یادداشت های درسی برای گروه میانی موضوع: حشرات. خلاصه ای از GCD در گروه میانی طرح درس "حشرات" در مورد دنیای اطراف ما (گروه میانی) با موضوع درباره حشرات برای کودکان گروه میانی

یادداشت های درسی برای گروه میانی موضوع: حشرات.  خلاصه GCD در گروه میانی
یادداشت های درسی برای گروه میانی موضوع: حشرات. خلاصه ای از GCD در گروه میانی طرح درس "حشرات" در مورد دنیای اطراف ما (گروه میانی) با موضوع درباره حشرات برای کودکان گروه میانی

خلاصه درس برای گروه میانی "در دنیای حشرات"

هدف: 1. وظایف برای توسعه توانایی های شناختی؛ تعمیم ایده های کودکان در مورد حشرات؛ تمایز و نامگذاری نمایندگان اغلب گروه های حشرات را بر اساس ویژگی های چشمگیر تمرین کنید.

2. وظایف توسعه گفتار منسجم: تشکیل گفتار منسجم، استفاده صحیح از فرم های دستوری در گفتار، توسعه احساسات گفتار، هوش، تخیل در فرآیند حدس زدن معماها و حل مشکلات خلاقانه.

3. اهداف آموزشی: پرورش توانایی گوش دادن به کودکان دیگر هنگام بحث در مورد هر موقعیت مشکل. القای تمایل به مراقبت از طبیعت، رفتار صحیح در جنگل و مزرعه در کودکان. شرایط زندگی ساکنان جنگل را از بین نبرید.

مواد برای درس: تصاویری از سری "حشرات"، تصاویر بریده شده، پاکسازی با گل، زاغی.

کار مقدماتی: خواندن آثار حشرات، مشاهده حشرات در طبیعت، حفظ ژیمناستیک انگشتی.

وظایف:

آموزشی: روشن کردن دانش کودکان در مورد حشرات، آنها ویژگی های مشخصه; یاد بگیرند که حرکات خود را با حالات چهره، ژست ها و انعطاف پذیری بیان کنند.

رشدی: توسعه توجه.

آموزشی: پرورش نگرش مراقبتی نسبت به حشرات، عشق به طبیعت.

تجهیزات: تخته مغناطیسی، اشکال حشرات، تصاویر اشیاء که حشرات را نشان می دهند.

پیشرفت کلاس

بچه ها وارد گروه می شوند، در این زمان سرخابی پرواز می کند و می شکند:

شرکتسنگ:من امروز در پاکسازی بودم، چیزی آنجا اتفاق افتاد، چیزی اتفاق افتاد، چیزی اشتباه بود، من چیزی نمی فهمم، چیست؟

مربی:ساکت، ساکت، سر و صدا نکن. بچه ها متوجه شدید کیه؟

کودکان:سرخابی

سرخابی: اوه، سلام بچه ها!

کودکان:سلام، سوروکا!

مربی:چی شد سوروکا؟

سرخابی: پس من می گویم، امروز در پاکسازی بودم، اتفاقی در آنجا افتاد، من چیزی نمی فهمم.

مربی:سوروکای عزیز، ما نمی توانیم چیزی بفهمیم. بچه ها، بیایید با هم به پاکسازی برویم و به سوروکا کمک کنیم تا آن را بفهمد.

بچه ها: بیا

مربی: چگونه به آنجا برسیم؟ بیا با قطار جادویی به سفر برویم!

بازی "لوکوموتیو با نام".

مربی: اکنون همه تبدیل به "لوکوموتیو" می شوند و در یک دایره حرکت می کنند و در همان زمان دست خود را کف می زنند و نام خود را صدا می زنند.

من شروع می کنم. آلا ایوانونا. من یک دایره کامل رانده ام و حالا یکی از شما را انتخاب می کنم و او به جای من قطار می شود. اینجا من دارم کاتیا رو انتخاب میکنم. حالا اسمش را می‌گوید و دستش را می‌زند و من تریلر او می‌شوم، دست‌هایم را روی شانه‌هایش می‌گذارم و نامش را با او تکرار می‌کنم. برویم

مربی: بنابراین ما یک دایره کامل رانده ایم، اکنون کاتیا کسی را انتخاب می کند که "موتور" شود و ما سه نفر نام او را تکرار می کنیم.

(این کار را تا زمانی انجام دهید که همه بچه ها در بازی شرکت کنند)

مربی:بچه ها، نگاه کنید، ما با قطار کوچک خود به یک جنگل پاک شدیم. (INospitatیک درخت صنوبر با بچه ها به میزی نزدیک می شود که به نظر می رسد یک خلوت استگل)

مربی:ببینید چقدر گل وجود دارد، چقدر زیبا هستند، اما به دلایلی هیچ کس دیگری در پاکسازی وجود ندارد.

سرخابی:و من به شما گفتم که اتفاقی افتاده است! اوه، این اینجا چه دروغی است؟

مربی:این یک پاکت نامه است. یکی برای ما نامه گذاشته، بیا بخوانیم.

نامه

کمک! کمک!

یک پری ما را جادو کرده است و ما اکنون در خطر هستیم.

برای نجات ما باید معماها را حل کنیم.

(امضا) حشرات.

مربی:خوب، بچه ها، آیا ما می خواهیم حشرات را از دردسر نجات دهیم؟ (بله) پس بیایید با دقت گوش کنیم.

این ویولونیست کوچولو

زمرد شنل می پوشد.

او همچنین قهرمان ورزش است،

او می تواند ماهرانه بپرد. (ملخ)

او از همه سوسک ها عزیزتر است

پشتش قرمز مایل به قرمز است،

دایره هایی در پشت وجود دارد،

نقطه های سیاه کوچک (لیدی باگ)

کودک نوپا سیاه

با توجه به قدش نمی تواند بار را بکشد. (مورچه)

سارق باغ،

کمربند عسلی. (زنبور عسل)

توسط گل حرکت کرد

هر چهار گلبرگ

میخواستم پاره کنم

او بلند شد و پرواز کرد. (پروانه)

هلیکوپتر کوچک

به جلو و عقب پرواز می کند.

چشمان درشت

اسمش….(سنجاقک)

بچه ها معماها را حل می کنند و تصاویری از حشرات پیدا می کنند.

مربی:این همان تعداد از ساکنان کوچک پاکسازی است که شما افسون کرده اید.

سرخابی: چه آدم های بزرگی هستید! چه آدم بزرگی هستی!

مربی:چگونه می توان همه آنها را در یک کلمه صدا کرد؟ (حشرات)

مربی:آفرین! بچه ها ببین چیه پروانه زیبابه دیدار ما آمد بیایید روی صندلی ها بنشینیم، فقط بی سر و صدا، تا او را نترسانیم و به او نگاه نکنیم.

مربی:نگاه کنید که بال های پروانه چقدر زیبا هستند - چند رنگ. لطفا به من بگویید چرا حشرات بال دارند؟ (برای پرواز از مکانی به مکان دیگر.) (کار با جداول یادگاری. کودکان به نوبت به دنبال نمادها می گردند و آنها را روی تخته می گذارند.) پروانه چه چیز دیگری دارد؟ (آنتن، سر، شکم، پنجه ها.)

