoziladi).

Yuqori sporali o'simliklarning xususiyatlari:

1. To‘qimalar va organlar rivojlangan.

2. Sporalar jinssiz ko'payish va tarqalish uchun xizmat qiladi.

3. B hayot davrasi Ikki avlod navbati bilan: jinsiy (gametofit) va aseksual (sporofit)

4. Urug'lantirish - ya'ni. jinsiy hujayralarning birlashishi faqat sodir bo'ladi nam muhitda (!)

Nima uchun ko'payish faqat nam muhitda mumkin deb o'ylaysiz? (erkak jinsiy hujayralarining harakati uchun suv kerak -spermatozoidalar)

IV. Bilimlarni mustahkamlash, birlamchi nazorat va olingan bilimlarni tuzatish (15 min).

Guruhlarda ishlash. Sinf tezda 5-6 guruhga bo'linadi (har biri 4-5 kishi, birinchi partada ular ikkinchisiga aylanadi va hokazo). O'qituvchi har bir guruhga topshiriqlarni taqsimlaydi, ularni bajarish uchun 3-4 daqiqa vaqt beriladi. Keyin har bir guruh topshiriqlarga javob va yechimlarni taqdim etadi.

1-guruh uchun vazifalar.

O'simliklar quruqlikda _________ erasida paydo bo'ladi. Suv muhiti bilan solishtirganda, er-havo muhitida ko'pincha ________ taqchilligi mavjud bo'lib, havo zichligi suvning zichligi _________ va keskin tebranishlar xarakterlidir. Birinchi quruqlik o'simliklari - _________ taxminan 400 million yil oldin paydo bo'lgan. Riniofitlar ________ joylarda o'sgan. Ular gorizontal novdalarning maxsus o'simtalari yordamida tuproqqa biriktirilgan - _______. Yuqori oʻsimliklarda ______ va ______ yaxshi rivojlangan.

( Javoblar : paleozoy; suv, past, harorat; rinofitlar; namlangan; rizoidlar; organlar va to'qimalar).

2-guruh uchun vazifalar.Matn bilan ishlash. Matnga etishmayotgan so'zlarni kiriting:

Er yuzidagi yashash muhitini o'zlashtirish jarayonida o'simliklar qurib qolishdan himoya qilish uchun ______ to'qimalarni ishlab chiqdi. Havoning zichligi suv muhitining zichligiga qaraganda _______ ko'p, shuning uchun o'simliklar o'z tanalarini qo'llab-quvvatlash uchun _______ to'qimalarni rivojlantirishi kerak edi. Tuproqda o'zlarini tuzatish uchun _______ ishlab chiqilgan. Yuqori sporali o'simliklarda sporalar _______ va ________ uchun xizmat qiladi.

Yuqori o'simliklarning hayot aylanish jarayonida ikki avlod almashinishi mavjud: _______ va _______.

( Javoblar : integumental to'qimalar; quyida, mexanik matolar; ildizlar; ko'payish va tarqatish; jinsiy va aseksual).

3-guruh uchun vazifalar.

pastki o'simliklar

to'qimalar va organlarsiz o'simliklar

jinsiy hujayralar

avtotroflar

noorganik moddalardan organik moddalar hosil qilishga qodir organizmlar

suv o'tlari hujayralarining o'sishi tuproqda o'zini tutadi

urug'lantirish

ikkita jinsiy hujayraning birlashishi

gametofit

jinsiy hujayralar hosil bo'lgan yuqori o'simliklarning jinsiy avlodi

sporofit

sporangiyalarda spora hosil qiluvchi yuqori oʻsimliklarning jinssiz avlodi

4-guruh uchun vazifalar.Muvofiq atamalar bo'yicha topshiriqlar. Belgilar alohida atamalar va ta'riflarni o'z ichiga oladi. Talabalar atama va ta'riflarni stollarida (yoki doskada magnit yordamida) moslashtiradilar.

tallus

hujayralar guruhidan tashkil topgan suv o'tlari tanasi

yuqori o'simliklar

yaxshi rivojlangan to'qimalar va organlarga ega o'simliklar

rinofitlar

birinchi quruqlikdagi o'simliklar

urug'langan tuxum

spermatozoidalar

erkak jinsiy hujayralari

tuxum

ayol jinsiy hujayralari

sporangiya

spora hosil qiluvchi jinssiz jinsiy organlar

5-guruh uchun topshiriq. Taklif etilganlardan qo'shimcha atamani tanlang. Tanlovingizni tushuntiring.

A) poya, barg, tallus, kurtak, ildiz;

B) laminariya, sargassum, momaqaymoq, spirogira, fillofora;

C) spora, sporangiya, tuxum, sporofit, jinssiz avlod;

D) sperma, gametofit, tuxum, jinsiy a'zolar, sporalar.

(Javoblar: A) tallus; B) karahindiba; B) tuxum; D) nizolar.)

6-guruh uchun topshiriq. Bayonotlarning to'g'riligini aniqlang ("ha" - "yo'q"):

1. Er-havo muhitidagi sharoitlar beqaror va keskin o'zgaradi (ha)

2. Yuqori o'simliklarda na to'qimalar, na organlar rivojlangan (yo'q).

3. B suv muhiti past zichlik (yo'q)

4. Riniofitlar yo'qolgan organizmlardir (ha)

5. Yuqori sporali o'simliklarda urug'lantirish shamol yordamida amalga oshiriladi (ha)

6. Suv o'tlari - Yerdagi birinchi o'simlik organizmlari, suv muhitida paydo bo'lgan (ha)

7. Sporofit - yuqori sporali o'simliklarning jinsiy avlodi (yo'q)

8. Jinsiy hujayralar - gametolar, gametofitda hosil bo'ladi (ha)

V. Reflektsiya (3 daqiqa).

Bolalar, men sizga eslab qolgan, yoqtirgan va qiziqqan savollarning yoniga ish daftaringizning chetiga kulgichlar (tabassumlar) chizishingizni maslahat beraman. Eng qiyinchilik nima sabab bo'ldi? Qo'ying undov belgisi(o'qituvchi eng ko'p to'xtaydi murakkab masalalar material; talabalarning iltimosiga binoan - tushuntiradi)

VI. Dars konspekti, uyga vazifa (2 min).

O'qituvchi uy vazifasini e'lon qiladi (12-band, barcha yangi atamalarni o'rganish); talabalarga sinfdagi ishlari uchun rahmat. O‘quvchilar ishiga izoh berib baholar qo‘yadi.