مربی:به نقاشی ما نگاه کنید - این است علائم عمومیحشرات

همه حشرات دارای سر، شکم، آنتن و 6 پا هستند.

مربی:آفرین!

مربی:حالا بیایید کمی استراحت کنیم.

دقیقه تربیت بدنی

صبح پروانه از خواب بیدار شد

کشش کشید، لبخند زد،

یک بار خودش را با شبنم شست،

دو - او با ظرافت چرخید.

سه - خم شد و نشست

ساعت چهار پرواز کرد.

(معلم اولین بار را نشان می دهد و دو بار باقی مانده را با بچه ها اجرا می کند)

مربی:حالا بیایید بازی کنیم بازی "چه کسی گم شده است؟", و من بررسی خواهم کرد که چه کسی بیشترین توجه را دارد؟

اینجا حشرات ما هستند، شما چشمان خود را ببندید و من یکی از آنها را حذف می کنم. و شما باید به من بگویید که من چه کسی را حذف کردم، چه کسی رفت؟

هوا بد شد و ابری در آن غوطه ور شد. ظاهراً باران خواهد آمد. و اینجا اولین قطره می آید، دومی، سومی... (کودکان با شست ضربه می زنند دست راستدر کف دست چپ - یک، شاخص و شست - دو، و غیره، پنج - باران، کوبیدن انگشتان ما به زمین) همه حشرات از بین رفته اند. چه کسی گم شده است؟

مربی:و حالا من و شما باید وظیفه ای را که حشرات برای ما آماده کرده اند انجام دهیم. (پاکت هایی با عکس های برش خورده «حشرات» و یک عکس با تصویر پاییز که روی تخته نمایش داده می شود به کودکان بدهید.)

مربی:آفرین بچه ها چه عکسای قشنگی اومدی

سرخابی:این کیه؟ چیست؟

مربی:بچه ها، به تابلو نگاه کنید، این تصویر کیست؟ (پاییز.) درست است. حالا همه چیز برای من روشن است. سروکای عزیز سروصدا و نگرانیت بیهوده بود. در پاییز، همه حشرات به رختخواب می روند، در کنده ها، زیر پوست درختان پنهان می شوند و شما آنقدر سر و صدا کردید! بچه ها، بیایید همه حشرات خود را در پاکسازی زیر گل ها پنهان کنیم، وقت آن است که بخوابند. و تو، سوروکا، به خانه پرواز کن، و ما با قطار کوچکمان به خانه باز خواهیم گشت.

بازی "لوکوموتیو با نام".

پروژه در گروه میانی "سفر به دنیای حشرات"

مدت زمان پروژه:کوتاه مدت، هفتگی

شرکت کنندگان پروژه:کودکان، معلمان، والدین

مشکل:بسیاری از کودکان از حشرات منزجر می شوند.
برخی از حشرات ترسیده و از بین می روند زیرا آنها اطلاعات کمی در مورد فواید حشرات دارند.

ارتباط: آموزش محیط زیست- این شکل گیری آگاهی محیطی، فرهنگ زیست محیطی، توانایی درک و عشق در کودکان پیش دبستانی است. دنیای اطراف ما، با احتیاط با آن رفتار کنید. با آشنا کردن کودکان با طبیعت، فرصت هایی برای زیبایی شناسی و میهن پرستی باز می شود
تربیت اخلاقی ارتباط با طبیعت حوزه معنوی کودک را غنی می کند و به شکل گیری ویژگی های اخلاقی مثبت کمک می کند.

هدف:شکل گیری ایده هایی در مورد زندگی حشرات.
وظایف:ویژگی های ظاهر حشرات را روشن کنید، با چرخه توسعه، روش های تغذیه، شیوه زندگی، محافظت از دشمنان آشنا شوید.
پایه ها را بگذارید آموزش محیط زیست، لذت ارتباط با طبیعت را برانگیزد.
مرحله مقدماتی.

I. برنامه ریزی

روز 1 - ملاقات با زنبور
روز دوم - ملاقات با یک پروانه
روز سوم - ملاقات با مورچه
روز چهارم - آشنایی با پشه
روز پنجم - ملاقات با کفشدوزک

انتخاب ماسک، نشان
مجموعه ای از دایره المعارف ها، مجلات در مورد حشرات
ثبت GCD، طرح های توسعه
انتخاب واژه های ادبی
انتخاب بازی های آموزشی(لوتو، پازل)
انتخاب سی دی با صدای حشرات

II. مرحله عملی

زنبور را ملاقات کنید.
1) کلمه هنری، معماها ، خواندن افسانه پاولوف "نخودکا"
هدف: آشنایی کودکان با آثار ادبیدر مورد زنبور


3) مکالمه: "کودکان در مورد حشرات چه می دانند؟"
هدف: روشن کردن دانش کودکان در مورد حشرات، تنوع آنها، ویژگی های متمایز، تغذیه و حرکت، گفتار عبارتی را توسعه دهید، واژگان را در مورد موضوع فعال کنید
4) GCD "مقایسه زنبور عسل با زنبور عسل و زنبور"
هدف: شفاف سازی دانش کودکان در مورد ظاهرزنبورها، سبک زندگی، مزایا، توسعه توانایی مقایسه و تعمیم، ادغام مفاهیم "حشرات"
5) تماشای زنبورها در راه رفتن
هدف: روشن کردن دانش کودکان در مورد گل هایی که زنبورها برای جمع آوری شهد انتخاب می کنند
6) بازی در فضای باز "خرس و زنبورها"
هدف: توسعه توانایی دویدن در جهات مختلف
7) رقص گرد حشرات
هدف: ایجاد گوش برای موسیقی، انعطاف پذیری، ادغام دانش در مورد روش های حرکت زنبور عسل
8) آموزش شعر زنبور زحمتکش
هدف: تقویت حافظه و حس ریتم، گفتار
9) رسم سلول های لانه زنبوری با استفاده از الگوها
هدف: توسعه دقت حرکت و مهارت های حرکتی ظریف

با پروانه آشنا شوید
1) کلمه داستانی، معماهایی در مورد پروانه
هدف: آشنایی کودکان با آثار ادبی در مورد پروانه
2) بررسی دایره المعارف ها، مجلات
هدف: آشنایی کودکان با ظاهر حشرات
3) با کودکان در مورد پروانه صحبت کنید
هدف: معرفی انواع پروانه ها، چرخه رشد پروانه ها
4) فعالیت های بصری("پروانه ها روی گل ها")
هدف: آموزش به کودکان برش دادن استنسیل پروانه و چسباندن آن، ادغام دانش در مورد ویژگی های رنگ آمیزی پروانه (علف لیمو، علف کلم، ناپلئون)
5) مشاهده پروانه ها در گلزار
هدف: ادغام دانش در مورد ظاهر، نحوه حرکت، تغذیه پروانه ها، ایجاد لذت از تحسین زیبایی گل ها و پروانه ها
6) بازی در فضای باز "روز و شب" (پروانه های روز و شب)
هدف: توسعه توانایی عمل بر روی یک سیگنال، پیروی از قوانین بازی
7) بازی "نقطه ها را وصل کنید و بفهمید که کاترپیلار به چه چیزی تبدیل می شود"
هدف: توسعه دقت حرکت دست، تخیل
8) تزیین با پروانه روی یک نخ ایوان
هدف: ایجاد تمایل برای تزئین منطقه برای همه

مورچه را ملاقات کنید
1) واژه ادبی، معماهای مورچه، خواندن افسانه وی. بیانچی "چگونه مورچه به سرعت به خانه رفت"
هدف: آشنایی کودکان با آثار ادبی درباره مورچه
2) جستجوی یک لانه مورچه
هدف: تثبیت دانش در مورد خانه مورچه ها، نحوه محافظت از مورچه ها
3) GCD "از زندگی مورچه ها"
هدف: تحکیم و روشن کردن دانش کودکان در مورد سبک زندگی مورچه ها، عادات، فواید، فعال کردن واژگان کودکان
4) تمرین لگوریتمی "دوستان کمک کردند"
هدف: ایجاد حس ریتم
5) گشت و گذار در جنگل. مشاهده مورچه
هدف: روشن کردن دانش کودکان در مورد رفتار مورچه ها و زیستگاه آنها
6) آزمایش "جداسازی اسید فرمیک"
هدف: توسعه فعالیت های شناختی
7) نمایش بازی بر اساس افسانه وی. بیانچی "مثل مورچه ای با عجله به خانه رفت"
هدف: تثبیت دانش کودکان در مورد محتوای افسانه، توسعه توانایی های هنریکودکان، گفتار
8) فعالیت هنری "چه کسی به مورچه کمک کرد تا به خانه برسد"
هدف: تثبیت مهارت های بصری کودکان، به تصویر کشیدن حشرات مختلف

با پشه آشنا شوید
1) کلمه ادبی، معماهایی در مورد یک پشه، خواندن افسانه پوشکین "داستان تزار سلتان"
هدف: آشنایی کودکان با آثار ادبی در مورد پشه
2) داستان یک پشه در مورد اینکه از کجا آمده است (کتاب یو. دیمیتریف "تقویم اعداد سبز")
هدف: آشنایی با ظاهر یک پشه
3) GCD "حشره-پشه"
هدف: گسترش دانش کودکان در مورد زندگی پشه ها، محافظت از انسان در برابر آنها، فواید و مضرات حشرات
4) گوش دادن به موسیقی "Komarinskaya"
هدف: ایجاد علاقه به آثار موسیقی
5) نظارت بر پشه ها در مکان های مختلفطرح
هدف: تحکیم دانش کودکان در مورد زندگی پشه ها و زیستگاه آنها زمان های مختلفروزها و آب و هوای مختلف، مشاهده و کنجکاوی را توسعه دهید
6) بازی در فضای باز "پشه را بگیر"
هدف: آموزش پرش به کودکان، توسعه دقت حرکت و مهارت
7) تمرین لگوریتمیک "حشره بر فراز علفزار"
هدف: ایجاد حس ریتم، شنوایی واج
8) دست ساز "پشه از مواد طبیعی"
هدف: توسعه مهارت های سازنده، مهارت های حرکتی ظریف انگشتان

با کفشدوزک آشنا شوید
1) کلمه ادبی، معماها و اشعار در مورد کفشدوزک
هدف: آشنایی کودکان با آثار ادبی در مورد کفشدوزک
2) مرور دایره‌المعارف‌ها و مجلات «کدوم باگ‌های مختلف چیست؟»
هدف: آشنایی کودکان با انواع کفشدوزک
3) GCD "لیدی باگ محبوب ما"
هدف: روشن کردن دانش کودکان در مورد ظاهر، زیستگاه، مزایا کفشدوزک، گفتار فعال را توسعه دهید
4) بازی "نقطه ها را وصل کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد"
هدف: توسعه مهارت های حرکتی ظریف
5) اپلیکیشن "لیدی باگ"
هدف: آموزش به کودکان برای بریدن شابلون کفشدوزک و تزئین آن، برای پرورش دقت در کار
۶) تماشای کفشدوزک هنگام راه رفتن
هدف: توسعه مهارت های مشاهده
7) گوش دادن به آهنگ های مربوط به کفشدوزک
هدف: توسعه گوش موسیقی
8) آزمون "در مورد حشرات چه می دانیم"
هدف: تحکیم دانش کودکان در مورد حشرات

III. مرحله تولیدی

کودکان تمایل به برقراری ارتباط با طبیعت دارند تا برداشت های خود را از طریق آن منعکس کنند انواع مختلففعالیت ها
کودکان یاد گرفتند که نیاز به احترام به طبیعت را درک کنند
تمایل به دریافت وجود داشت اطلاعات بیشتردر مورد حشرات

کار با والدین در پروژه "سفر به دنیای حشرات"
یادداشت برای والدینی که مایل به شرکت در پروژه هستند
ارائه کمک در انتخاب دایره المعارف، داستان، بازی های آموزشی
طراحی ماسک برای بازی های فضای باز
مشاهده حشرات با والدین در مکان‌ها و زمان‌های مختلف
ساخت آلبوم عکس در مورد حشرات
مواد برای پروژه:
شعر "زنبور زحمتکش" (طبق روش با دستان خود شعر بخوانید)

زنبور تمام روز کار می کند
(کودکان با دستان خود دایره ای در مقابل خود می کشند.)
و او برای کار کردن خیلی تنبل نیست.
(انگشت اشاره را به نشانه انکار تکان دهید.)
از گلی به گل دیگر پرواز می کند،
(آنها به طور ریتمیک بازوهای بالدار خود را تکان می دهند.)
گرده ها را به شکم می چسباند،
(حرکات دایره ای با کف دست روی شکم انجام دهید.)
پروبوسیس شهد را می مکد -
(یک دست به جلو کشیده شده، سپس به سمت پایین و خم شده است.)
او در یک روز چیزهای زیادی جمع خواهد کرد.
(همه انگشتان را در مقابل خود باز کنید.)
شهد را به آن کندو خواهد برد
(یک مثلث در هوا بکشید.)
و مثل گلوله برمی گردد.
(آنها با انگشت اشاره خود به شدت دست خود را به جلو پرتاب می کنند.)
عسل در لانه زنبوری فشرده می شود،
(آنها پاهای خود را می کوبند.)
زمستان به زودی خواهد آمد.
(میلرزند.)
زنبورها چیزی برای خوردن خواهند داشت
(حرکات را با قاشق تقلید کنید.)
در تابستان آنها باید تلاش کنند.
(از گذاشتن عسل در لانه زنبوری تقلید کنید.)

تمرین لگوریتمی "دوستان کمک کردند"

مورچه پشت دوستانش افتاد. اوه-او-او-او-او-او-اوه.
پای لاغرش شکست.
آی-ای-ای-آی-ای-آی-آی-آی-ای-آی.
سریع آن را در علف پیچیدم،
سریع به داخل لانه مورچه دوید.
خوب، خورشید در پشت جنگل غروب کرده است.
اوه-اوه-اوه!
بلافاصله بسیار ترسناک و تاریک شد.
آه آه آه آه آه آه!
چه خوب که دوستان کمک کردند
مورچه را به خانه آوردند.
آفرین! کودکان کف دست خود را به گونه های خود فشار می دهند و سر خود را به صورت ریتمیک تکان می دهند.
پاها به صورت ریتمیک خمیده و خمیده نیستند.
در جای خود می دوند.

آنها یک فنر موزون می سازند.
به طور ریتمیک چشمان خود را با کف دست بپوشانید.

دست های خود را به صورت ریتمیک می زنند.

تمرین لگوریتمیک "حشرات بر فراز علفزار"
زنبور زوزه می کشد: «جو-زو-ژو»:
- من از دور پرواز می کنم.
«زو-زو-زو»، پشه جیرجیر می کند.
- فیو، - مثل لوکوموتیو بخار
زنبور عسل پف می کند و گرده می آورد.
سوسک زوزه می کشد: "وزوز، وزوز، وزوز."
من هر کسی را بیدار می کنم.»
کودکان بازوهای خود را به طرفین بلند می کنند و آنها را به صورت ریتمیک مانند بال می زنند.
ریتمیک "دور انداختن" انگشتان اشارهرو به جلو ضربات ریتمیک به پاهای خود می زنند.
دست های خود را به صورت ریتمیک می زنند.

ادبیات:
E.A. آلیابیوا" روزهای موضوعیو هفته های بعد مهد کودک"، مسکو 2008
V.A. آلکسیف "300 سوال و پاسخ در مورد اکولوژی"، یاروسلاول - 1998.
یو. دیمیتریف "درباره طبیعت برای بزرگ و کوچک"، مسکو - 1982.
E.I. Zolotova "معرفی کودکان پیش دبستانی به دنیای طبیعی"، مسکو - 1992.
کتابخوانی برای کودکان بزرگتر سن پیش دبستانی"مسکو - 1993

"توجه! حشرات خطرناک!

گروه ارشد

معلمان: Golushko O.S.

Yatsenko D.A

P.Persianovsky

هدف:به کودکان ایده ای از انواع حشرات خطرناک و مفید بدهید.

وظایف:

  • ایجاد تصوری از حشرات مختلف و ضرورت آنها برای انسان.
  • برای تثبیت دانش کودکان در مورد حشرات خطرناک برای زندگی و سلامت،

که در طبیعت رخ می دهند. ارائه دانش در مورد قوانین رفتار در هنگام مواجهه با حشرات مختلف.

  • این ایده را شکل دهید که زندگی فرد باید محافظت شود و به خطر نیفتد.
  • علاقه به یادگیری را در خود ایجاد کنید طبیعت اطرافبا احتیاط و احتیاط

کار واژگان:واژگان کودکان را پر و فعال کنید:زنبور، زنبور، پشه، مورچه، زنبور عسل، مگس، پشه، کنه.

مواد برای درس:تصاویر موضوعی از حشرات مختلف و زیستگاه آنها. عروسک، اسباب بازی حشرات.

کارهای مقدماتی:

  • گفتگو در مورد حشرات
  • مقدمه ای بر آثار ادبی: G. H. Andersen "Thumbelina"، A. Bianchi "چگونه یک مورچه با عجله به خانه رفت"، "عنکبوت - خلبان"، G. Glushnev "ملخ و ملخ"، S. Mikhalkov "آکادمی علوم"، G. Skrebitsky " اشکال شاد»، وی. زوتوف از کتاب «موزاییک جنگلی» ("لیدی باگ"، "ملخ"، " می سوسک») ، K. Ushinsky "زنبورها در شناسایی"، K. Chukovsky "Fly-Tsokotuha";
  • بازی های فضای باز.
  • نگاهی به تصاویر حشرات.

روش ها و تکنیک ها:

  • مکالمه با کودکان، سوال برای کودکان.
  • داستان معلم، پرسیدن معماها.
  • نگاه کردن به تصاویر
  • بازی ها.

پیشرفت درس:

مربی.هر جا که هستیم - در جنگل، در چمنزار، نزدیک رودخانه - همیشه با حشرات روبرو می شویم.

هنگامی که در یک پیش نویس معطر

در تابستان در جنگل کاج خواهید نشست،

خوب به اطراف نگاه کن

خیلی چیزا رو متوجه میشی دوست

مورچه لارو را می کشد

عجله دارد جایی بین ریشه ها

کاج بزرگ روی یه عوضی چاق

سوسک طلایی ساکن شد.

پروانه سبکی بال می زند،

آب معطری را با پروبوسیس می نوشد.

و زنبور عسل جمع می کند.

همه مشغول هستند، همه کارهایی برای انجام دادن دارند.

دوست من از نزدیک نگاه کن

شما یک زندگی جادویی را خواهید دید.

از کودکان دعوت می شود تا به تصاویر نمایش داده شده نگاه کنند.

بچه ها کدوم حشره رو میشناسید؟ (زنبور، زنبور، پشه، مورچه، زنبور عسل، مگس، مگس).

چگونه همه حشرات شبیه به یکدیگر هستند، چه چیزی مشترک است؟

معلم پاسخ های بچه ها را خلاصه می کند:

مورچه، کفشدوزک، ملخ، پروانه، پشه، مگس، زنبور، زنبور - اینها همه حشرات هستند. حشرات حیواناتی هستند که شش پا دارند و بدن از سه قسمت تشکیل شده است - سر که روی آن دو گوش، قسمت میانی و شکم وجود دارد.

اما حشرات با یکدیگر متفاوت هستند. به من بگویید، با چه علائمی توانستید پشه را تشخیص دهید؟ ( در پشه…….)

چگونه تشخیص دادید که زنبور است؟ ( زنبور…………).

چگونه مورچه را شناختی؟ (در یک مورچه…..).

اما همه حشرات آنقدر کوچک هستند که دیدن آنها دشوار است. و همه مورد توجه قرار نخواهند گرفت. سعی کنید یک تکه کاغذ رنگی را روی میز پنهان کنید. هر کودک یک مربع کوچک سبز، زرد یا قهوه ای (سایه های مختلف). روی میز ورقه های بزرگی با همان رنگ ها و سایه ها وجود دارد.

چرا حشرات به راحتی پنهان می شوند؟ چون رنگ آمیزی آنها همان جاهایی است که دوست دارند در آنجا باشند.

چرا آنها این رنگ را دارند؟ برای محافظت در برابر دشمنان. (تصویر ملخ روی علف سبز، سوسک پوست روی تنه درخت را به کودکان نشان دهید.).

ببین کیه؟ پشت قرمز است، دایره های سیاه روی آن وجود دارد و در هر طرف سه پایه وجود دارد. این کفشدوزک.

او به تیغه علف نزدیک شد و شروع به خوردن موجودات گرد کوچکی کرد که با اشتها پروبوسیس خود را به برگها چسباندند و آب آنها را می مکیدند. این شته

به نظر شما کدام یک برای انسان مفید و کدام مضر است؟ کفشدوزک آفات مختلف باغ و مزارع را از بین می برد.

چرا کفشدوزک اینقدر درخشان است؟ از این گذشته ، روی یک برگ سبز به وضوح قابل مشاهده است. معلوم می شود که این دختر کوچک می داند که چگونه از خود دفاع کند. در لحظه خطر مایعی ترشح می کند سفیدشبیه شیر که بوی بدی دارد. این اوست که دشمنان را می ترساند. بنابراین، کفشدوزک برای پرندگان غیرقابل خوردن است

اینجا اره ای پیدا نخواهید کرد،

ما تنه ها را کوتاه نکردیم،

با تبر در نمی زدند،

و خانه ای زیر درخت صنوبر رشد کرد.

معما از کدام خانه صحبت می کند؟ (مورچه ها.)

بله، این یک لانه مورچه است و مورچه ها در آن زندگی می کنند، آنها دوستان انسان هستند، زیرا با از بین بردن بسیاری از جنگل ها را نجات می دهند. حشرات مضر. اما اگر آن را لمس کنید، در دفاع، به طور دردناکی می سوزد و اسید فرمیک آزاد می کند. در همان ابتدای بهار، مورچه بیشتر شبیه انبوهی از زباله و سوزن های کاج قدیمی است تا یک مورچه: حتی یک مورچه در آن نزدیکی دیده نمی شود.

نمایش تصویر زنبور عسل:

این کیه؟ این زنبور عسلمگس برای جمع آوری آب شیرین از اولین گل ها. به طوری که بعدا ما می توانیم خوشمزه، بسیار عسل سالم. زنبور نیز رنگ روشنی دارد. به نظر شما چرا؟ به نظر می رسد زنبور می گوید: «نزدیکتر نشو! نیش می زنم!»

نمایش تصاویر پروانه های مختلف:

به بال های پروانه ها نگاه کنید. آنها همیشه با فلس های کوچک پوشیده شده اند که برای پروانه بسیار مهم است. حتی اگر مقداری فلس پاک شود، پروانه نمی تواند پرواز کند و می میرد اگر پروانه را در دست بگیرید، گرده هایی را می بینید که روی انگشتان شما باقی می مانند.

پروانه پروانه ای بلند، نازک و منحنی دارد که آن را در گل پایین می آورد و آب شیرین آن را می نوشد. پروانه دوست دارد گل های بازتا روی آنها بنشینم و ببینم در اطراف آنها چه خبر است.

خانه پروانه کجاست؟

مورچه خانه دارد - ...( مورچه)

زنبور عسل دارد ...( کندو)

بازی آموزشی "چه کسی کجا زندگی می کند؟"

کودکان به دو گروه تقسیم می شوند. برخی عکس هایی از زیستگاه حشرات در دست دارند و برخی دیگر عکس حشرات را در دست دارند. در سیگنال "به خانه برو!" هر حشره باید به «خانه» خود «پرواز» کند.

مکث پویا "کاترپیلار"

(هماهنگی گفتار با حرکت)

این خانه عجیب و غریب بدون پنجره (به آرامی بچرخید)

مردم آن را "پیله" می نامند.

این خانه را روی شاخه بپیچانید (با دست بچرخانید)

کاترپیلار در آن می خوابد. (کف دست زیر گونه راست)

تمام زمستان را بدون بیدار شدن می خوابد. (کف دست زیر گونه چپ)

اما زمستان می گذرد - (دست تکان می دهد بالا)

مارس، آوریل، قطرات، بهار... (برای هر کلمه دست بزنید)

بیدار شو، خواب آلود! (کشش)

زیر آفتاب درخشان بهاری (با دستان خود خورشید را بکشید)

کاترپیلار وقت خواب ندارد. (انگشتشان را تکان می دهند)

پروانه شد! (در یک دایره بدوید و بازوهای خود را مانند بال تکان دهید)

کاترپیلار است آفت مخرب. او دشمنان زیادی دارد. این غذای ویژه برای پرندگان است، اما با کمک ترفندهای مختلف موفق می شوند از مرگ فرار کنند. زمان می گذرد و کاترپیلار به یک شفیره تبدیل می شود که در ظاهر کاملاً بی حرکت است. و پروانه ای از شفیره بیرون می آید. گل داودی بی حرکت ناگهان حرکت می کند، پوست پشت آن می ترکد، ابتدا بال ها ظاهر می شوند و سپس کل پروانه ظاهر می شود. بال هایش مثل پارچه های خیس آویزان است. اما یکی دو ساعت می گذرد و بال ها خشک می شوند. پروانه آنها را حرکت می دهد، آنها را صاف می کند و ناگهان ... پرواز می کند.

این حشره دارای شکم راه راه و یک جفت بال شفاف است. زنبور یک حشره درنده است. او لاروهای خود را با غذاهای پروتئینی تغذیه می کند - مگس ها، زنبورها، خزندگان و پستانداران. او خودش از شهد گل ها تغذیه می کند و رسیده است میوه های آبدار. غیرعادی نیست که مجبور شویم این حشرات مزاحم را از مربا، کمپوت، میوه ها و همچنین خربزه، هندوانه و انواع توت ها دور کنیم.

نام حشراتی که به عنوان شکارچی طبقه بندی می شوند ( سنجاقک، ملخ، کفشدوزک).

چرا به آنها شکارچی می گویند؟ ( زیرا آنها حشرات دیگر را شکار می کنند.)

حشرات مفید را نام ببرید. پروانه، زنبور عسل، مورچه.)

زنبورها، پروانه ها و مورچه ها چه فوایدی دارند؟ ( زنبورها گل ها را گرده افشانی می کنند و به ما عسل و موم می دهند. مورچه ها دانه های بسیاری از گیاهان را در سراسر جنگل حمل می کنند. پروانه ها گل ها را گرده افشانی می کنند.)

حشرات مضر را نام ببرید. پرواز - میکروب ها را پخش می کند، کاترپیلار - برگ های گیاه را می خورد، کما p کنه یک حشره خطرناک برای انسان است.)

نمایش تصویر تیک

حشره خطرناک - کنه. حتما بدن خود را بررسی کنید، زیرا کنه در زیر پوست سوراخ می کند و ناقل است بیماری عفونی. کنه ها عنکبوتیان کوچک هستند. اندازه آنها بسیار کوچک است و معمولاً تا زمانی که با خون پمپاژ نشوند به سختی قابل مشاهده هستند. اما پس از آن دیگر خیلی دیر شده است. هنگامی که یک کنه روی بدن یک فرد فرود می آید، بلافاصله در پوست او فرو نمی رود، بلکه برای مدت طولانی می خزد و به دنبال ظریف ترین مکان ها (جایی که پوست نازک است) می گردد. اغلب در ناحیه کشاله ران، زیر بغل، گردن، ناحیه استخوان ترقوه، معده و پشت فرو می‌رود. نیش آن کاملاً غیر حساس است، زیرا بزاق کنه حاوی ماده بی حس کننده است.

اما ما می توانیم خود را از نیش کنه محافظت کنیم (داستان-یادداشت معلم)

برخلاف پشه‌ها که بلافاصله پس از مکیدن خون پرواز می‌کنند، کنه‌ها سه تا چهار روز می‌چسبند. در اثر نوشیدن خون، کنه ها به شدت متورم می شوند و اندازه آنها سه تا چهار برابر افزایش می یابد و تنها پس از آن می ریزند.

هنگامی که حشرات را در طبیعت می بینید، آنها، ظاهر و عادات آنها را مشاهده کنید. کودکان اغلب حشرات را جمع می کنند، بدون اینکه بدانند می توانند آنها را بکشند، اما در عین حال خودشان نیز می توانند از نیش آنها رنج ببرند. حشرات مفید هستند، بنابراین باید با احتیاط رفتار کرد. همه حشرات به روش خود مفید هستند.

شما این حشرات را دیدید و تفاوت های بیرونی آنها را شناسایی کردید. حالا با دقت به معماها گوش کنید. آنها در مورد چه کسانی هستند؟

مگس، جیرجیر،

پاهای دراز کشیدن

فرصت از دست نخواهد رفت:

او می نشیند و گاز می گیرد.

پرواز در تمام طول روز

همه خسته می شوند.

شب خواهد آمد -

سپس متوقف خواهد شد.

مد لباس بالدار،

لباس راه راه است.

هر چند جثه کوچکی دارد،

اگر گاز بگیرد بد می شود.

نه پرنده، بلکه با بال.

پرواز بر فراز گلها

عسل جمع آوری می شود.

من در یک آرتل در ریشه های یک صنوبر کرک کار می کنم.

من یک کنده را روی تپه ها می کشم - بزرگتر از یک نجار است.

(مورچه)

او چهار بال دارد

بدن نازک است، مانند یک تیر.

و چشمان درشت و درشت

صداش میکنن...

(سنجاقک).

او روشن، زیبا است،

برازنده، سبکبال.

او شبیه یک گل است

و عاشق نوشیدن آب گل است.

(پروانه).

او از همه حشرات عزیزتر است،

پشت قرمز مایل به قرمز است.

و دایره هایی روی آن وجود دارد

نقطه های سیاه کوچک

(لیدی باگ).

داستانی در مورد قوانین رفتار هنگام ملاقات با حشرات.

حشرات بسیار مفید هستند، اما گاهی اوقات می توانند باعث آسیب شوند، بنابراین باید بدانید که چگونه از خود در برابر حشرات محافظت کنید.

قسمت های بیرونی بدن باید با مواد دافع حشرات روغن کاری شوند.

هنگام رفتن به جنگل، باید شلوار بلند، پیراهن آستین بلند و کلاه بپوشید.

اگر دیدی لانه زنبور، از دور مراقب ساکنانش باشید، تحت هیچ شرایطی به آن دست نزنید وگرنه زنبورها به بیرون پرواز می کنند و نیش می زنند.

اگر زنبوری در نزدیکی شما پرواز می کند، سعی کنید آرام باشید، دستان خود را تکان ندهید، به مکان دیگری بروید.

اگر بعد از نیش زنبور نیش باقی بماند، باید آن را برداشته و محل نیش را با محلول سودا پاک کنید.

اگر در راه با مورچه ای برخورد کردید، به آن دست نزنید، ببینید چه چیزی را در مسیر تا مورچه می کشد، اندازه و رنگ این مورچه چیست. با تماشای مورچه ها می توانید متوجه شوید که این مورچه های کوچک چه موجودات شگفت انگیزی هستند. اگر آنها را اذیت نکنید، آنها شما را گاز نمی گیرند.

شما باید با استفاده از پمادهایی که حشرات را دفع می کنند از خود در برابر پشه محافظت کنید. بیشترین مقدارپشه ها در عصر، بعد از غروب آفتاب، یا صبح، پس از طلوع خورشید پرواز می کنند. در طول روز، پشه ها در پوشش گیاهی متراکم، سوراخ درختان، شکاف ها و سایر پناهگاه ها می نشینند. اما در جنگل، پشه ها در طول روز حمله می کنند.

برای خلاص شدن از شر مگس ها، نباید مواد غذایی پوسیده و فاضلاب را که برای رشد لارو مگس مناسب است، رها کنید. رعایت قوانین حفظ نظافت در منزل و بیرون ضروری است.

یک حشره خطرناک یک کنه است: در پوست فرو می رود و فرد ممکن است بیمار شود.

پس از بازگشت از پیاده روی در جنگل یا علفزار حتما بدن خود را معاینه کنید.

وقتی حشرات را در طبیعت می بینید، آنها را مشاهده کنید، اما آنها را بلند نکنید: می توانید به حشره آسیب برسانید و خودتان از نیش آن رنج ببرید.

خلاصه درس.

لطفا به ما بگویید چه حشرات را می شناسید؟

حشرات کجا زندگی می کنند؟

حشرات چه تفاوتی با پرندگان دارند؟

اگر حشره وجود نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

چگونه از خود در برابر حشرات محافظت کنیم؟

(پاسخ های کودکان.)

- در طبیعت، همه چیز به هم مرتبط است. هر حشره، حتی اگر برای ما خطرناک باشد، می تواند مفید باشد محیط زیست. در ملاقات با ساکنان طبیعت مراقب و مراقب باشیم. و برای اینکه اشتباه نکنیم، دایره المعارف کودکان ساکنان زنده گیاهان و جانوران را مطالعه خواهیم کرد.

مکالمه با موضوع: "حشرات"

هدف: ارائه دانش در مورد قوانین رفتار هنگام ملاقات با افراد مختلف
حشرات، ایده هایی در مورد انواع حشرات شکل می دهند.

مواد: تصاویر با تصاویر حشرات مختلف، تصاویر با
به تصویر کشیدن زیستگاه این حشرات، کتاب کار.

کلمات کلیدی: حشرات در کنار سایر ساکنان زنده زندگی می کنند،
توزیع حشرات

این درس را می توان در قالب یک بازی انجام داد - سفر به علفزار: "بیایید یکدیگر را بشناسیم
با همسایگان خود، با وظایف در کتاب کار کار کنید.
سوالات برای کودکان
چه حشرات را می شناسید؟
حشرات چه زمانی ظاهر می شوند؟
حشرات کجا زندگی می کنند؟
حشرات چه تفاوتی با پرندگان دارند؟
اگر حشره وجود نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

بازی "چه کسی. جایی که او زندگی می کند"
کودکان به دو گروه تقسیم می شوند. برخی عکس ها را با تصویر نگه می دارند
زیستگاه حشرات، دیگران کوتوله هایی هستند که حشرات را نشان می دهند.
در سیگنال "به خانه برو!" هر حشره باید به «خانه» خود «پرواز» کند.

بازی "حدس بزنید این چه نوع حشره ای است" (ویژگی های مشخصه را توصیف کنید
حشره مورد نظر).

معماها
نه پرنده، بلکه با بال.
بر فراز گل ها پرواز می کند.
عسل جمع آوری می شود.

(زنبور.)
شما نمی توانید خودتان را ببینید، اما می توانید آهنگ را بشنوید.

من در یک آرتل در ریشه های یک صنوبر کرک کار می کنم.
من یک کنده را روی تپه ها می کشم - نجار بزرگآن را

(مورچه)

در کنار درختان صنوبر.
خانه از سوزن ساخته شده است.
او پشت چمن دیده نمی شود.
یک میلیون نفر ساکن آنجا هستند.

(مورچه ها.)
مد لباس بالدار، لباس راه راه،
با اینکه سایزش کوچیک باشه اگه گاز بگیره بد میشه.

نه یک حیوان، نه یک پرنده - بینی مانند یک سوزن بافندگی است.

(پشه.)
چه کسی بالای سر ما سر به زیر است؟

(روی سقف پرواز می کند.)

گفتن

یک زنبور عسل زیادی تولید نمی کند.

شعر
مورچه

مورچه ای در علفزار، کنده ها را به وزن خود می کشد،
سریع به سمتش دویدم: "بذار کمکت کنم!"
مورچه پاسخ می دهد: "سخت است، اما خودم می توانم آن را حمل کنم!"

I. Andenko
مورچه ها نمی توانند تنبل باشند
مورچه با زایمان زندگی می کند:
هم حشره و هم کاترپیلار را می کشاند
به خانه زیرزمینی شما

نشانه های عامیانه

قبل از باران، مورچه ها در لانه مورچه پنهان می شوند و همه ورودی ها را مسدود می کنند
او

هیچ پشه ای وجود ندارد - جو دوسر یا سبزی وجود نخواهد داشت.

هنگامی که پشه ها ظاهر می شوند، زمان کاشت چاودار است.

چگونه می توان دید که او عجله دارد
او در راه است،
اذیتش نکن
به او دست نزن!
علی بوباجان

با موضوع: تحولات روش شناختی، ارائه ها و یادداشت ها

خلاصه یک گفتگوی کلی در گروه ارشد. موضوع: گفتگو "درباره غذای ما"

تفاوت بین ناهار و صبحانه و شام را به خاطر بسپارید. توضیح دهید که چرا دوره اول و دوم نیاز به بشقاب و کارد و چنگال متفاوت دارد. چه چیزی همیشه در مورد اولین دوره متفاوت است؟ (پاسخ های کودکان). بعدی ر...

برای تثبیت دانش کودکان در مورد چگونگی دفاع مردم روسیه از سرزمین مادری خود در طول جنگ بزرگ میهنی جنگ میهنیچگونه زنده ها آنها را به یاد می آورند واژگان را در مورد موضوع فعال کنید، گفتار کودکان را غنی کنید. افزایش غرور...

خلاصه مکالمه "به دیدار و پذیرایی از مهمان" (مکالمه اخلاقی) در گروه مقدماتی.

هدف: کمک به کودکان برای تعمیق علاقه خود به دنیای اجتماعی، شکل های بهینه رفتار را در جامعه القا کند. به کودکان کمک کنید تا در هر موقعیتی با دیگران ارتباط برقرار کنند و احساس اعتماد به نفس کنند.

موضوع: گفتگو در مورد هنر گلدوزی. بچه‌ها دستمال‌دوزی می‌کنند.» اهداف برنامه: به معرفی کودکان ادامه دهید هنر عامیانه. برای پرورش احترام به صنعتگران و کارگران، علاقه به هنر...

مشاوره برای معلمان "روش انجام مکالمات محیطی با کودکان پیش دبستانی" مکالمات زیست محیطی معمولاً به انواع زیر تقسیم می شوند: مقدماتی، اکتشافی و پایانی

مشاوره برای معلمان "روش های انجام مکالمات محیطی با کودکان پیش دبستانی" مکالمات زیست محیطی مکالمات زیست محیطی معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند. انواع زیر: نصب، اکتشافی و تنظیمات نهایی...

امروزه تربیت مدنی – میهنی یکی از مهمترین حلقه های نظام کار تربیتی است. بنابراین، S.I. اوژگوف توسط ...


اگورووا تاتیانا آناتولونا
چکیده کلاس بازدر گروه میانی "حشرات"

خلاصه درس باز در گروه میانی

موضوع: حشرات

هدف: برای شکل دادن به ایده های کودکان در مورد حشرات.

وظایف:

آموزشی: شفاف سازی و گسترش دانش کودکان در مورد حشرات، ظاهر آنها، سبک زندگی; در مورد فواید و آسیب هایی که برای طبیعت می آورند.

رشدی: توسعه فعالیت ذهنی، عملیات ذهنی مقایسه و تعمیم، کنجکاوی، توجه، حافظه، گفتار. برانگیختن علاقه به دنیای اطراف، ایجاد ایده های واقع بینانه در مورد طبیعت. گسترش افق ها و ایده های زیست محیطی.

آموزشی: پرورش نیاز به ارتباط با طبیعت، عشق و احترام به طبیعت.

انواع فعالیت های کودکان: ارتباطی، شناختی-پژوهشی، ادراک داستان، موتور، بازی، مولد.

تجهیزات: تصاویر حشرات.

پیشرفت درس

مربی:

بچه ها یه داستان جالب براتون میگم

یک روز در جنگل قدم می زدم و از کنار یک پاکت گذر کردم. و با موجودات زنده جالبی آشنا شدم. همه آنها متفاوت هستند، برخی پرواز می کنند، برخی می خزند. اما همه آنها دقیقاً شش پا دارند. اما یادم رفت اسم این موجودات چیه. شاید بتوانید به من کمک کنید که یادم بیاورید اینها چه نوع موجودات زنده ای هستند. حالا من از شما معماهایی می پرسم و شما باید آنها را حدس بزنید.

به معماها گوش کنید:

به من بگو این چه نوع حشره ای است؟

او پیراهنی با نقطه های سیاه پوشیده است،

می تواند ماهرانه صعود کند

طبق برگ خدا. (گاو).

او زنبور نیست، اما نیش می زند.

او عاشق عسل و مربا است.

یک نوار روی شکم وجود دارد.

او کیست، بگو؟ (زنبور).

بزرگسالان و کودکان می دانند -

تورهای نازک می بافد،

او دشمن مگس است نه دوست.

اسمش چیه؟ (عنکبوت).

این حشره کوچولو یک کارگر سخت است.

من خوشحالم که تمام روز کار می کنم.

من آن را روی پشتم حمل می کنم

به سرعت می کشد. (مورچه).

چه جور مهمونی با شکم گرسنه؟

آیا همه چیز در گوش ما زنگ می زند؟

از گل ها شهد نمی نوشد،

ما را گاز خواهد گرفت (پشه).

که به هر خانه ای پرواز می کند

همراه با پیش نویس تابستانی؟

چه کسی پشت قاب به شدت وزوز می کند؟

مزاحم. (پرواز).

چه هلیکوپتری معجزه آسایی

اجازه نمی‌دهد حشرات بخوابند؟

به محض اینکه شبنم خشک شد،

بلند می شود. (سنجاقک)

در پاکسازی در گل ذرت

او تمرین پریدن می کرد.

حیف که جوجه با آنها صبحانه خورد.

کی بود؟ (ملخ).

ظرف های شسته نشده کجاست؟

هالتر آنجا خوب زندگی نمی کند.

هم در گلدان و هم در لیوان

قرمز مناسب خواهد بود. (سوسک).

مربی:

بچه ها، همه معماها را درست حدس زدید. چگونه می توانیم در یک کلمه، نام: مگس، پشه، زنبور عسل؟

پاسخ کودکان - حشرات.

مربی:

حشرات در بهار

آنها حلقه می زنند و بال می زنند -

در یک پاکسازی در جنگل -

همه چیز بوی معطر می دهد!

پاها شش حشره,

سر و بال وجود دارد.

و از خوردن گرده ناراحت نباشید

(اما نباید با گرد و غبار اشتباه گرفته شود)

زنبور عسل، پروانه، زنبور عسل

ما به آب گل نیاز داریم.

لیدی باگ شته ها را می خورد

از سبزه، از برگ.

زنبور عسل وزوز می کند، زنبور زنگ می زند،

سنجاقک پرواز می کند...

در چنین روزهایی عسل در کندوها وجود دارد

لانه زنبوری را پر می کند.

مربی:

بچه ها چطوری حرکت میکنن؟ حشرات?

پاسخ های کودکان

مربی: آنها می توانند بخزند، راه بروند، پرواز کنند، شنا کنند، بپرند و بدوند.

مربی:

چه می خورند؟ حشرات?

پاسخ های کودکان

مربی: بیشتر از حشراتبا خوشحالی از برگ های سبز، ساقه ها و شاخه های جوان گیاهان می خورد. بعضی ها حشراتآنها از میوه های رسیده، برگ های افتاده و سوزن تغذیه می کنند.

در طبیعت است و حشرات - شکارچیانکه دیگران را شکار می کنند حشرات. (این سنجاقک است - از پشه های کوچک تغذیه می کند، پشه ها و سوسک ها را می گیرد؛ مورچه ها - آنها بسیاری را از بین می برند. حشرات; ملخ ها - آنها می توانند با اشتها روی یک پروانه بی دقت میان وعده بخورند یا پرواز کنند).

وجود دارد حشراتکسانی که عاشق شهد عسل و گرده های خوشمزه هستند .

بچه ها به نظرتون اینا چی هستن؟ حشرات?

پاسخ کودکان - (زنبورها، زنبورها، پروانه ها، مگس ها).

فیزمنتکا "صدپا"

1. یک صدپا راه می رفت

(کودکان با گامی موزون راه می روند، کمی بهار)

در مسیری خشک

2. ناگهان باران شروع به باریدن کرد: قطره چکه !

(کودکان می ایستند و خم می شوند.)

آخه چهل پنجه خیس میشه!

3. من نیازی به آبریزش بینی ندارم

(کودکان راه می‌روند، زانوهای خود را بالا می‌برند، انگار از میان گودال‌ها راه می‌روند،

من دور گودال ها می گردم!

4. من خاک وارد خانه نمی کنم.

(کودکان می ایستند، یک پا را تکان می دهند،

من هر پنجه را تکان خواهم داد!

(پای دیگر را تکان می دهد).

5. و سپس غرق خواهم شد

(کودکان پاهای خود را می کوبند)

آه، چه رعد و برقی از پنجه ها!

مربی:

و حالا می خواهم به شما بچه ها بگویم، کوچک، اما داستان های جالبدر مورد برخی حشرات.

بچه ها، آیا می دانید قوی ترین روی زمین کیست؟ (پاسخ های کودکان).

قوی ترین روی زمین مورچه است، زیرا وزنی 10 برابر بیشتر از وزن خود حمل می کند.

بچه ها اسم خونه های مورچه ها چیه؟

پاسخ کودکان - (لور مورچه).

مورچه ها در یک لپه مورچه به عنوان یک خانواده بزرگ و صمیمی زندگی می کنند. شاهزاده مورچه بر لپه مورچه فرمانروایی می کند.

بچه ها کی اجازه نمیده تو تابستون شب بخوابیم و همه چی تو گوشمون زنگ میزنه؟

پاسخ کودکان - (پشه).

به نظر شما پشه ها گوش دارند؟

پاسخ های کودکان

معلوم است وجود دارد. و با نر پنهان می شوند (پسر)پشه در سبیل البته این گوش‌ها شبیه گوش‌های یک فرد نیستند، اما پشه نر با کمک این اندام شنوایی، دوست دختر خود را با زنگ زدن پیدا می‌کند.

کفشدوزک، به آسمان پرواز کن، برایمان نان بیاور، سیاه و سفید، اما نسوخته...

این جمله را به خاطر دارید؟

این چه رنگیه حشره?

پاسخ کودکان (قرمز با لکه های سیاه).

لیدی باگ هنوز در اطراف است رنگ نارنجی. رنگ قرمز یا نارنجی کفشدوزک را رنگ هشدار دهنده می نامند. پرندگان این را می دانند حشراتبا چنین رنگ آمیزی غیر قابل خوردن هستند و به آنها نوک نمی زنند.

نگاه کردن به تصاویر از حشرات.

مربی:

فکر می کنید اگر همه نابود شوند چه اتفاقی می افتد؟ حشرات? (هیچ کس گیاهان را گرده افشانی نمی کند؛ اگر این کار انجام نشود، خود گیاهی وجود نخواهد داشت). بچه ها به من توهین نکنید حشراتبه آنها دست نزنید، آنها بخشی از طبیعت هستند.

هنگامی که در یک پیش نویس معطر

در تابستان در جنگل کاج خواهید نشست،

خوب به اطراف نگاه کن -

خیلی چیزا رو متوجه میشی دوست

مورچه لارو را می کشد

عجله دارد جایی بین ریشه ها

کاج بزرگ روی یه عوضی چاق

سوسک طلایی ساکن شد.

پروانه سبکی بال می زند،

با پروبوسیس خود آب معطر می نوشد

و زنبور عسل جمع می کند.

همه مشغول، همه کارهایی برای انجام دادن دارند.

دوست من از نزدیک نگاه کن

شما یک زندگی جادویی خواهید دید!

مربی:

بچه ها، از زمانی که به من کمک کردید نام را به خاطر بسپارم حشرات. من می خواهم به شما هدیه های کوچک بدهم، اینها کتاب های رنگ آمیزی هستند حشرات.

خط پایین کلاس ها.

ادبیات:

1. Agranovich Z. E. Seasons. -SPb.، Childhood-Press، 2002

2. حیات وحشدر دنیای حیوانات -SPb.، Childhood-Press، 2005

3. در تمام طول سال. مجموعه ای از نقاشی های نمایشی با توصیه های روش شناختی. - سن پترزبورگ، مطبوعات کودکی، 2005

انتشارات با موضوع:

اهداف: 1. گسترش و تحکیم دانش کودکان در مورد حشرات، معرفی مفهوم کلی "حشرات" به واژگان فعال کودکان. 2. آموزش دهید.

خلاصه یک درس ادغام باز در گروه ارشد "به دنبال یک شگفتی"خلاصه درس ادغام باز در گروه ارشد. موضوع: به دنبال غافلگیری محتوای برنامه: برای برانگیختن خیرخواهی.

خلاصه درس باز "حشرات" (گروه اول خردسال)خلاصه موضوع درس باز: "حشرات" (اول گروه نوجوانان) وظیفه آموزشی: ایده هایی در مورد تنوع ایجاد کنید.

خلاصه درس باز در گروه مقدماتی. موضوع "بازدید از خرگوش" (اتوماسیون صدا [R]).چکیده از باز جلسه گفتار درمانیدر آمادگی برای آموزش سوادآموزی در گروه مقدماتیموضوع "بازدید از خرگوش" (اتوماسیون.